عفونت قارچی در مغز منجر به اختلال حافظه می‌شود

5/5 - (2 امتیاز)

نوروسافاری | محققان کالج پزشکی بیلور در آمریکا با استفاده از موش‌ها مدلی را برای مطالعه پیامدهای عفونت قارچی بر مغز توسعه دادند. در این تحقیقات مشخص شد موش‌ها پس از ۱۰ روز عفونت قارچی را از بین می‌برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا ۲۱ روز بعد باقی می‌ماند.
به گزارش نوروسافاری از کالج بیلور، در این تحقیقات کاندیدا آلبیکاس که نوعی قارچ متداول در بدن انسان است، به جریان خون موش ها تزریق شد و با انجام بررسی های دقیق مشخص شد این نوع قارچ قابلیت عبور از سد خونی مغزی را دارد. سد خونی مغزی یک مکانیزم دفاعی بسیار توانمند است که مانع ورود انواع مولکول های ریز و درشت و همچنین انواع میکروارگانیسم های خطرناک به مغز می شود. 

بیشتر بدانید:  عفونتها می توانند بهره هوشی را تحت تاثیر قرار دهند

قارچ ها پس از ورود به مغز موجب تحریک سلول های ایمنی موسوم به میکروگلیا می شوند. این سلول ها در واکنش به قارچ بسیار فعال می شوند و شروع به هضم قارچ ها می کنند. همچنین مولکول هایی را تولید می کنند که یک واکنش التهابی ایجاد کرده و قارچ ها را در ساختارهای گرانول مانندی درون مغز به دام می اندازد.

بیشتر بدانید:  سیستم عصبی "باکتری های بدن" را کنترل می کند/خاصیت آنتی باکتریال پیام رسانهای عصبی

اختلالات موقتی در حافظه

شکل گیری این تومورهای گرانولوم موجب بروز اختلالات موقتی در حافظه موش ها می شود. نکته جالب توجه این است که ساختارهای گرانولومی که در واقع تومورهای متشکل از جوانه های گوشتی هستند، ویژگی هایی مشابه پلاک های ایجاد شده در مغز بیماران مبتلا به آلزایمر دارند. این نتایج موید نتایج تحقیقاتی است که نشان دهنده آثار نامطلوب عفونت مزمن کاندیداآلبیکاس بر سیستم عصبی هستند. در این تحقیقات مشخص شد موش ها پس از ۱۰ روز عفونت قارچی را از بین می برند اما آثار التهابی و اختلال حافظه حداقل تا ۲۱ روز بعد باقی می ماند. 

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Communications منتشر شده است:

Microglia and amyloid precursor protein coordinate control of transient Candida cerebritis with memory deficits

لینک خبر:

Fungi cause brain infection and memory impairment in mice

نشر اولیه: ایسنا

بیشتر بدانید:  شناسایی ارتباط بین ضایعه های عروق خونی مغز با باکتری های روده

همچنین ببینید

دوره مبانی عصب-روانشناسی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *