فعالیت زیاد مغز ممکن است طول عمر را کوتاه کند

4.9/5 - (28 امتیاز)

نوروسافاری | بر اساس پژوهشی جدید مدیتیشن و استفاده از داروهای آرام‌‌بخش، می تواند روند پیری را کند کند.
 
به گزارش نوروسافاری از نیوساینتیست، این پژوهش تازه نشان داده که فعالیت بیش از اندازه سیستم عصبی مغز با کوتاهی عمر ارتباط دارد و غلبه کردن بر این میزان فعالیت بیشتر می‌تواند، طول عمر را افزایش دهد.

همچنین به گزارش تایم، بر اساس این پژوهش تازه که در مجله «نیچر» (Nature) منتشر شده است، دانشمندان بنا بر نتایج اولیه این پژوهش می‌گویند که استفاده از داروهای آرامبخش و یا روش‌های آرام کردن اعصاب مانند مدیتیشن می تواند فعالیت مغز را تغییر دهد و به کند شدن روند پیری کمک کند؛ هرچند اثبات این یافته نیازمند انجام آزمایش‌های بیشتر است.

به دست آوردن چنین نتیجه ای دور از ذهن نبود؛ چرا که مکانیسمی که هیجان در مغز را کنترل می کند ارتباط نزدیکی با مکانیسم کنترل‌کننده متابولیسم دارد که آن نیز به نوبه خود بر طول عمر تأثیر می گذارد. اما یافتن ارتباط فعالیت کمتر مغز با افزایش طول عمر، موضوعی غیرمنتظره بود.

بیشتر بدانید:  تکنیک جدید ضد پیری که عمر انسان را به ۱۵۰ سال افزایش می‌دهد

این گروه از دانشمندان با بررسی بافت مغزی افرادی که در سنین مختلف از دنیا رفته اند متوجه شدند کسانی که تا ۹۰ یا ۱۰۰ سالگی عمر کرده اند، فعالیت مغزی کمتری از آنها که در ۷۰ یا ۸۰ سالگی از دنیا رفته اند، داشته اند.

آنها پروتئینی را پیدا کردند که مسئول کنترل تمامی فعالیت های سیستم عصبی مغز است. این پژوهشگران، که به دلیل نداشتن امکان انجام این آزمایش روی انسان‌ها آن را روی کرم‌ها آزمایش کرده‌اند، به این نتیجه رسیده‌اند که زمانی که پروتئین «رست» (به انگلیسی: REST) به معنای «استراحت»، در کرم ها فعال می شود، هیجانات مغزی آنها کاهش پیدا کرده و طول عمرشان بیشتر شده است؛ ولی با کاهش فعالیت این پروتئین، فعالیت سیستم عصبی کرم‌ها بیشتر شد و طول عمرشان کاهش پیدا کرد.

از همین رو، به گفته پژوهشگران این پروتئین می تواند هدف خوبی برای داروهایی باشد که برای بیماری‌های مغزی، از جمله آلزایمر، طراحی می‌شوند.

بیشتر بدانید:  چرا آدم‌های "بدعُنق" درآمد و عمر بیشتری دارند؟!

لینک خبر:

Damping down brain cell activity may help us to live longer

لینک مقاله:

Regulation of lifespan by neural excitation and REST

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

۲ comments

  1. میها کیا

    با عرض ادب،فکر می کنم تیتر مناسب مطلب نیست ،طوری عنوان شده که افزایش کارکرد مغز باعث کوتاهی عمر می شود در حالی که باید آرامش و مدیتیشن عنوان می شد.

    • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

      سلام ممنون از کامنت بر اساس کاری که شده تیتر زده شده. این کار بررسی اثر مدیتیشن نبوده. روی ارتباط فعالیت زیاد نورونی مغز و طول عمر کرم بوده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *