خانه / عصب دیرینه شناسی / راز ارزشمندی مردها در فلسفه تکامل آشکارتر شد

راز ارزشمندی مردها در فلسفه تکامل آشکارتر شد

6878888
نوروسافاری| دانشمندان دانشگاه ایست آنگلیا نشان داده‌اند که وجود جنس نر برای فرآیندی موسوم به انتخاب جنسی، ضروری است تا به گونه‌ها در دفع بیماری و جلوگیری از انقراض کمک کند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، محققان پیشتر بر این باور بودند که سیستمی که در آن همه نوزادها بدون جنسیت متولد شوند – مانند همه جمعیت‌های کاملا ماده فاقد خاصیت جنسی – در تولید مثل تعداد بیشتر کودکان، بسیار کاراتر است.

اما در تحقیقات جدید، دانشمندان دریافتند انتخاب جنسی که در آن جنس نر به منظور تولید مثل به رقابت برای انتخاب ماده می‌پردازد، خزانه ژنی را ارتقا بخشیده و سلامت جمعیت را افزایش می‌دهد. از این رو مردها در فلسفه تکامل ارزشمند هستند.

فقدان انتخابی که در آن هیچ جنسیتی نبوده و طبیعتا، رقابتی برای آن وجود ندارد، جمعیت را از لحاظ ژنتیکی ضعیف‌تر کرده و آن‌ها را بیشتر مستعد مرگ و انقراض می‌کند.

تقریبا همه موجودات چند سلولی، از طریق رابطه جنسی تولیدمثل می‌کنند، اما توضیح این فرآیند از لحاظ زیست‌شناسی آسان نبوده و از جنبه‌های منفی زیادی برخوردار است. برای مثال تنها نیمی از کودکان یعنی دخترها، خودشان نوازد تولید می‌کنند.

در این تحقیق، دانشمندان سوسکهای آرد Tribolium را برای ۱۰ سال تحت شرایط کنترل‌شده آزمایشگاهی تکامل دادند. تنها تفاوت این سوسک‌های آزمایشگاهی با سایرین، انتخاب جنسی در هر مرحله باروری بزرگسالان بود.

دامنه قدرت انتخاب جنسی از رقابت شدید – که ۹۰ نر برای ۱۰ ماده رقابت می‌کردند – تا فقدان کامل انتخاب جنسی متفاوت بود. دانشمندان دریافتند که پس از هفت سال تولید مثل، جمعیتی که در آن‌ها انتخاب جنسی قدرتمند وجود داشت، در صورت پرورش درونزاد در برابر انقراض متناسب‌تر و مقاومتر است.

اما جمعیت‌هایی با انتخاب جنسی ضعیف یا فاقد آن، کاهش سریعتر سلامت را در زمان پرورش درونزاد نشان دادند و همه آن‌ها تا نسل دهم منقرض شدند.

 

بیشتر بدانید:  خانواده‌های انتخابی در راهند؟ دستاورد جنجال‌برانگیز دانشمندان در اصلاح ژنتیکی جنین انسان

این یافته‌ها در مجله نیچر منتشر شده‌ است:

 

Sexual selection protects against extinction

همچنین ببینید

چگونه باغبانی منجر به کاهش اضطراب و افسردگی می شود

4.9 35 نوروسافاری l گذراندن وقت در بیرون از منزل، صرف کردن وقت خارج از …

یک نظر

  1. مطلب خوبی بود. ولی اگه میشه درباره انتخاب جنسی یکم بیشتر توضیح بدین ممنون میشم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *