قلب سالم محافظ سلامت مغز/خطر بالای آلزایمر در افراد دچار مشکلات قلبی-عروقی در میانسالی

Rate this post
One hemisphere of a healthy brain (L) is pictured next to one hemisphere of a brain of a person suffering from Alzheimer disease, at the Morphological unit of psychopathology in the Neuropsychiatry division of the Belle Idee University Hospital in Chene-Bourg near Geneva March 14, 2011. REUTERS/Denis Balibouse

 
نوروسافاری | پیری سالم مغز مبتنی بر سلامت بدن و سلامت عروق در جوانی است.
محققان عنوان می کنند افراد دارای فاکتورهای پرخطر بیماری قلبی و سکته در میانسالی احتمالا دارای میزان بالای آمیلوئید هستند.

آمیلوئید پروتئین چسبنده ای است که در کنار هم جمع شده و پلاک هایی را در مغز افراد مبتلا به بیماری آلزایمر تشکیل می دهد.

به گزارش نوروسافاری به نقل از رویترز، دکتر «ربکا گاتسمن» سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه جان هاپکینز آمریکا، در این باره می گوید: «اسکن MRI وجود رسوبات گسترده تر آمیلوئید را در مغز افراد سالمندی که در میانسالی سیگاری، مبتلا به فشارخون بالا، چاق، مبتلا به دیابت و کلسترول بالا بودند را آشکار ساخت.»

تمامی این فاکتورها می تواند بر سلامت عروق خونی فرد تاثیر گذارد که در نهایت منجر به تصلب شریان و اختلالات دیگر می شود.

به گفته گاتسمن، «تجمع آمیلوئیدها موجب بروز بیماری آلزایمر می شود. از اینرو بروز مشکل عروقی در میانسالی در ابتلا به بیماری آلزایمر نقش دارد.»

طبق این مطالعه، وجود دو یا چند فاکتور پرخطر ریسک تشکیل رسوبات بیشتر را حدودا سه برابر می کند. تنها وجود یک فاکتور پرخطر، احتمال رسوبات آمیلوئید را تا ۸۸ درصد افزایش می دهد.

در این مطالعه، داده های حدود ۳۵۰ فردی که سلامت قلب شان از سال ۱۹۸۷ تحت نظر بود بررسی شد. میانگین سنی شرکت کنندگان مطالعه در شروع مطالعه ۵۲ سال بود که به مدت ۲۴ سال تحت نظر بودند. در زمان شروع مطالعه، هیچ یک از شرکت کنندگان دارای علائم زوال عقل نبودند.

مشخص نیست کاهش جریان خون به بافت مغزی به چه طریقی منجر به افزایش تجمع آمیلوئید می شود. اینکه اختلالات قلبی عروقی با کاهش جریان خون به بافت، میزان ساخت آمیلوئید را افزایش می دهند، منجر به رسوب بیشتر آن در بافت مغزی می شوند یا اینکه میزان پاکسازی آمیلوئید را کاهش می دهند سوالات جواب داده نشده ای است که محققین امیدوارند در تحقیقات آتی پاسخی برای آنها بیایند. (دکتر صفری)

لینک گزارش پژوهشی در ژورنال جاما:

Association Between Midlife Vascular Risk Factors and Estimated Brain Amyloid Deposition

لینک گزارش خبری رویترز:

Risk factors for heart disease and stroke also tied to Alzheimer’s

ترجمه و نشر اولیه: مهر

بیشتر بدانید:  دوره تربیت پژوهشگر علوم ‎اعصاب (سطح ۳) علوم اعصاب کاربردی/میان رشته‎ای (دوره ۲۱)

همچنین ببینید

دوره مبانی عصب-روانشناسی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *