رژیم ضد افسردگی

5/5 - (1 امتیاز)

نوروسافاری | پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود مشخص کردند، پیروی از یک رژیم سالم گیاهی، در کاهش خطر ابتلا به افسردگی موثر خواهد بود.

به گزارش نوروسافاری از مدیکال‌نیوز‌تودی، پژوهشگران ، پس از درک این موضوع که یک رژیم غنی از میوه‌ها، سبزیجات و همه دانه‌ها ممکن است به کاهش خطر افسردگی کمک کند، دربررسی جدید خود ادعا کرده‌اند که پیروی از یک رژیم سالم گیاهی، به همان اندازه که برای بدن مفید است برای ذهن هم مفید است. پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که رویکرد خوراکی برای توقف فشار خون بالا یا “دش” (DASH) را رعایت می‌کنند، در مقایسه با افرادی که این رژیم را رعایت نمی‌کنند، تا ۶٫۵  سال کمتر در معرض ابتلا به افسردگی قرار دارند.

دکتر “لورل چرین” (Laurel Cherian)، از مرکز پژشکی دانشگاه راش (Rush University) آمریکا، از نویسندگان این پژوهش و همکارانش، قرار است یافته‌های خود را در نشست سالانه آکادمی مغز و اعصاب آمریکا (AAN) که ماه بعد در لس‌آنجلس برگزار می‌شود، ارائه دهند. تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۱۶، حدود ۱۶٫۲ میلیون بزرگسال در آمریکا یا تقریبا ۶٫۷ درصد از جمعیت بزرگسال این کشور، حداقل یک مرحله افسرگی اساسی داشته‌اند که این حالت را به یکی از متداول‌ترین شرایط روحی تبدیل می‌کند. ممکن است افراد مبتلا به افسردگی، احساسات مداوم ناامیدی، ناراحتی یا آزردگی را تجربه کنند و علاقه به فعالیت‌های لذت‌بخش را از دست بدهند، به دشواری در خواب دچار شوند و حتی افکار مربوط به خودکشی را در سر بپرورانند.

کاهش ۱۱ درصدی خطر افسردگی

این پژوهش، ۹۶۴ بزرگسال را در بر می‌گرفت که میانگین سنی آنها ۸۱ سال بود و به طور متوسط، ۶٫۵ سال تحت بررسی قرار گرفتند. در این پژوهش، از همه شرکت‌کنندگان خواسته شد پرسش‌نامه‌ روزانه‌ای را کامل کنند. پژوهشگران، این پرسش‌نامه‌ها را ارزیابی کردند تا تبعیت از رژیم‌های غذایی گوناگون از جمله رژیم غربی، رژیم مدیترانه‌ای و رژیم دش را تایید کنند. رژیم دش، به معنای مصرف بالای میوه‌ها، سبزیجات و همه دانه‌ها و در مقابل، مصرف کم مواد قندی و چربی‌های اشباع‌شده است. این رژیم توسط  سازمان ملی قلب، شش، و خون آمریکا (NHLBI)به عنوان راهی برای کاهش فشار خون ایجاد شد.

بیشتر بدانید:  شروع زودرس بیماری آلزایمر با اختلال مزمن خواب

همچنین، شرکت‌کنندگان این پژوهش در یک دوره پیگیری، برای نشانه‌های افسردگی مورد ارزیابی قرار گرفتند. افرادی که بالاترین تبعیت را از رژیم دش داشتند، در مقایسه با افرادی که پایین‌ترین میزان تبعیت را داشتند، تا ۱۱ درصد کمتر در معرض رشد افسردگی بودند. دکتر چرین اشاره می‌کند این پژوهش، تنها، ارتباط میان رژیم غذایی دش و کاهش خطر افسردگی نشان می‌دهد؛ بنابراین نمی‌توان علت و معلول را مشخص کرد.

The findings are set to be presented at the American Academy of Neurology’s 70th Annual Meeting in Los Angeles, April 21 to 27, 2018. ― AFP-Relaxnews

لینک منبع اصلی:

DASH Diet Linked To Reduced Risk Of Depression: Study

ترجمه و نشر اولیه: ایسنا

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.