در بازی عشق، خودفریبی نقش مهمی را ایفا میکند!

4.8/5 - (26 امتیاز)

بازی عشق

نوروسافاری | مردان جذاب از لحاظ ظاهری میزان علاقه ی زن ها به خود را کم فرض میکنند و این در حالی است که سایر مردها، به خصوص آنهایی که به دنبال روابط کوتاه مدت هستند، علاقه ی زن ها به خود را بیشتر از حد واقعی آن حس میکنند. اما این قضیه در زن ها برعکس بود و عمده ی آن ها علاقه ی مردان به خود را کم می دانند.

به گزارش نوروسافاری از لایوساینس، محققین دانشگاه آستین تگزاس پیشنهاد می کنند که این نوع از خودفریبی باعث شده است که هم جنس مذکر و هم جنس مونث بتوانند در پیدا کردن جفت موفق باشند ولی چگونه؟ این یافته ها همچنین با تحقیقات گذشته مطابقت دارند که نشان می دهد مردان در مورد ظرافت اشاره های غیرکلامی زنان قضاوتها اشتباهی دارند و برای مثال، یک لبخند ظریف را به عنوان نشانه ای جنسی برای خود تصور می کنند.

پارتنرهای مناسب

در این پژوهش، نمونه های مورد مطالعه که شامل افرادی از هر دو جنس مونث و مذکر و بین سنین ۱۸ تا ۲۴ سال بودند، انتخاب شدند و این افراد به میزان جذابیت خود نمره دادند. سپس پرسشنامه هایی که نشان دهنده ی میزان علاقه ی هر کدام از آنها به برقراری روابط کوتاه مدت بود را پر کردند. ۹۶ فرد مذکر و ۱۰۳ فرد مونث در این پژوهش حضور داشتند.
بر طبق پروتکلی ۳ دقیقه ای که پژوهشگران آن ملاقات سرعتی نامیده بودند، هر کدام از افراد این پژوهش به مدت ۳ دقیقه با فردی از جنس مخالف خود هم کلام می شد و هرکدام از این اشخاص در نهایت باید با ۵ نفر جداگانه صحبت می کرد. پس از آن هر شخص به میزان جذابیت و علاقه نسبت به فردی که ملاقات کرده بود نمره داد.

بیشتر بدانید:  محققان می‌توانند ارتباط بین خاطرات‌تان را قطع کنند!/ابداع روشی جدید برای درمان PTSD در آینده؟

در نتیجه ی بررسی نتایج مشخص شد که در کل مردها میزان جذابیت خود برای زنان را بیشتر از حد واقعی آن فرض می کنند و این میزان مخصوصا برای آن مردهایی که خود را جذاب می پنداشتند و نیز مردانی که دنبال روابط کوتاه مدت بودند، بیشتر بود. اما نکته ای که در اینجا وجود داشت این بود که مردهای واقعا جذابی که از نظر زنان نمره ی جذابیت بالایی گرفته بودند، بر خلاف مردهای دیگر میزان جذابیت خود را برای هم صحبت مونث خود زیاد نمی دانستند. در مقابل زن ها، مخصوصا آنهایی که بیشتر دنبال روابط کوتاه مدت بودند احساس می کردند که جذابیت آنها برای مردان کم است و این تفاوت برای زن های جذاب از نظر مردان نیز حتی بیشتر بود.

اما چرا؟

محققین بیان می کنند که فشارهای تکاملی می توانند علت این تفاوت ها را با توجه به غرایز مردان توضیح دهند. کارین پریلوکس، یکی از پژوهشگران این تحقیق، می گوید که :

شما به عنوان مرد برای اینکه یک اشتباه را مرتکب شوید دو راه پیش رو دارید: یکی اینکه پیش خود فرض کنید که زنی به شما علاقه ی بیش از حدی دارد و بعدها متوجه شوید که واقعیت این نبوده است و در این حالت شاید متوجه ضررهایی نیز خواهید شد. اما اشتباه دیگر از نظر تکاملی بسیار بزرگتر است و این اشتباه آن است که زنی واقعا به مردی علاقه پیدا کند در حالی که مرد این فرصت را از دست بدهد. در واقع آن مرد فرصت جفت یابی و انتقال ژن هایش را از دست خواهد داد.

طبق این مطالعه تمایل مردها به فرض کردن علاقه ی بیش از حد واقعی زن ها به خود، به خصوص آن مردهایی که به نظر خود بسیار جذاب هستند، باعث افزایش اعتماد به نفس این مردان و موفق شدن آن ها به عنوان شریک جنسی می شود. این الگوی نتایج نشان دهنده مجموعه ای از انطباقات برای بهبود تصورات مثبت از خود در مردان با جذابیت کمتر شده است.

بیشتر بدانید:  مغز زنان جوان‌تر از مغز مردان است

نتایج این مطالعه در ژورنال Psychological Science به چاپ رسانیده اند.

علاوه بر این، مردانی که به دنبال روابط کوتاه مدت هستند، برای یافتن شریک هایی که با این مدل از روابط موافق هستند، با محدودیت رو به رو می شوند. به همین خاطر است که فرض کردن علاقه ی زیاد زن ها به خود در این مردان باعث افزایش شانس برای پیدا کردن جفت مناسب شده است. همچنین ارتباطی بین زنانی که به دنبال روابط کوتاه مدت هستند و برداشت اشتباه آن ها از احساسات جنس مخالف رو به روی خود، در این تحقیق مشاهده نشد. مردان جذاب نیز نیازی به فریب دادن خود ندارند.

از جنبه ی زنان، آنها احساسات مردان نسبت به خود را دست کم می گیرند تا از بی قید و بند به نظر آمدن، دوری کنند و برای خود یک حفاظ انتخابی ایجاد می کنند که فقط مردانی که علاقه ی واقعی به آن ها دارند می توانند بر آن فائق آیند.

ترجمه: محدثه آگهی – وبسایت نوروسافاری

منبع: In the Game of Love, Self-Deception May Be Key

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *