قدرت فوق العاده مغز در تشخیص زودهنگام بیماری و فرد بیمار: ضرورتی برای بقا

Rate this post

نوروسافاری | مطالعات اخیر نشان می دهند که توانایی مغز انسان در تشخیص زودهنگام بیماری و پرهیز از آن، از آنچه قبلاً تصور می شد بسیار بیشتر است. حس‌ های بینایی و بویایی ما، به تنهایی قادرند بیماری شخص مقابلمان را قبل از آشکار شدن بیماری، تشخیص دهند؛ علاوه بر این با پرهیز از ارتباط با او، سعی می‌ کنیم خود را از بیماری مصون نگه داریم.

به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش خبری سایت موسسه کارولینسکا (KI News)، سیستم‌ ایمنی بدن انسان در مبارزه با بیماری‌ها، بسیار کارآمد است؛ اما چون هزینه‌ ی مبارزه با بیماری بالاست و پیش‌ گیری بهتر از درمان است،‌ اجتناب از موارد بیماری‌ زا به صورت غریزی در ما نهادینه شده است. مطالعات جدید نشان می‌ دهند که مغز انسان، بسیار بهتر از آنچه در گذشته تصور می‌ شده است می‌ تواند بیماری‌ ها را در مراحل اولیه‌ ی آن‌ها تشخیص دهد. علاوه بر این، ما با واکنش‌ های خود نشان می‌دهیم که تمایل‌ مان به ارتباط برقرار کردن با افراد سالم، نسبت به افرادی با سلامتی کمتر بیشتر است.

مت آلسون استاد دپارتمان علوم اعصاب بالینی کارولینسکا و سرپرست این پژوهش اینگونه بیان میکند:

این یافته، انگیزه‌ ی رفتارهای اجتنابی را به خوبی روشن می‌کند.

اندازه‌گیری فعالیت مغز

ابتدا محققین دوزهای بی‌ضرری از باکتری را به شرکت‌ کنندگان تزریق کردند. با این کار، سیستم‌ ایمنی بدن‌ آنها  فعال شده و برای ساعاتی نشانه‌ های معمول بیماری مانند: خستگی، درد و تب را بروز دادند. در همین زمان از آن‌ ها تصویربرداری کردند و نمونه‌ های “بو” از آن‌ ها جمع‌ آوری شد. پس از مدتی نیز، مواد تزریقی از بدن‌‌ این افراد ناپدید شده و علایم بیماری رفع شد.

در مقابل، گروهی دیگر از شرکت‌ کنندگان به همراه گروه کنترل، در حین تصویر برداری مغناطیسی فعالیت مغز، در معرض همان نمونه‌ های بو قرار گرفتند و تصاویر گرفته شده را مشاهده کردند؛ سپس از آن‌ ها خواسته شد تا به میزان خوش‌ آیندی نمونه‌ ها نمره دهند. علاوه بر آن، با نگاه کردن به تصاویر؛ بگویند کدام شخص به نظرشان مریض می‌ رسد، کدام یک جذاب است و چه کسی را برای تعامل اجتماعی انتخاب می‌ کنند.

آلسون افزود:

مطالعات ما نشان می‌دهند تمایل مردم به برقراری ارتباط و تعامل اجتماعی با افراد سالم به میزان قابل توجهی از تمایل آنها به ارتباط با افراد بیمار بیشتر است. مغز ما با کنار هم گذاشتن نشانه‌ های کوچکی که از حواس مختلف جمع آوری کرده است، وضعیت سلامتی افراد را ارزیابی می‌کند.

واکنش معکوس برای روابط نزدیک و عزیزان

آلسون متعقد است که این موضوع، تاییدی بر این ادعاست که بقا مستلزم پرهیز از عفونت است.

آلسون ادامه داد:

عقل سلیم می گوید که باید مجموعه ای از رفتارهای اولیه وجود داشته باشند که به سیستم ایمنی کمک کنند؛ اما این اجتناب از ارتباط، در خصوص فرد بیماری که در رابطه‌ ی نزدیکی با شما باشد، برقرار نیست. برای مثال وقتی فرزاندان شما بیمار هستند، آن‌ ها را می‌ بوسید. به عبارت دیگر نشانه‌ های بیماری باعث می‌شوند که مراقبت و توجه‌ بیشتری به آنها داشته باشید. ما نشان دادیم که مغز ما نسبت به این نشانه‌ها، از آنچه پیشتر تصور می‌ شد، حساس‌ تر است.

این تحقیق با مشارکت چندین گروه، از جمله موسسه‌ی تحقیقات استرس دانشگاه استکهلم انجام شده است.

ترجمه: علیرضا کاووسی-وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش خبری در KI News:

The brain detects disease in others even before it breaks out

لینک مقاله پژوهشی در ژورنال PNAS:

Behavioral and neural correlates to multisensory detection of sick humans

بیشتر بدانید:  "تست صدا" شیوه جدید تشخیص زودرس آلزایمر و پارکینسون

همچنین ببینید

دوره مبانی عصب-روانشناسی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *