عدم تفاوت جنسیتی در توانایی اولیه پردازش ریاضی در مغز

5/5 - (5 امتیاز)

نوروسافاری | شاید وقت آن باشد که از دست یک پیش داوری کهنه خلاص شویم. در تحقیق جدیدی که با تحلیل تصاویر MRI مغزی دختران و پسران در سنین ۳ تا ۱۰ سال در حین تماشای فیلمی درباره ریاضیات پایه انجام شده است و در نشریه ی علم یادگیری منتشر شده، محققان این باور عمومی را که دختران نمی توانند در ریاضیات به خوبیِ پسران باشند، در بوته ی آزمایش گذاشته اند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه کارنیگی ملون، دانشمند علوم اعصاب جسیکا کانتلون، می گوید:

علم از این باور عمومی حمایت نمی کند. بسیاری از ما این افسانه را که دختران در علم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات صلاحیت کمتری دارند، از خاطر برده ایم. اما برای آن دسته از افراد که همچنان به این باور چسبیده اند این تحقیق می تواند شواهد واضحی ارائه کند.

بیشترین فعالیت مغزی حین انجام تکالیف محاسباتی در شیار درون آهیانه ای (IPS) دیده شده است. ناحیه ای که با تخمین اعداد، پردازش اعدادی که به صورت کلمات نوشته شده اند و انجام عملیات جمع و تفریق مرتبط دانسته شده است.

در این تحقیق آزمون ریاضیات روی ۹۷ کودک دختر و پسر بین ۳ تا ۸ سال هم تفاوتی در توانایی ریاضی بین دو جنس نشان نداد.

آلیسا کرسی، روانشناسی از دانشگاه شیکاگو می گوید:

نه تنها پسران و دختران از شبکه ی مغزی مرتبط با ریاضیات به شکل مشابهی استفاده می کنند بلکه این شباهت در کل مغز مشهود است.

بیشتر بدانید:  تکالیف خانگی مدارس برای رشد تواناییهای ذهنی مفیدند؟

علت نابرابری جنسیتی چیست؟

شاید علت این که مردان بیشتر به مشاغل فوق الذکر گرایش دارند قابلیت بیشتر آنها در ریاضیات نباشد بلکه عوامل دیگری در این پدیده دخالت دارند. عواملی چون فشار اقتصادی، که پسران را وادار به انتخاب مشاغلی می کند که پاداش مالی بیشتری دربر داشته باشند. همچنین کودکان می توانند به آسانی علائمی را از بزرگسالان اطراف خود دریافت کنند که آنها را به سمت مشاغلی هدایت کند که کلیشه های فرهنگی- اجتماعی انتخابشان را محدود به یک جنس خاص کرده است. و در نهایت فرآیند اجتماعی شدن کودکان می تواند تفاوت های اندک بین دختران و پسران را افزایش داده و به نوبه ی خود منجر به رفتار متفاوت بزرگسالان با آنها شود و این تفاوت رفتار با جنسیت های مختلف ناگزیر به فعالیت افراد در علم و ریاضیات هم تسری یابد.

شاید نتیجه این موارد منجر شده نابرابری جنسیتی شدیدی در غرب در فارغ التحصیلان رشته های تحصیلی STEM در مقطع دکترا شامل علم، فناوری، مهندسی و ریاضیات وجود داشته و نسبت زنان دارای مدرک دکترا در این رشته ها یک پنجم کل فارغ التحصیلان باشد.

البته این تحقیق همچنین نیاز به بررسی تواناییهای این کودکان در سالهای بعدی داشته و همچنین نیاز هست تفاوتها در تواناییهای پیچیده تر ریاضی نظیر پردازش و حافظه فضایی هم مورد بررسی قرار گیرد.

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Study Finds Brains of Girls and Boys Are Similar, Producing Equal Math Ability

لینک مقاله:

Gender similarities in the brain during mathematics development

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *