روشی جدید برای تشخیص نوع هوشیاری در بیماران

دکتر میرشهرام صفری

نوروسافاری | روشی مبتنی بر EEG می تواند به پزشکان کمک کند که بیماران مبتلا به آسیب های شدید مغزی را که با وجود عدم پاسخگویی به محرکها، قادر به انجام برخی از عملکردهای شناختی هستند، شناسایی کنند.

در سال ۲۰۰۵، یک زن ۲۳ ساله در انگلیس در اثر یک تصادف رانندگی دچار آسیب شدید مغزی شد. پنج ماه پس از این رویداد، او می خوابید و بیدار می شد و می توانست چشمانش را باز کند، اما او هیچ وقت به بوها یا لمس واکنش نشان نداده و اشیاء متحرک را با چشمانش دنبال نمیکرد. به عبارت دیگر، او مطابق معیارهای بالینی دارای یک زندگی نباتی شده بود.

در یک مطالعه منتشر شده در Science در سال ۲۰۰۶، یک تیم از محققان توانایی این خانم انگلیسی را برای تصور کردن خودش در حین بازی تنیس یا راه رفتن از میان خانه اش در حال مشاهده و ثبت فعالیت مغزی با استفاده از تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی (fMRI)، آزمایش کردند. شگفت‌آور این بود که مغز او فعالیت های نواحی مغزی مشابهی با مغز افراد سالم را در انجام آزمونهای مشابه نشان می داد که نشان می دهد که او با وجود واکنش ندادن ظاهری در بستر، توانایی شناخت پیچیده را داشت. یافته ها نشان می دهد که این بیمار و دیگر بیماران مانند او ممکن است توانایی های شناختی پنهانی داشته باشند که اگر شناسایی شوند، به طور بالقوه می تواند به آنها کمک کند که ارتباط برقرار کنند یا پیش آگهی بیماری آنها را بهبود بخشد.

آزمونهای شناختی چالشی

به گزارش نوروسافاری از ساینتیست، از چاپ این مقاله ساینس به بعد، محققان و متخصصان بالینی در سراسر جهان از تصویربرداری عصبی مبتنی بر انجام آزمون استفاده کرده اند تا تعیین کنند که سایر بیمارانی که پاسخی نمی دادند یا هوشیاری حداقلی داشتند، می توانند آزمونهای شناختی چالشی را انجام دهند یا نه. مشکل این است که آزمایشاتی که برای کشف هوشیاری پنهان استفاده می شوند، از نظر تجزیه و تحلیل پیچیده بوده، گران قیمت بوده و برای همه بیماران در دسترس نیست.

نیکلاس شیف، متخصص عصب شناسی در کالج پزشکی Weill Cornell در شهر نیویورک می گوید:

شما می خواهید بدانید که آیا افرادی که به نظر می رسند ناهوشیار هستند، واقعا اتفاقات اطراف را دنبال می کنند و قادر به انجام کارهای شناختی هستند یا نه. ما یک روش کارآمد برای درجه بندی این بیماران نداریم.

Schiff و همکارانش در حال حاضر در یک تحقیق که امروز (۲۱ نوامبر) در ژورنال زیست شناسی کنونی منتشر شده است، روش ساده ای برای آزمایش هوشیاری مخفی ابداع کرده اند: اندازه گیری پاسخ الکتروانسفالوگرام (EEG) به گفتار انسانی.

EEG از شبکه ای از الکترودها روی پوست سر استفاده می کند تا فعالیت الکتریکی مغز را اندازه گیری کند و ارزان تر و بسیار دردسترس تر از fMRI است. علاوه بر این، EEG را می توان در بستر بیمار انجام داد، که دسترسی به آن را آسان تر می کند.

به نظر می رسد که امضای EEG برخی از بیماران مبتلا به آسیب مغزی در پاسخ به گفتار انسانی شبیه به افراد سالم است. در این مطالعه بیمارانی که مغز آنها به طور واضح به گفتار انسانی واکنش مشابه فرد سالم نشان می دادند، کسانی بودند که توانایی انجام وظایف شناختی دشوار را نیز در طول fMRI داشتند. اگر این پیوند بین نتایج EEG و هوشیاری پنهان در افراد مبتلا به آسیب مغزی معتبر باشد، ارزیابی پاسخ به گفتار انسانی با EEG می تواند راه ارزان تر و قابل دسترسی برای پیدا کردن بیمارانی باشد که ظرفیت شناختی آنها باید بیشتر مورد بررسی قرار گیرد.

بریان ادلو، متخصص مغز و اعصاب در بیمارستان عمومی ماساچوست که در این مطالعه شرکت نکرده، می گوید:

این یک مطالعه پیشگامانه است، زیرا نشان می دهد که ممکن است یک آزمایش غربالگری وجود داشته باشد که ما بتوانیم آن را انجام دهیم تا بیمارانی را شناسایی کنیم که احتمالا دارای هوشیاری مخفی هستند. او اذعان می کند که این روش ثابت نمی کند که شخص هوشیاری مخفی دارد، زیرا نشان نمی دهد که آنها دستورات را دنبال می کنند یا نه. اما اضافه می کند که اگر یافته ها را بتوان تکرار کرد، این آزمون می تواند قابل تعمیم و انتشار به موسسات در سراسر جهان برای شناسایی این نوع بیماران برای آزمایشات بیشتر و شاید در نهایت برای کمک به شناسایی تواناییهای بیماران باشد.

تشخیص هوشیاری پنهان

کارهای قبلی نشان داده است که مغز تشخیص می دهد که چگونه شدت صدا تغییر می کند و با تغییر شدت صدا، سیگنال های الکتریکی مربوطه را که می توانند با EEG اندازه گیری شوند را ایجاد می کند. Schiff و همکارانش در جستجوی یک روش ساده تر برای تشخیص هوشیاری پنهان، پاسخ های EEG  تعداد ۱۳ فرد کنترل سالم را در حین شنیدن صدای فردی دیگر که در حال خواندن ماجراهای آلیس در سرزمین عجایب با صدای بلند بود، اندازه گیری کردند و پاسخ آن ها را با ۲۱ بیمار با آسیب مغزی مقایسه کردند که به صدای اعضای خانواده خود در حال تعریف داستان های زندگی خودشان گوش می کردند. بیماران از نظر حالت هوشیاری درجه بندی شدند، از درجه شش که می توانستند ارتباطات و حرکات محدودی داشته باشند تا درجه سه که در وضعیت زندگی نباتی بودند.

سپس محققان از fMRI برای تعیین اینکه آیا هر یک از بیماران توانایی انجام وظایف شناختی پیچیده را دارند یا نه، مانند تصور باز کردن یا بستن دست خود، شنا کردن و یا بازی کردن تنیس، استفاده کردند. آنها دریافتند که بیمارانی که در نتایج fMRI در نواحی مغزی مورد انتظار فعالیت نشان می دهند -که نشان می دهد آنها قادر به شناخت هستند- همچنین در زمان پاسخگویی به گفتار انسانی، تاخیر طبیعی را در خوانش مغزی EEG خود نشان می دادند. در مقابل، بیمارانی که نتایج fMRI با فعالیت مغزی معمولی مطابقت نداشت، واکنش اندازه گیری شده در EEG آنها نسبت به گفتار، دارای تاخیر بسیار بیشتری بود.

کامیل چاتل، پسادکترا در دانشگاه لیژ بلژیک است که همچنین با گروه ادلو در بیمارستان عمومی ماساچوست هم کار می کند می گوید:

fMRI بسیار گران است، دسترسی به آن مشکل بوده و به دست آوردن نتایج با آن زمانبر بوده و نیاز به پرسنل ورزیده و ماهر دارد در حای که EEG در اکثر کلینیکها در حال حاضر به طور گسترده ای در دسترس است. ما می دانیم که این بیماران گاهی نوسان هوشیاری دارند و باید در عرض یک هفته چندین بار ارزیابی شوند تا از تشخیص خوب اطمینان حاصل شود، بنابراین این روش EEG می تواند برای ارزیابی و بررسی مکرر آسان تر باشد.

Schiff می گوید:

مشکل با آسیب شدید مغزی این است که شما افرادی را دارید که همه شبیه به هم به نظر می رسند ولی می توانند مسیرهای مختلفی برای بهبودی در طول زمان، واکنش به درمان یا میزان بهبودی قبلا به دست آمده، داشته باشند. این تکنیک راهی برای شناسایی و طبقه‌بندی این بیماران و همچنین شناسایی بیمارانی است که ما باید دقیق تر و در حداقل زمان باید مورد توجه قرار دهیم.

Schiff همچنین توضیح می دهد:

 لازم است تعداد زیادتری از این بیماران را بررسی کنیم تا مشخص شود آیا همبستگی شدید بین پاسخ مغز به زبان گفتاری و ظرفیت شناختی که در این مطالعه دیده شد در گروه های مختلف بیماران وجود دارد؟ شانس بسیار خوبی است که این امر می تواند راه بسیار خوبی برای غربال بیماران باشد زیرا هم ارزان است و هم آسان. حدود پنج دقیقه طول می کشد که این اطلاعات را در کنار بستر بیمار در هر جایی که هستید، ثبت کنید.

لینک مقاله:

Cortical Response to the Natural Speech Envelope Correlates with Neuroimaging Evidence of Cognition in Severe Brain Injury

لینک خبر:

Researchers Develop New Strategy for Detecting Consciousness
 

بیشتر بدانید:  برداشتن رحم بر حافظه تاثیر منفی دارد

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *