خانه / داروشناسی اعصاب و روان / شناسایی سلول های کنترل کننده اشتها در مغز

شناسایی سلول های کنترل کننده اشتها در مغز

نوروسافاری | با تحقیقات صورت گرفته در دانشگاه Warwick، سلول هایی برای کنترل اشتها در مغز انسان شناسایی شدند. این یافته می تواند تغییرات شگرفی در اساس طراحی رژیم های غذایی ایجاد کند.

به گزارش نوروسافاری به نقل بخش خبری دانشگاه Warwick، دکتر نیکلاس دیل برای اولین بار توانست در کالج Life Science موفق شد سلول های تانیسیت “tanycytes” را که کنترل کننده  سطح انرژی در مغز هستند کشف کند. .این سلول ها وظیفه شناسایی مواد مغذی در غذا و گزارش آن  به مغز را بر عهده دارند.

با توجه به این تحقیق، سلول های “tanycytes” در مغز نسبت به آمینو اسید های موجود در غذای  مصرفی حساسند و با همان گیرنده هایی که در سلول های چشایی به نام “umami” موجود است (مخصوص مزه اومامی) میزان آمینو اسید را اندازه گیری می کنند.

کمتر احساس گرسنگی کنید

آمینو اسید های “Arginine” و “Lysine” بیشترین تاثیر را بر روی سلول های “tanycytes” دارند، به همین دلیل فرد با مصرف آنها احساس سیری بیشتری را تجربه می کند. غذاهایی همچون گوشت راسته گاو، استیک، مرغ، ماهی mackerel، آلوی برقانی، زرد آلو، آووکادو، عدس و بادام سرشار از این دو آمینو اسید هستند که با مصرف آنها احساس گرسنگی کمتری می کنید.

محققین با اضافه کردن مقدار مشخص و فشرده ای از Arginine و Lysine آغشته شده به ماده فلئوروسنت ( برای شناسایی از طریق میکروسکوپ) به سلول های مغز، مشاهده کردند که این دو آمینو اسید از طریق سلول های tanycytes” در کمتر از سی ثانیه پس از مصرف شناسایی شده و گزارش آن به بخشی از مغز که مسئول کنترل اشتها و وزن است، ارسال شد. آنها سیگنال هایی که توسط سلول های گیرنده چشایی از آمینو اسید ها دریافت می گردد را بررسی کرده و دریافتند که با مسدود کردن یا از بین بردن گیرنده های چشایی umami، سلول های tanycyte دیگر واکنشی نسبت به آمینو اسید ها نشان نمی دهند.

درمان چاقی و کنترل اشتها در آینده ای نزدیک

نیکلاس دیل پروفسور عصب شناسی دانشگاه Warwick افزود: “سیگنال های ناشی از میزان آمینو اسیدها در خون نقش مهمی در میزان احساس سیری ما ایفا میکنند، همچنین یافتن سلول های Tanycyte در مرکز بخش مربوط به کنترل اشتها در مغز می تواند زمینه ساز کشف راه های جدیدی در یاری رساندن به افراد چاق بدون عوارض جانبی خاصی گردد.”

این کشف بزرگ دریچه ایست به سوی طراحی رژیم های غذایی مفید تر و حتی درمان چاقی به وسیله سرکوب اشتها با تحریک مستقیم سلول های tanycyte مغز که به نوعی با دور زدن سیستم گوارش و جذب غذا، در آینده ای نه چندان دور امکان پذیر خواهد شد.

تقریبا دو سوم مردم انگلستان از اضافه وزن یا چاقی رنج می برند که این اضافه وزن می تواند ریسک مرگ زودرس و بسیاری از بیماری ها همچون سرطان، دیابت، بیماری های عروقی و سکته را افزایش داده و به شدت کیفیت زندگی این افراد را کاهش دهد. درک جدیدی از نحوه کارکرد اشتها می تواند جلوی بحران چاقی را بگیرد.

 

بیشتر بدانید:  معرفی‌ تکنیک تصویربرداری PACT

ترجمه: پیام هویدی اردستانی -وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در سایت دانشگاه Warwick:

Brain cells that control appetite identified for first time

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال Molecular Metabolism :

Amino Acid Sensing in Hypothalamic Tanycytes via Umami Taste Receptors

همچنین ببینید

درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5.0 44 نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *