درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5/5 - (55 امتیاز)

نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند تلفن های هوشمند و تبلت ها استفاده می کنند، ممکن است به سختی اطلاعات علمی را درک کنند.

استفاده بیش از حد از وسایل الکترونیکی موضوع خنده داری “LOL” نیست، که اظهار میکنند تعامل بیش از حد با وسایل الکترونیکی ممکن است مربوط به فعالیت ضعیف تر در مناطقی از مغز باشد که برای فهم متون علمی کلیدی هستند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ایالتی پنسیلوانیا، در مطالعه‌ای که از تصویربرداری عصبی برای بررسی فعالیت مغز استفاده شده است، محققان دریافتند که استفاده مکرر از دستگاه الکترونیکی- از جمله ارسال پیام کوتاه در تلفن هوشمند یا خواندن از تبلت- با فعالیت مناطقی از مغز که برای ادغام منابع متعدد اطلاعات بسیار مهم هستند ارتباط منفی داشت. متون تفسیری، مانند مقالات در یک کتاب علمی، به طور معمول از اطلاعات مرتبط به هم استفاده می کنند، این بدان معنی است که موضوع یک قسمت از متن باید با اطلاعات موجود در بخش دیگری از متن مرتبط شوند به خصوص در هنگام خواندن به منظور درک مفاهیم به هم پیوسته بیشتر مصداق دارد.

بیشتر بدانید:  طراحی کلمات و مفاهیم به جای نوشتن برای تقویت حافظه

نظم سلسله مراتبی ساختار مفاهیم علمی

“پینگ لی” ، مدیربازنشسته مؤسسه پنسیلوانیا ایالت سایبرساینس و استاد روانشناسی، زبانشناسی و علوم فناوری اطلاعات گفت:

در این مورد، اگر افراد به طور روزانه از وسایل الکترونیکی بیش از حد استفاده کنند، ممکن است توانایی آنها در دستیابی به نظم سلسله مراتبی یا ساختار مفاهیم علمی را مختل کند.

لی افزود:

خوانندگان غالباً باید بسیاری از اطلاعاتی را که در یک سلسله مراتب در مقاله تنظیم شده است، درذهن خود یکپارچه کنند.

محققان فکر میکنند درست مثل شخصی که برای تقویت عضلانی خاص ورزش میکند، با استفاده از مناطق خاصی از مغز و نادیده گرفتن بقیه نواحی، این نواحی ممکن است قوی تر یا ضعیف تر شوند. بنابراین، افرادی که بیشتر اوقات اطلاعات خاصی را اسکن می کنند، یا می نویسند، نمی توانند مغز را آنقدر قدرتمند کنند تا مفاهیم متعددی را که در طول مقالات طولانی وجود دارد، دریافت کند.

لی گفت:

اگر نتوانید این سلسله مراتب را دریافت یا درک کنید، دیگر جوهره مفاهیم را به دست نمی آورید.

فهم علم با کنار هم قرار دادن تصادفی جملات یا قطعاتی از متون با هم بدست نمی آید، بلکه کنار هم قرار دادن مفاهیم کلیدی این جملات در یک ساختار سلسله مراتبی است- چیزی که امروزه بسیاری از دانش آموزان با آن مشکل دارند.

بیشتر بدانید:  گوشیهای هوشمند موجب "تخلیه شناختی" می شوند

به دنبال الگوهای زمینه ای مغزی

محققان، که یافته های خود را در شماره اخیر گزارش های علمی نیچر گزارش می دهند، از fMRI استفاده کردند—تصویربرداری رزونانس مغناطیسی کاربردی– فناوری که فعالیت مغز را رصد میکند تا به دنبال الگوهای زمینه ای مغزی باشند که ممکن است با ادغام اطلاعات در حین خواندن مرتبط باشد. آنها به طور همزمان الگوهای حرکت چشم دانشجویان را ردیابی کردند تا بهتر درک کنند که چگونه خوانندگان متون علمی را دنبال میکنند.

در کل ۵۱ شرکت کننده در مطالعه شرکت کردند. شرکت کنندگان در این مطالعه پنج مقاله علمی را در اسکنر MRI می خواندند. این مقالات شامل مباحث STEM از جمله ریاضی ، GPS ، مریخ ، مدارهای برقی و محیط زیست بود.

محققان در تمام متون، یک همبستگی منفی بین تعداد دفعات گزارش شده خود در استفاده از دستگاه الکترونیکی و فعالیت در مناطق مغزی اینسولای چپ و چین خوردگی پیشانی تحتانی یا IFG را مشاهده کردند. به گفته لی، این مناطق مغزی از مهمترین قسمت های مغز برای پردازش اطلاعات هستند مانند توجه و درک زبان.

لی گفت:

به عنوان مثال، ما می دانیم که IFG برای درک زبان، درک معنایی یا معنای کلمات و دستور زبان بسیار مهم است و می بینیم که این ناحیه در بین افرادی که از وسایل الکترونیکی بیشتری استفاده می کنند، کمتر فعال می شود.

اینسولا ناحیه ای است که در کارهای شناختی مانند تغییر توجه دخیل است. بنابراین، بیایید بگوییم که هنگام خواندن متن، رویاپردازی می کنید و سپس یک معلم به طور ناگهانی به شما می گوید به قسمت خاصی از متن توجه کنید، این همان زمانی است که شما توجه خود را تغییر میدهید.

بیشتر بدانید:  آموزش در عصر تخیل

در تلاش برای آموزش بهتر مفاهیم علمی

مطالعه حاضر برگرفته از تحقیقات قبلی است. در یک مطالعه ۲۰۱۷ ، محققان دریافتند افرادی که غالباً از دستگاههای الکترونیکی استفاده می کردند، در خواندن تست های درک مطلب پس از خواندن متون علمی کمتر موفق بودند. این تیم برای این مطالعه بیش از ۴۰۰ شرکت کننده از mTurk آمازون، یک سایت ازدحام جمعیت آنلاین را استفاده کرد.

هشدار می دهد که هنوز کار زیادی باقی مانده است.

لی گفت:

توجه به این نکته مهم است که آنچه ما در اینجا نشان می دهیم رابطه علی نیست. در این مرحله ، ما فقط بین این مناطق مغز و استفاده بیش از حد از دستگاههای الکترونیکی ارتباطی را نشان دادیم.

به گفته محققان، تحقیقات آینده ممکن است روی تأثیر استفاده از دستگاه های الکترونیکی بر گروه های سنی خاص متمرکز شود. به ویژه، مربیان دوره راهنمایی ممکن است علاقه مند به تغییر در استفاده از وسایل الکترونیکی در یادگیری باشند.

لی گفت:

کار ما ممکن است کاربردهای آموزشی داشته باشد. هدف ما این بود که به دنبال یک پایه عصبی برای درک مطلب باشیم. برای مثال، مدرسه راهنمایی زمانی است که بچه ها شروع به خواندن در مورد علم می کنند- اطلاعات بسیار پایه ای در زمینه های STEM. در حال حاضر، ما دانش بسیار کمی در مورد چگونگی پاسخ مغز یک دانش آموز دوره راهنمایی به هنگام تلاش برای درک این مفاهیم علمی بسیار پایه ای داریم.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  تفکر تداعى گرا

لینک خبر:

Brains trained on e-devices may struggle to understand scientific info

لینک مقاله:

Neurocognitive Signatures of Naturalistic Reading of Scientific Texts: A Fixation-Related fMRI Study

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *