شایعات موجب تقویت خوداندیشی می شود

Rate this post

نوروسافاری | شنیدن اخبار در مورد همسالان، مثبت یا منفی، می تواند مفید باشد.

شایعات مفید است. محققان در دانشگاه گرونینگن در هلند دریافته اند که شایعات تلنگری برای خوداندیشی بوده و همچنین موجب کمک به شنونده جهت بهبود رفتار خود و شناسایی تهدیدات می شود. در آزمایش های طراحی شده برای اندازه گیری اثرات شایعات، دانشجویان دانشگاهی توانستند هم شایعات واقعی و هم شایعات ساختگی در مورد همکاران فرضی را به یاد آوردند.

به گزارش نوروسافاری از ساینتیفیک امریکن، شنیدن شایعات مثبت در مورد دیگران باعث افزایش میل به خودبهبودی می شود. شایعات منفی باعث تقویت نفس شنوندگان می شود اما از طرفی آنها را محتاط و “آماده باش” می کند چون تصور می کنند ممکن است به آسانی خودشان هم به یکی از افراد رسوا شده تبدیل شوند.

اثرات شایعات منفی بر روی زنان قوی تر از مردان بود و به افزایش هوشیاری و نگرانی ها در مورد حفاظت از خود، منجر شد. با این حال مردانی که شایعات مثبت در مورد تجربه دیگران شنیدند بیشتر از زنان ترس داشتند، ظاهرا به خاطر اینکه آنها نگران کمتر بودن لیاقت خود بودند.

روانشناس النا مارتینسکیو نویسنده مسئول این مطالعه می گوید : شنیدن شایعات کمک می کند تا مردم ارزیابی دقیق تری از خودشان در مقایسه با دیگران انجام دهند. او همچنین اشاره می کند که اگر چه شایعات گاهی اوقات می تواند مخرب باشند، بیشتر آنها با حسن نیت به اشتراک گذاشته می شوند.

بر خلاف تصور عمومی، شایعات نقش اساسی در کمک به ما در خودشناسی و تطابق با جهان پیرامون دارند.

بیشتر بدانید:  مکانیسم یادگیری حرکتی در قشر مغز

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی

لینک مقاله تحقیقی:

Tell Me the Gossip: The Self-Evaluative Function of Receiving Gossip About Others

لینک مطلب در Scientific American:

Gossip Boosts Self-Reflection

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره هفتم)

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *