عفونتها می توانند بهره هوشی را تحت تاثیر قرار دهند

5/5 - (1 امتیاز)

28FB2CCF00000578-3092806-image-m-22_1432303884211

نوروسافاری| تحقیقات جدید نشان می دهند که عفونت ها می توانند توانایی های شناختی را مختل کنند. این مطالعه بزرگترین پژوهش تا به امروز در نوع خود بوده و نشان دهنده یک همبستگی واضح بین سطوح عفونت و اختلال شناختی است.
هر کسی ممکن است از یک عفونت نظیر عفونت معده، مجاری ادراری یا پوست رنج ببرد. بهر حال این مطالعه جدید در دانمارک نشان می دهد که مشکلات بیمار لزوما با درمان عفونت پایان نمی پذیرد. در این مطالعه جهت بررسی اینکه عفونت ها می توانند توانایی شناختی را تحت تاثیر قرار دهند یا نه، در ۱۹۰۰۰۰ نفر تست هوشبهر انجام شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه آرهوس دانمارک، محققین در این پژوهش همبستگی بین “بستری شدن به علت عفونت” و اختلال شناختی را با کاهش هوشبهر به میزان ۱/۷۶ نمره کمتر از میانگین افراد عادی نشان دادند. افرادی که پنج بار یا بیشتر سر و کارشان به علت عفونت به بیمارستان افتاده بود نمره هوشبهر آنها ۹/۴۴ نمره کمتر از میانگین بود. همچنین ارتباط واضحی بین عفونت ها و  کاهش توانایی شناختی با نزدیکی زمانی و یا شدت آخرین عفونت وجود داشته است.

در این بررسی اگرچه عفونت های مغزی بیشترین تاثیر را بر توانایی شناختی داشتند اما نشان می دهد بسیاری دیگر از انواع عفونت هایی که شخص را  نیازمند بستری شدن می کنند، همچنین می توانند توانایی شناختی فرد را مختل کنند.
میکائیل اریکسون از دانشگاه کوپنهاگ می گوید “به نظر می رسد که سیستم ایمنی می تواند مغز را تحت تاثیر قرار دهد تا حدی که توانایی شناختی فرد که با یک تست هوشبهر اندازه گیری می شود، سالیان متمادی بعد از درمان عفونت می تواند مختل باشد.”
این مطالعه یک طرح ملی بوده که در آن ۱۹۰ هزار نفر از شهروندان دانمارکی را که بین سالهای ۱۹۴۷ تا ۱۹۹۴ به دنیا آمده اند را در بر گرفته است و تست هوشبهر آنها بین سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ بررسی شده است. ۳۵ درصد از این افراد قبل از انجام تست هوشبهر به خاطر عفونت به بیمارستان مراجعه کرده اند.

بیشتر بدانید:  موش هایی که با دریافت سلول های مغزی انسان باهوش تر شده اند

طبق توضیحات محقق ارشد این طرح دکتر میکائیل اریکسون، قسمتی از مکانیسم افزایش ریسک اختلال شناختی بعد از عفونت اینطور بیان شده است: “عفونت می تواند هم با تاثیر مستقیم بر مغز و همچنین از طریق التهابات محیطی، مغز و ظرفیت ذهنی را تحت تاثیر قرار دهد.”

ارتباط عفونت با افسردگی و اسکیزوفرنی قبلا اثبات شده بود. همچنین بررسی شده بود که عفونت، توانایی شناختی بیمارانی را که از دمانس رنج می برند را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. به نظر میکائیل اریکسون این اولین مطالعه بزرگی است که پیشنهاد می کند مغز و توانایی شناختی در افراد سالم متاثر از عفونت است. او همچنین افزود: “مغز تاثیر پذیر از همه انواع عفونت هاست، بنابراین باید تحقیقات بیشتر جهت آگاهی از مکانیسم های اصلی ارتباطی بین سیستم ایمنی فرد و بهداشت ذهنی صورت گیرد.او امیدوار است که با دانستن این ارتباطات بتوان از اختلال بهداشت ذهنی افراد جلوگیری کرد و همینطور درمان های بعدی آنها را ارتقا داد.

مطالعات حیوانی قبلا نشان داده اند که سیستم ایمنی می تواند قابلیت های شناختی را تحت تاثیر قرار دهد و مطالعات انسانی اخیر نیز بر این موضوع صحه گذاشته اند. مغز اگرچه در حالت طبیعی در برابر آسیبهای مرتبط با سیستم ایمنی محافظت شده است اما هنگام عفونت و التهاب، مغز هم مصون نیست.

محققین مجری این طرح امیدوارند که نتایج آنها تلنگری باشد جهت انجام مطالعات بعدی بر روی نقش احتمالی سیستم ایمنی در اختلالات روانپزشکی و همبستگی احتمالی و علت و معلولی که بین آنها وجود دارد و همچنین بررسی استعداد های ژنتیکی جهت ابتلا به عفونت در بیماران با توانایی شناختی کاهش یافته.

بیشتر بدانید:  شناسایی ویژگی الکتریکی منحصر به فرد نورونهای قشری انسان

 

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال PLOS ONE:

The Association between Infections and General Cognitive Ability in Young Men – A Nationwide Study

گزارشی درباره این تحقیق در سایت دانشگاه آرهوس دانمارک:

Infections can affect your IQ

ترجمه و تلخیص: مهدی هوشمندی

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.