شناسایی علت کری موقت بعد از گوش دادن به صداهای بلند

نوروسافاری | صداهای بلند می توانند شنوایی را برای مدت زمان کوتاهی تحت تاثیر قرار دهند و تضعیف کنند. محققان در  دانشگاه  لینکوپینگ« Linköping سوئد مکانیزمی را کشف کرده اند که چگونگی این اتفاق را توضیح می دهد. نتایجشان در مجله  PNAS ارائه شده است.

 اندرس فریدبرگر به عنوان فردی که این مطالعات را در دانشکده پزشکی بالینی و تجربی هدایت می کند می گوید:

بیشتر افراد بعد از گوش دادن به صدا های بلند ضعف شنوایی و اختلال حس شنوایی را تجربه کرده اند.  با این وجود بعد از مدتی شنوایی افراد به حالت عادی خود برمی گردد.  ما متوجه شده ایم که ساختار کوچکی  در حلزون گوش که به نام غشا تکتوریال شناخته می شود به عنوان مخزنی برای یون های کلسیم نقشی مهمی در این فرآیند ایفا می کند.  در واقع این یون های کلسیم در تنظیم عملکرد سلول های حسی مشارکت می کنند.

بیشتر بدانید:  قشر اولیه بینایی با فعال شدن قشر شنوایی و تصور کردن هم فعال می شود

یون کلسیم

یون های کلسیم که اتم های کلسیم با بار مثبت هستند نقشی کلیدی در فرآیندی که شنوایی را ممکن می سازد بازی می کنند. تبدیل امواج صدا به امواج عصبی در ناحیه گوش داخلی که به عنوان حلزون گوش شناخته می شود رخ می دهد که به صدف مارپیچی حلزون شباهت دارد. حلزون گوش تعداد زیادی سلول های حسی را در بر می گیرد که صدا را تشخیص می دهند و سیگنال هایی را تولید می کنند که به مغز ارسال میکنند.

تحقیقات پیشین نشان داده است غلظت یون های کلسیمی در مایع اطراف سلول های حسی ناحیه حلزونی پایین است. اگرچه که سوال هایی پیرامون این موضوع وجود داشت زیرا که سلول های حسی که در مایعاتی با سطحی طبیعی از کلسیم قرار گرفته اند، در این حالت دیگر به طور معمول کار نمی کنند.   

دانشمندان در دانشگاه « Linköping » غلظت یون های کلسیم در گوش داخلی خوکچه های هندی که شباهت بسیار زیادی به گوش های انسان دارند  را بررسی کرده اند. محققان با شناسایی فلئورسانس یون های کلسیم متوجه شده اند که غلظت یون های کلسیم در غشا تکتوریال «tectorial» ؛ غشایی که در بالای سلول های حسی قرار میگیرد از مایعات اطراف سلول های حسی بسیار بیشتر است. به نظر می رسد که غشا همچون یک مخزنی عمل می کند؛ به نحوی که سلول های حسی با سطوح بالاتری از یون های کلسیم نسبت به انچه که قبلا فکر می کردند، احاطه شده است.

بیشتر بدانید:  موسیقی شاد گوش کنید، خلاق تر شوید!/ افزایش خلاقیت واگرا با موسیقی

غشای تکتوریال و ذخیره کلسیم

  هنگامی که دانشمندان ماده ای را افزودند که یون های کلسیم را از محیط خارج می کرد عملکرد سلول های عصبی متوقف شد. در گام بعدی آنها  ناحیه داخلی گوش را در معرض سطوح مختلف نویز صوتی قرار دادند  مشابه آنچه که افراد در کنسرت های راک تجربه می کنند.

اندرس فیدبرگر می گوید:

هنگامی که ما بافت جدا شده گوش داخلی را در آزمایشگاه در معرض صدای بلند قرار می دهیم سطح کلسیم غشا تکتوریال افت می کند و عملکرد سلول های حسی متوقف می شود. با این وجود بعد از مدت زمانی کوتاه، غلظت یون های کلسیم به سطح قبلی خود بر می گردد و مجدد سلول های حسی شروع به فعالیت می کنند.

  تاکنون دانشمندان  این گونه استدلال می کردند که این غشای نازک  عمدتا دارای کارکردی مکانیکی است؛ اما اکتشاف انجام شده توسط محققان دانشگاه «Li» پیشنهاد می کند که احتمالا غشای تکتوریال با ذخیره کلسیم نقش مهمی را در تنظیم شنوایی بازی می کند.

  پیر هکزیمونا « Pierre Hakizimana» از محققان این مطالعه می گوید:

 ما می دانستیم که غشای تکتوریال  برای شنوایی ضروری است و باید که سالم بوده و در جای صحیح خود قرار گرفته باشد اما چرایی دخالت  آسیب این غشا در ضعف شنوایی چندان روشن نبود.

   در حال حاضر این گروه تحقیقاتی در حال بررسی این موضوع است که آیا مکانیزم مشابهی در ضعف شنوایی مرتبط با سن اهمیت دارد؟

ترجمه: سارا فتح آبادی – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  موسیقی می تواند موجب التیام مغز شود

لینک مقاله:

Control of hearing sensitivity by tectorial membrane calcium

لینک خبر:

Why you lose hearing for a while after listening to loud sounds

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروسایکولوژی

5 / 5 ( 1 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *