علت نیستاگموس مادرزادی شناسایی شد

4.9/5 - (320 امتیاز)

 نوروسافاری | محققان موسسه تحقیقات علوم اعصاب هلند این باور طولانی مدت را تغییر داده اند که نیستاگموس مادرزادی، وضعیتی که چشم ها حرکات غیر ارادی مکرر انجام می دهند، یک اختلال مغزی است، آنها نشان داده اند که علت این اختلال در واقع شبکیه است. نقص در تنها چند پروتئینی که در یکی از اولین مراحل پردازش سیگنال نور در شبکیه دخالت دارند، منجر می شود چشم سیگنال حرکتی نادرستی را به صورت ریتمیک به مغز بفرستد.

به گزارش نوروسافاری از موسسه علوم اعصاب هلند، هر بار که مغز یک “پالس” حرکتی را دریافت می کند، یک حرکت چشم را برای جبران حرکتی که مخابره شده بود آغاز می کند. به این ترتیب، جهش هایی فقط در تعداد معدودی پروتئین در اولین مراحل بینایی منجر به حرکات چشم به چپ و راست سر می شوند که اختلال موجود در بسیاری از اشکال مادرزادی نیستاگموس را توصیف می کنند. این مطالعه در PLOS Biology در تاریخ ۱۲ سپتامبر به چاپ رسیده است.

بیشتر بدانید:  چرا ذرات کوچک غبار مانند در جلوی چشم‌تان می‌بینید؟/همه چیز درباره مگس‌پران

نوسانات الکتریکی

تقریباً هر کسی فردی را دیده است که به نظر می رسد چشمانش به صورت سرخود حرکت می کنند، غالباً با حرکاتی تکراری به روشی ریتمیک. در بسیاری از موارد، این افراد دارای نیستاگموس مادرزادی هستند. تقریباً از هر ۵۰۰ نفر ۱ نفر مبتلا به نیستاگموس مادرزادی هستند و در حالی که تصویر بینایی را متزلزل درک نمی کنند ولی بینایی آنها ضعیف است.

تاکنون و علیرغم چندین دهه تحقیق، مکانیسم اصلی نیستاگموس مادرزادی ناشناخته باقی مانده بود، اما گمان میرفت که محل استقرار اختلال در ساقه مغز باشد زیرا این منطقه حرکات چشم را کنترل می کند. با این حال، گروهی از دانشمندان موسسه علوم اعصاب هلند و آزمایشگاه اراسموس به همراه همکارانی از آمریکا و ژاپن متصور شدند که باید منشاء این بیماری را در جای دیگری جستجو کرد. در این مطالعه، آنها نشان می دهند که نوسانات الکتریکی در نورونهای شبکیه باعث ایجاد نیستاگموس مادرزادی می شود.

بیشتر بدانید:  تلاش محققان برای بازگرداندن بینایی با استفاده از جلبک

شب کوری

بیست سال پیش، هویب سایمونز، چشم پزشک کودکان در بیمارستان کودکان سوفیا در روتردام، گروهی از بیماران را مشاهده کرد که انواع مختلفی از شب کوری مادرزادی و نوع یکسانی از نیستاگموس مادرزادی را داشتند. مارتین کامرمنز رهبر گروه در موسسه علوم اعصاب هلند میگوید:

نقص در دو پروتئین باعث ایجاد این نوع شب کوری می شود. دو پروتئین معیوب در دو طرف محل اتصال عصب یا سیناپس قرار دارند که استوانه ای های حساس به نور را به نورون بینابینی شبکیه وصل می کنند. این امر باعث اختلال در سیگنالینگ بین دو نوع سلول می شود، که به نوبه خود باعث می شود سلولهای شبکیه در پایین دست نورون بینابینی شروع به نوسان کنند.

در تاریکی، این نوسانات الکتریکی در سراسر شبکیه اتفاق می افتد اما هر سلول مستقل از دیگران در حال نوسان است. اما هنگامی که نور وارد چشم می شود، تمام سلول ها دوباره تنظیم شده و شروع به نوسان همزمان می کنند.

وینکلمن نویسنده اول مقاله می گوید:

این نوسان یک سیگنال بسیار قوی ایجاد می کند که به هنگام ارسال به ساقه مغز، به عنوان تصویر بصری که روی سطح شبکیه حرکت می کند، تعبیر می شود.

برای تنظیم چشم با این حرکت اشتباها اطلاع داده شده، یک حرکت جبرانی چشم اتفاق می افتد و باعث ایجاد حرکات جانبی مرتبط با نیستاگموس مادرزادی می شود.

بیشتر بدانید:  شناسایی نقش قشر بینایی در شکل پذیری رفلکس حرکتی چشم

شواهد قطعی

کامرمنز و همکارانش دریافتند که برای موش ها و بیماران مبتلا به شب کوری مادرزادی، سلول های شبکیه و حرکات چشم آنها تقریبا ۷ بار در ثانیه نوسان میکنند. با وجود جالب بودن این یافته، این تناظر ارتباط بین این دو پدیده را اثبات نمی کند. محققان برای نشان دادن این موضوع از داروهای مختلفی روی شبکیه برای متوقف کردن، کاهش و افزایش سرعت نوسان سلول شبکیه استفاده کردند که به نوبه خود منجر به توقف، کند شدن یا تند شدن سرعت نوسانات حرکتی چشم می شد. این شواهد قطعی نشان میدهد که نوسانات شبکیه باعث ایجاد نیستاگموس مادرزادی میشود.

کامرمنز میگوید:

این کشف به این معنی است که جستجوهای هدفمند برای درمان ها اکنون امکان پذیر است. این درمان ها باید با هدف ناهمگام سازی یا توقف نوسانات الکتریکی شبکیه انجام شود.

قدم بعدی در پروژه این خواهد بود که آیا اشکال دیگر نیستاگموس مادرزادی نیز در اثر نوسانات الکتریکی در شبکیه بوجود می آیند.

بیشتر بدانید:  رشد بینایی تا میانسالی ادامه دارد/بینایی در ۴۰ سالگی به بلوغ میرسد

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Cause of congenital nystagmus found
 

لینک مقاله:

Nystagmus in patients with congenital stationary night blindness (CSNB) originates from synchronously firing retinal ganglion cells

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *