فن آوری جدید برای “انتقال دارو به بخشهای آسیب دیده مغز”

Rate this post

Brain-CT-702x336

 

نوروسافاری| تحقیقات جدیدی که بوسیله دانشمندان موسسه اکتشافات پزشکی سندفورد برهام پریبیز (SBP) انجام پذیرفت، فن آوری را معرفی می کند که می تواند به روش درمانی جدیدی برای صدمات مغزی پس از سانحه منجر شود. این یافته که در مجله نیچر کامیونیکیشن منتشر شد، یک روش دارویی هدایت پذیر یا نانو ذرات (nanoparticles)  برای  مناطق آسیب دیده مغز را فراهم می کند .

دکتر اریک روسلاهیتی، پروفسور برجسته مرکز تعیین سرطانNCI   در SBP و نویسنده ارشد این مطالعه عنوان نمود؛ “ما توالی پپتیدی ۴ اسید آمینه ای را کشف کرده ایم، سیستین،آلانین،گلوتامین و لایزین (CAQK)، این پپتید بافت آسیب دیده مغز را شناسایی کرده و می تواند به عنوان درمانی که گستره آسیب را محدود می کند، مورد استفاده قرار گیرد.”

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت موسسه سندفورد برهام پریبیز، سالانه حدود دونیم میلیون نفر در ایالات متحده دچار صدمات مغزی پس از سانحه می شوند، که معمولاً صدمات مذکور حاصل تصادفات رانندگی، سقوط و خشونت است. در حالیکه آسیب اولیه قابل ترمیم نمی باشد، اما با فن آوری جدید اثرات آسیب سلولهای مغزی و عروق خونی که ساعتها و روزها به طول می انجامد، می تواند کاهش یابد.

دکترآمن من، محقق پسا دکترای آزمایشگاه روسلاهیتی و همکار نویسنده اول مطالعه با دکتر پابلو اسکودلر عنوان نمودند: “مداخلات کنونی برای صدمات حاد مغزی، با هدف ایجاد ثبات بیمار بواسطه کاهش فشار جمجه و حفظ جریان خون انجام میشوند. اما هیچ داروی تائید شده ای که سیل حوادث آسیب ثانویه را متوقف کند، وجود ندارد”.

بیشتر بدانید:  چاقی مغز را ۱۰ سال پیرتر می کند

در حال حاضر بیش از یکصد نوع از ترکیبات در آزمونهای پیش‌ بالینى وجود دارند که آسیب دیدگی پس از صدمات مغزی را کاهش می دهند. این داروهای نامزد  (Candidate drug)  حوادثی را که سبب آسیبهای ثانویه مشتمل بر التهاب، سطوح بالای رادیکال های آزاد، تحریک بیش از اندازه سلولهای عصبی و سیگنال هایی که منجر به مرگ سلولهای عصبی می شوند را متوقف می کنند.

دکتر روسلاهیتی توضیح داد :”هدف ما پیدا کردن روش جایگزینی برای تزریق مستقیم داروهای مذکور به درون مغز بوده است، که البته این روش درمانی تهاجمی بوده و می تواند عوارضی را به دنبال داشته باشد. استفاده از این پپتید برای انتقال دارو می تواند بصورت درون سیاهرگی انجام پذیرد اما کماکان انتقال مقادیر مناسب دارو به محل آسیب عوارضی را بدنبال دارد.”

پپتید  CAQK به اجزای شبکه ای محاطی سلول های مغزی که پروتئوگلیکان کندرواتین سولفات نامیده می شوند، متصل می شود. مقادیر این پروتئینهای بزرگ و دارای قند متعاقب صدمات مغزی افزایش پیدا می کند.

مان در ادامه اضافه نمود:” ما نه تنها نشان دادیم که CAQK مولکولهای در ابعاد دارویی و نانو ذرات را به قسمتهای آسیب دیده حاد مغزی موشهای مورد آزمون انتقال می دهد، بلکه پیوند پیتیدی (Peptide bonding) را بر روی نمونه های آسیب دیده مغز انسان نیز مورد آزمایش قرار دادیم و نتایج مثبت مشابهی دریافت کردیم.

روسلاهیتی اظهار داشت:”بواسطه اتصال پپتید به موادی که توسط دستگاههای تصویربرداری پزشکی قابل شناسایی می باشند، این پپتید می تواند جهت تولید ابزاری برای شناسایی آسیب های مغزی مورد استفاده قرار گیرد، خصوصاً آسیب هایی که خفیف هستند. همچنین بدلیل اینکه پپتید توانایی انتقال نانو ذراتی را که می توانند بوسیله مولکولهای بزرگ پر شوند دارا می باشد، قادر می باشد درمانهای آنزیمی و یا خاموشی ژنها (Gene-Silencing) را ممکن نماید.

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی نورومارکتینگ | بازاریابی عصبی (دوره سوم)

این بستر فناوری توسط کمپانی تازه تاسیس  AivoCode که به تازگی کمک مالی مربوطه به تحقیقات نوآوری کسب و کارهای کوچک (SBIR ) را از “بنیاد ملی علوم برای توسعه بیشتر و تجاری سازی” دریافت نموده است، معرفی و تایید شده است.

در حال حاضر تیم روسلاهیتی و همکاران آنها مشغول تست برنامه کاربردی این یافته ها و استفاده از آنها در مدل های حیوانی و سایر آسیبهای وارده به سیستم عصبی مرکزی (CNS) از جمله آسیب نخاعی و ام اس می باشند.

این مقاله بصورت آنلاین در اینجا در دسترس می باشد.

منبع: SBP:Sanford Burnham Perbys

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی – وبسایت نوروسافاری

به کانال تلگرام دانش مغز و علوم اعصاب “نوروسافاری” ملحق شوید:

   https://telegram.me/joinchat/CihxzDwTa19DOIUZRYLVjw

لینک گزارش این پژوهش در ژورنال Nature Communication:

A peptide for targeted, systemic delivery of imaging and therapeutic compounds into acute brain injuries

لینک خبر اصلی در وبسایت موسسه اکتشافات پزشکی سندفورد برهام پریبیز (SBP):

New technology could deliver drugs to brain injuries

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *