شناسایی ویژگی الکتریکی منحصر به فرد نورونهای قشری انسان

Rate this post

نوروسافاری | توانایی های شناختی پیشرفته مغز انسان غالبا به بخش تازه تکامل یافته آن یعنی نئوکورتکس مرتبط هستند. در مقایسه بین مغز جوندگان و انسان، کورتکس مغز انسان ضخیم تر است، مقادیر بیشتری ماده ی سفید در خود دارد، نورون های بزرگتری دارد و سلول های پرتعداد هرمی شکل آن (pyramidal cells) که در گذشته به نام نورون های ذهنی (psychic Neurons) شناخته میشدند. در هر سلول، تعداد ارتباطات سیناپسی بیشتری در مقایسه با جوندگان دارند.

دانشمندان همواره در تلاش بوده اند تا دریابند آیا تفاوت یا تفاوت های مهمی در سطح بیوفیزیکی، در واحدهای سازنده ی نئوکورتکس مغز انسان یا همان سلول های هرمی وجود دارد یا خیر. آیا این سلول ها ویژگی های بیوفیزیکی منحصر به فردی دارند که ممکن است محاسبات قشری مغز را تحت تاثیر قرار دهند؟

به گزارش نوروسافاری از آلفا گالیله، برای پاسخ به این سوال یک تیم تحقیقاتی نظری تحت هدایت دکتر ایدان سِیگیو، طی یک کار مشترک با همکاران تجربی خود در دانشگاه آمستردام و انستیتو کاخال در مادرید، موفق به ساخت مدل های دقیق سه بعدی از سلول های هرمی شکل در بخش نئوکورتکس گیجگاهی (Temporal) مغز انسان شدند. این مدل بسیار دقیق از نورون های انسان (که اولین و تنها مدل در نوع خود است) بر اساس داده های فیزیولوژیک درون سلولی in vitro و مرتبط با داده های آناتومی از سلول های انسانی به دست آمده است.

( مترجم: in Vitro در لغت به معنای در شیشه است و در واقع شرایطی است که یک آزمایش علمی بر روی یک مولفه ی زیستی، خارج از بستر طبیعی و بیولوژیک موجود زنده و در شرایط کنترل شده انجام میشود به طور مثال آزمایش ویژگی های یک تک نورون در خارج از مغز موجود زنده در یک ظرف آزمایشگاهی )

بیشتر بدانید:  شناسایی نقش قشر بینایی در شکل پذیری رفلکس حرکتی چشم

طراحی مطالعه

برای جمع آوری این داده ها، بافت تازه ی قشر مغز، از جراحی های مغز در دپارتمان جراحی مغز و اعصاب در آمستردام بدست آمد و سایر داده ها به وسیله ی میکروسکوپ نوری در مطالعات پس از مرگ یا همان کالبد شکافی روی سلول های هرمی، در انستیتو کاخال مادرید، بدست آمد.

گروه تحقیقات نظری پیش بینی کرده بودند که نورون های هرمی شکل لایه ۲ و ۳  کورتکس گیجگاهی مغز انسان در غشاء خود دارای ظرفیت خازنی خاصی، با نصف مقدار رایج و پذیرفته شده جهانی برای غشاء های بیولوژیکی هستند. در واقع در حدود نیم µF/cm2 در مقابل یک µF/cm2 است. از آنجایی که ظرفیت خازنی غشاء سرعت پاسخ گویی یک سلول به دریافت ورودی سیناپسی را تحت تاثیر قرار میدهد، این یافته، اطلاعات مهمی در مورد انتقال سیگنال سلولی و بین سلولی در اختیار ما قرار میدهد. پیش بینی های نظری در مورد تفاوت ظرفیت خازنی غشاء نورون های هرمی شکل، به وسیله ی آزمایش و اندازه گیری مستقیم ظرفیت خازنی غشاء نورون های هرمی انسان تایید شد.

بیشتر بدانید:  تولید بافت مشابه قشر مغز انسان در آزمایشگاه

گای ایان محقق این یافته بیان کرد:” این اولین مدرک مستقیم برای اثبات وجود ویژگی های الکتریکی منحصر به فرد نورون های انسان است. یافته های ما نشان میدهد که ظرفیت خازنی پایین (کم) غشاء، به طور قابل ملاحظه ای کارایی و اثر بخشی پردازش سیگنال و سرعت ارتباط درون و بیرون سلولی را در نورون های قشری مغز (در نئوکورتکس) بهبود میبخشد (در مقایسه با جوندگان).”

دکتر ایدان سِیگیو از دپارتمان نوروبیولوژی و مرکز علوم مغر ادموند لیلی سافرا بیان کرد:” نتایج این مطالعه نشان میدهد که نورون های قشری انسان مانند میکروچیپ های الکتریکی کارآمدی هستند که نیاز به سلول های بزرگتر و مغز بزرگتر را پوشش داده و داده های حسی را موثرتر پردازش میکنند. در واقع این مطالعه نشان میدهد انسان ها در مقایسه با جوندگان پیش از این، در سطح هر تک واحد سازنده ی سیستم عصبی (سلول های عصبی) نیز متمایز هستند. البته باید تحقیقات بیشتری در این راستا بر روی سایر نخستی سانانِ غیر انسان (مانند میمون ها) انجام شود.”

بیشتر بدانید:  تغییر تصور ۱۶۰ ساله بشر در مورد نحوه توزیع میلین در نورونهای قشر مغز

محققان بر این باور هستند که ویژگی های متمایز کننده ی فیزیولوژیکی غشاء نورون های هرمی شکل انسان یکی از نتایج نیاز فرآیند تکامل مغز انسان برای جبران نیاز به افزایش سایز و فواصل در مغز است.

مترجم: سید محمد رضا گواهی- وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  قشر اولیه بینایی با فعال شدن قشر شنوایی و تصور کردن هم فعال می شود

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال e-Life:

Unique membrane properties and enhanced signal processing in human neocortical neurons

لینک گزارش خبری در آلفا گالیله:

Of mice and men: Unique electrical properties of human nerve cells make a difference

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *