فراموشکاری مردها ریشه علمی دارد

Rate this post

DT42W0_3323416b

 

نوروسافاری| فراموشکاری مرد‌ها برای زن‌ها به موضوعی روزمره و عادی تبدیل شده‌ است، اما دانشمندان آن را به صورت علمی ریشه‌یابی کرده‌ و دریافته‌اند در حقیقت مردها در موارد خاصی حافظه‌ای ضعیف‌تر از زنان دارند.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از تلگراف،‌ محققان دریافته‌اند مردان به اندازه زنان در به یادآوردن “به خاطر سپرده های اخیر” قوی نیستند. این نتیجه از مطالعه روی ۱۰۰ داوطلب زن و مرد ۱۵ تا ۴۰ ساله که به هریک از آنها موضوعاتی برای به خاطر سپردن در بازه‌های زمانی دو دقیقه، ۱۵ دقیقه و ۲۴ ساعت داده شد،‌به دست آمد.

 

محققان دانشگاه بیرمنگام با بررسی نتایج به دست آمده دریافتند زن‌ها برای انجام وظایفی که برای آینده برنامه‌ریزی شده‌اند حافظه بهتری نسبت به مردها دارند با این‌ همه هر دو گروه برای به‌ یادآوری برنامه‌هایی که به آینده دور تعلق دارد دچار مشکل هستند.

 

به گفته محققان با توجه به مسئولیت‌های بیشتری که در کنار مسئولیت‌های شغلی بر عهده زنان است، رویدادی که نتیجه نقش اجتماعی زنان جوامع امروزی است، زنان در زندگی روزمره باید وظایفی را انجام دهند که بیشتر از مردان با مهارت‌های حافظه‌ای/برنامه‌ریزی در ارتباط است و همین موضوع توانایی به یاد آوردن “به خاطر سپرده های اخیر” را در زنان افزایش می‌دهد.

 

برای مثال خیلی کمتر پیش می‌آید که یک زن خرید مایحتاج روزمره خانه را فراموش کند،‌ موردی که در میان مردان بسیار رایج است. همچنین تفاوت جنسیتی ناشی از هورمون‌ها و یا ساختار مغزی نیز می‌تواند عاملی برای تشدید این موضوع باشد، زیرا حافظه در مردان بین ۲۰ تا ۴۰ سالگی ضعیفتر می‌شود اما در زنان این اتفاق رخ نمی‌دهد.

بیشتر بدانید:  تزریق داخل مغز انسان با سوزنی به ضخامت یک تار مو

 

لینک مقاله اصلی این تحقیق در ژورنال Quarterly Journal of Experimental Psychology:

 

Women outperform men in remembering to remember

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ | بازاریابی عصبی (دوره سوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *