شناسایی روش متفاوت مغز برای یادگیری در پیری

 نوروسافاری | تحقیق جدید صورت گرفته می تواند توضیح دهد که چرا در پیری حافظه انعطاف پذیری بسیار کمتری نسبت به دوران جوانی دارد. محققان از طریق آزمایشات فهمیدند که تفاوت های چشمگیری در نحوه ذخیره خاطرات در دوران پیری، در مقایسه با دوران جوانی وجود دارد.

تحقیقات جدیدی که توسط کینگز کالج لندن و دانشگاه اپن لندن صورت گرفته می تواند به توضیح اینکه چرا حافظه در پیری انعطاف پذیری بسیار کمتری نسبت به دوران جوانی دارد کمک کند.

به گزارش نوروسافاری از کینگز کالج، محققان از طریق آزمایش کشف کردند که تفاوت های چشمگیری در نحوه ذخیره خاطرات در دوران پیری، در مقایسه با دوران جوانی وجود دارد. این اختلافات در سطح سلولی به این معنی بود که اصلاح خاطرات ایجاد شده در پیری بسیار سخت تر می باشد.

ذخیره سازی خاطرات در مغز, با تقویت اتصالات بین سلول های عصبی به نام سیناپس ها صورت میگیرد. به یاد آوردن یک خاطره می تواند این اتصالات را تغییر داده و به خاطرات اجازه دهند تا بروزرسانی شوند؛ بروزرسانی خاطرات تا جایی ادامه می یابد که با وضعیت جدید سازگار شوند. تاکنون محققان نمی دانستند که روند به روزرسانی خاطرات از گذشت سن تأثیر می پذیرد یا نه.

بیشتر بدانید:  ابداع تکنیک پاک کردن خاطرات ترسناک

سیناپسهای ثابت

محققان موش های جوان و مسن را برای انجام آزمون حافظه آموزش دادند و دریافتند که سن حیوانات بر توانایی کلی آنها در ایجاد خاطرات جدید تأثیر نمی گذارد. با این حال، محققان قبل و بعد از انجام آزمون حافظه به تجزیه و تحلیل سیناپس ها پرداختند، و توانستند تفاوت های اساسی بین موش های مسن تر و جوان تر دریابند.

ایجاد خاطرات جدید از طریق مکانیسم کاملاً متفاوتی در حیوانات مسن در مقایسه با  جوانترها شکل می گیرد. علاوه بر این، در موش های مسنتر تغییرات سیناپسی مرتبط با خاطرات جدید نسبت به تغییرات مشاهده شده در موش های جوان سخت تر بود.

فرآیندهای بیولوژیکی پایه برای ایجاد خاطرات توسط پستانداران مشترک می باشد، بنابراین به احتمال زیاد تشکیل خاطره در انسان  هم از همان فرآیندهای کشف شده در موش ها پیروی می کند.

محقق برجسته پروفسور کارل پیتر گیز، از انستیتوی روانپزشکی، روانشناسی و علوم اعصاب در کینگز، گفت:

نتایج ما بینشی اساسی در مورد چگونگی تغییر فرآیندهای ذخیره خاطره با افزایش سن می دهد. ما دریافتیم که، بر خلاف موش های جوان، خاطرات در موش های مسن تر هنگام فراخوانی تغییر نمی کنند. این ماهیت “ثابت” در خاطرات شکل گرفته در پیری ارتباط مستقیم با روش جایگزین ذخیره خاطرات ایجاد شده دارد، که تحقیقات ما آنرا نشان داد.

پروفسور گیز افزود:

تاکنون تصور می شد که افراد مسن باید بتوانند خاطره ها را دقیقا به همان روشی شکل دهند که در افراد جوان صورت میگیرد، بنابراین غلبه بر مشکلات حافظه صرفاً مستلزم بازیابی این توانایی است.

با این حال ، نتایج ما نشان می دهد که این تصور صحیح نیست، به این دلیل که تفاوت بیولوژیکی مهمی در نحوه ذخیره خاطرات در پیری در مقایسه با جوانی وجود دارد.

بیشتر بدانید:  "سیناپسهای چسبناک" با حفظ خاطرات قدیمی، "شکل گیری خاطرات جدید را مختل می کنند"

کاربردهای درمانی

نتایج ممکن است کاربردهایی برای درمان شرایطی که مشکل در فراخوانی برخی خاطرات است مانند اختلال استرس پس ازسانحه یا PTSD داشته باشد. پروفسور گیز می گوید در هنگام معالجه بیماران مبتلا به PTSD, سن فرد باید مورد توجه قرار گیرد، زیرا مقابله و اصلاح خاطرات آسیبزا یکی از ویژگی های اصلی برخی از درمان های روانشناختی مانند, رفتار درمانی شناختی (CBT) با تمرکز بر تروما می باشد. [بر اساس یافته های این تحقیق موفقیت روشهای اصلاح خاطرات با بالاتر بودت سن بیمار کمتر خواهد بود– مترجم]

این تحقیق در ژورنال Current Biology منتشر شده است و تأمین بودجه آن توسط شورای تحقیقات بیوتکنولوژی و زیست شناسی انگلستان صورت گرفته است.

پی نوشت: بر اساس این تحقیق در سنین جوانی یادگیری بر مبنای تقویت سیناپسی و در سنین پیری بر مبنای تشکیل سیناپسهای چند ورودی صورت می گیرد به نحوی که برای هر سیناپس چندین ورودی پیش سیناپسی وجود خواهد داشت، به همین دلیل در سنین جوانی به روز رسانی سیناپس و اصلاح عملکرد آن و تغییر خاطرات راحت تر است و همچنین سیناپس جوان تحت تاثیر مهار چند ورودی قرار نمی گیرد. بر عکس در سنین پیری تغییر و اصلاح عملکرد سیناپس پیر در یک ارتباط پیش و پس سیناپسی دشوارتر است و نیاز به تغییر چند ورودی سیناپس با هم وجود خواهد داشت.

ترجمه:الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Study reveals fundamental insight into how memory changes with age

لینک مقاله:

Multi-input Synapses, but Not LTP-Strengthened Synapses, Correlate with Hippocampal Memory Storage in Aged Mice

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره هجدهم)

4.9 / 5 ( 77 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *