شکم خالی تصمیم را حقیر می کند

4.9/5 - (8 امتیاز)

نوروسافاری | همگی ما می دانیم که خرید خوراکی در زمان گرسنگی ایده جالبی نیست اما تحقیق جدیدی از دانشگاه دوندی پیشنهاد می کند که ممکن است لازم باشد افراد از اتخاذ هرگونه تصمیم مهمی در مورد آینده با معده ی خالی پرهیز کنند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه دوندی، این مطالعه که توسط دکتر بنجامین وینسنت از بخش روانشناسی دانشگاه دوندی انجام شده نشان داده است که گرسنگی به طرز چشمگیری [نحوه ی]  تصمیم گیری افراد را تغییر می دهد، آن ها را بی صبرو بی تحمل می کند و [باعث می شود که] آنها به جای پاداش های بزرگتری که در تاریخ دیرتری وعده داده شده اند به پاداش های کوچکی اکتفا کنند که زودتر [به دستشان] می رسد.

شرکت کننده ها با آزمایشی که توسط دکتر وینسنت طراحی شده بود، یک بار در زمان سیری و بار دیگر زمانی که چیزی نخورده بودند با سوالاتی در ارتباط با غذا، پول و سایر پاداش ها مورد پرسش قرار می گرفتند. گرچه شاید تعجب آور نبود که افراد گرسنه با احتمال بیشتری به انگیزه های خوراکی کوچکتر که زودتر می رسیدند اکتفا می کردند، این محققان کشف کردند که گرسنگی در حقیقت ترجیحات افراد در مورد پاداش هایی را تغییر می دهد که کاملا به غذا بی ارتباط هستند.

این نشان می دهد که بی میلی [افراد] در مورد به تعویق انداختن خشنودیشان ممکن است به انواع دیگر تصمیمات منتقل شود، همچون [تصمیمات] مالی و میان فردی. به باور دکتر وینسنت افراد باید بدانند که گرسنگی ممکن است ترجیحات آنها را تحت تاثیر قرار دهد به طرقی که خودشان لزوما نتوانند پیش بینی کنند. همچنین خطری که وجود دارد این است که افرادی که به علت فقر گرسنگی را تجربه می کنند ممکن است تصمیماتی بگیرند که باعث تثبیت بیشتر شرایط آنها می شود-[شاید خالی از لطف نباشد که برای درک عینی اثر گرسنگی بر رفتار نگاهی هم به شاهکار کنوت هامسون با عنوان «گرسنگی» بیندازیم!].

دکتر وینسنت می گوید:

ما متوجه تأثیر بزرگی شدیم، ترجیحات افراد در زمان گرسنگی به طرز چشمگیری از بلند مدت به کوتاه مدت تغییر کرد. این جنبه ای از رفتار انسان است که می تواند به صورت بالقوه توسط بازاریاب ها مورد بهره وری قرار گیرد. در نتیجه مردم باید بدانند که ترجیحات شان ممکن است در زمان گرسنگی تغییر کند.

بیشتر بدانید:  با شکم خالی خرید نکنید، ضرر می‌کنید!

فدا کردن آینده

به طور کلی مردم می دانند که وقتی گرسنه هستند نباید در پی خرید غذا بروند چرا که [در این حالت] به احتمال بیشتر هم انتخاب هایی می کنند که ناسالم هستند و هم [در خرید] زیاده روی می کنند. تحقیق ما پیشنهاد می کند که [ گرسنگی] می تواند بر روی انواع دیگر تصمیمات اثر داشته باشد. مثلا [ زمانی که] در پی گفت و گو با مشاور [در زمینه ی] بازنشستگی و یا وام هستید اگر این کار را در زمان گرسنگی انجام دهید ممکن است شما را وادارکند به میزان بیشتری به لذت یا خشنودی فوری اهمیت دهید به این قیمت که آینده ای را از دست دهید که خوشی های بیشتری را بصورت بالقوه برای شما به همراه خواهد آورد.

این تحقیق زیر مجموعه ای از تلاش های بزرگتری است که در روانشناسی و اقتصاد رفتاری [ انجام شده اند] تا عواملی را ترسیم کنند که تصمیم گیری ما را تحت تأثیر قرار می دهند. این [موضوع] افراد را بصورت بالقوه قوی می کند، طوری که ممکن است آنها بتوانند آن دسته از تأثیرات گرسنگی که جهت تصمیماتشان را از اهداف بلندمدت شان منحرف می کند، پیش بینی کرده و کاهش دهند.

بیشتر بدانید:  چطور گرسنگی ناگهانی شبانه را مهار کنیم؟

صبر برای پاداش بزرگتر

دکتر وینسنت و نویسنده ی همکار و دانشجوی سابقش جردن اسکرینکا، پنجاه آزمودنی را دومرتبه آزمایش کردند. یکبار زمانی که طبق معمول غذا خورده بودند و یکبار [هم زمانی که] در طی روز هیچ چیز نمی خوردند. در مورد سه نوع متفاوت از پاداش، افراد در زمان گرسنگی برای پاداش های فرضی کوچک تری که فورا به آنها داده می شد ترجیح قوی تری را از خود بروز می دادند، در مقایسه با پاداش های بزرگتری که در زمان دیرتری [به دستشان] می رسید. این محققان عنوان کرده اند که اگر شما به افراد پاداشی را برای اکنون و دو برابر آن را برای آینده پیشنهاد بدهید به طور معمول آنها تمایل دارند برای دو برابر شدن پاداش تا ۳۵ روز صبر کنند. اما در زمان گرسنگی این مدت یکباره به ۳ روز کاهش می یابد.

این تحقیق بر پایه ی مطالعه ی روانشناختی مشهوری است که در آن به کودکان دو حق انتخاب می دادند: دریافت فوریِ یک عدد مارشمالو- نوعی شیرینی- یا دریافت دو عدد مارشمالو اگر به مدت ۱۵ دقیقه صبر می کردند. کودکانی که گزینه ی اول را قبول می کردند نسبت به آنهایی که می توانستند خشنودی و لذت را به تعویق بیندازند و برای پاداش بزرگتری صبر کنند، تکانشی تر تلقی می شدند. در مطالعه ی دانشگاه دوندی، این مساله نمایان شد که گرسنگی افراد را تکانشی تر می کند حتی زمانی که قرار است تصمیماتی بگیرند که در نهایت به فرونشاندن گرسنگی شان ارتباطی نداشته باشد- [همانطور که در بالا ذکر شد تصمیمات مالی و میانفردی].

دکتر وینسنت می گوید:

ما می خواستیم بدانیم که آیا گرسنه بودن فقط بر تصمیماتی اثر گذار است که با غذا مرتبط اند یا اینکه دامنه ی گسترده تری در اثرگذاری دارد؟ و این پیشنهاد می کند زمانی که افراد گرسنه هستند تصمیم گیری بیشتر بر اکنون متمرکز می شود. شما ممکن است پیش بینی کنید که گرسنگی ترجیحات افراد را در ارتباط با غذا تغییر می دهد اما هنوز واضح نیست که چرا افراد در مورد پاداش هایی که کاملا [با گرسنگی] بی ارتباطند نیز بر اکنون متمرکز می شوند.

ما می شنویم که کودکانی بدون این که صبحانه خورده باشند به مدرسه می روند، بسیاری از افراد در رژیم های غذایی محدودیت مصرف کالری هستند و عده ی بسیاری به دلایل مذهبی روزه می گیرند. گرسنگی به قدری رایج است که فهمیدن راه های ناآشکار اثرش بر ترجیحات و تصمیماتمان را حائز اهمیت می کند.

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Hunger increases delay discounting of food and non-food rewards

لینک خبر:

Don’t make major decisions on an empty stomach, research suggests

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

One comment

  1. فکر میکنم این مسئله واقعا در غرایز ریشه میدواند ، گرسنگی قطعا یکی از تهدید ها برای بقای انسان به شمار میرود
    و یک جور هایی میشود گفت بدیهی است که انسان گرسنه تصمیماتی بگیرد که سریع تر نتیجه بدهند ، و خب همه میدانیم که غرایز انسان لزومن آگاهانه موثر نمی افتند.
    مطلب واقعا ناراحت کننده ای بود
    یاد کودکانی افتادم که به دلیل فقر تصمیم میگیرند به کار روی بیاورند حتی اگر به تحصیلشان ضربه بزند ، چون این یکی زود تر نتیجه میدهد …
    به امید روزی که انسان ها دست کم شکمشان سیر باشد…

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *