خانه / آناتومی اعصاب / قفل اسرار هوش انسانی گشوده شد

قفل اسرار هوش انسانی گشوده شد

F4.medium

 

نوروسافاری| هوش انسان برای اولین بار توسط محققان دانشگاه وارویک به روش تجربی اندازه­ گیری شد.

مطالعاتی که به­ تازگی در دانشگاه وارویک و در چین تحت نظر پروفسور جیانفنگ فنگ در دپارتمان علوم کامپیوتر انجام شده ­است، در پی کمی­سازی کارکردهای پویای مغز و تشخیص چگونگی تعامل بخش­های مختلف مغز با یکدیگر در زمان­های مختلف بوده ­است –که این به­ معنی کشف چگونگی عملکرد هوش می­باشد.  

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه وارویک، پروفسور جیانفنگ دریافت که هرچه تغییرپذیری عملکردی بیشتری در مغز رخ دهد و هرچه ارتباط بین بخش­های مختلف آن بیشتر باشد، IQ و خلاقیت فرد بیشتر است.

دستیابی به درک دقیق­تر از هوش انسان می­تواند به تحولات بیشتر در هوش مصنوعی (AI) منجر شود. در حال حاضر همان­طور که شواهد به دست آمده از تحقیقات پروفسور جیانفنگ در مورد رشد و یادگیری مغز انسان نشان می­دهد، سیستم­های هوش مصنوعی قادر به پردازش تغییرپذیری و سازگاری که عناصری حیاتی برای هوش انسانی می­باشند، نیستند. کشف کارکردهای پویای درون مغز می­تواند بر ساختارهای شبکه ­های عصبی مصنوعی پیشرفته کامپیوترها، با توانایی یادگیری، رشد و سازگاری، اعمال شود.

همچنین این مطالعه احتمالاً برای درک عمیق­تر حوزه­ های دیگری که تا حد زیادی مورد تعبیر نادرست قرار گرفته­ اند نیز دارای کاربردهایی باشد: مانند سلامت روان. الگوهای دیگری از تغییرپذیری به­ صورت پیش­فرض در مغز بیماران دچار اسکیزوفرنی، اوتیسم و اختلال بیش­فعالی و نقص توجه (ADHD) مشاهده می­ شود. دانستن علت اصلی نقص در سلامت روان، دانشمندان را به درمان این نقایص و پیشگیری از آن­ها در آینده نزدیک می­سازد.

با استفاده از تجزیه و تحلیل حالت استراحت در MRI بر روی مغز هزاران نفر در سراسر جهان، دانشمندان دریافته ­اند که مناطقی از مغز که با یادگیری و رشد در ارتباط هستند، سطوح بالاتری از تغییرپذیری را نشان می­دهند که این به معنی به وجود آمدن تغییرات بیشتر درطول چند دقیقه یا چند ثانیه در اتصالات نورونی با بخش­های دیگر مغز، می­باشد. از طرف دیگر، نواحی دیگری از مغز که با هوش در ارتباط نیستند مانند نواحی دیداری، شنیداری و حسی-حرکتی، تغییرپذیری و سازگاری کمتری نشان می­دهند.

پروفسور جیانفنگ فنگ اظهار می­دارد که فن­آوری جدید امکان اجرای چنین مطالعه پیشرفته­ ای را فراهم ساخته­ است: «هوش انسان موضوعی است که به ­طور گسترده و به­ شدت مورد بحث و اختلاف نظر است و تنها در سال­های اخیر تکنیک­های پیشرفته تصویربرداری مغز ازجمله تکنیک­هایی که در مطالعه حاضر مورد استفاده قرار گرفته­ اند، فرصت کسب بینشی بسنده برای حل این مسئله و بیان تحولات رخ­داده در حوزه هوش مصنوعی را برای ما فراهم ساخته و همچنین به برپا نهادن اساس درک و تشخیص اختلالات روانی ناتوان­ کننده انسان مانند اسکیزوفرنی و افسردگی کمک کرده است.»

عنوان این مقاله «اساس عصبی، الکتروفیزیولوژیکی و آناتومیکی تغییرپذیری عملکرد شبکه مغز و تغییرات شاخص آن در بیماری­های روانی» می­باشد و در مجله مغز منتشر شده ­است. 

ترجمه و تلخیص: مریم شجاعی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش این تحقیق در ژورنال Brain:

Neural, electrophysiological and anatomical basis of brain-network variability and its characteristic changes in mental disorders

لینک خبر در وبسایت دانشگاه وارویک:

Secrets of the human brain unlocked

بیشتر بدانید:  کاهش التهاب ناشی از ام‌اس با کمک سلول‌های ایمنی روده

همچنین ببینید

درک مفاهیم علمی در آموزش الکترونیکی برای مغز دشوارتر است

5.0 43 نوروسافاری | به گفته محققان، هنگامی که افراد از دستگاه های الکترونیکی مانند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *