ماهیت ناهمگون افسردگی

Rate this post

scales-depression

نوروسافاری| افسردگی عموما به عنوان یک اختلال مشخص و یک شکل در نظر گرفته می­شود. اختلالی که با مجموعه ای ثابت از عوارض و علائم، شناسایی شده و اغلب تحت درمان ترکیبی دارویی و غیر دارویی (روان درمانی) قرار می­گیرد. با این حال مقیاس های استانداردی که برای تشخیص شدت این اختلال توسط متخصصین و محققین مورد استفاده قرار می­گیرند، اغلب اوقات در لیست علائم مورد بررسی با هم متفاوت هستند و شاید همین مساله، توضیحی برای بسیار بی اثر بودن درمانهای “یکجور برای همه” باشد. این یافته نتایج تحقیقات اخیر دکتر روانشناس ایکو فراید در دانشگاه آمستردام است که به تازگی در ژورنال اختلالات عاطفی منتشر شده است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از آلفا گالیله، افسردگی اغلب به صورت یک اختلال پزشکی رایج مانند سرخک محسوب می­شود به این صورت که یک فرد یا به آن مبتلا هست یا نیست. به همین دلیل، تشخیص این بیماری با گزینه های درمانی مشخصی دنبال می­ شود. اما بر خلاف بیماری های فیزیکی که در آن آزمایش خون و سایر آزمایش های هدفمند، باعث رسیدن به یک تشخیص قابل اعتماد می ­شود، چنین معیاری برای تشخیص افسرده بودن یک فرد وجود ندارد. در عوض محققان و متخصصان، برای تشخیص، از بیماران خود در مورد برخی علائم افسردگی مانند غمگین بودن، افکار خودکشی و مشکلات خواب سوال می­کنند. حال اگر فرد مذکور تعداد زیادی از علائم را داشت، وی افسرده محسوب میشود.

ناهمگونی

در این مطالعه، دکتر فراید از آنالیز محتوایی ۷ مورد از مجموعه پرسشنامه های نمره دهی به علائم (مقیاس های) رایج در تشخیص افسردگی پرداخته است. هدف او وارسی هم پوشانی های موجود بین آنها بود. یکی از این مجموعه علائم، همیلتون نام دارد که شامل ۱۷ علامت عمدتا فیزیکی مرتبط با افسردگی مانند علایم شبه فلجی (ناتوانی و رخوت حرکتی)، کاهش وزن و عقب ماندگی روانی-حرکتی می­باشد. مورد دیگر فهرست افسردگی بِک نام دارد که شامل ۲۱ علامتی است که غالبا عاطفی-شناختی بوده و شامل علائمی مثل احساس بی ارزشی، گناه، گریه و عدم علاقه به خود است.

بیشتر بدانید:  اتیسم چگونه مغز را تغییر می دهد؟

مساله ای که در مورد دو مجموعه­ مقیاس فوق و سایر مجموعه مقیاس ها تعجب آور است، هم پوشانی بسیار اندک بین علائم مورد بررسی در آنهاست. به علاوه، مجموعا تعداد ۵۲ علامت مختلف در بین تمام آنها وجود داشت که از مواردی مانند غمگین بودن، نبود انگیزه و افکار خودکشی تا مشکلات جنسی، زودرنجی و اضطراب متغیر بودند. تمام این یافته ها نشان دهنده ی ویژگی غیریکنواخت بودن افسردگی است. بیمارانی که به عنوان افسرده تشخیص داده می­ شوند، با این تفکر که مشکلات مشابهی دارند، درمانهای بسیار مشابهی را دریافت می­کنند. با این حال، این حقیقت که ۷ مورد از متداول ترین مجموعه مقیاس های تشخیصی علائم افسردگی، دارای بیش از ۵۰ علامت متفاوت هستند، حاکی از این است که افراد مبتلا به افسردگی به طور قابل توجهی، از نظر مشکلاتی که تجربه می­کنند، متفاوت هستند. لذا به وضوح، بیماران نیازمند درمان های خاص تر و شخصی سازی شده تر هستند. بعلاوه این موضوع می­تواند توضیحی برای عدم کارآمدی روش های متداول “یکجور برای همه” مانند استفاده از داروهای ضد افسردگی باشد.

نتایج از پیش تعیین شده

فراید معتقد است که یافته هایش می­تواند همچنین مشکل عمده ای را در مورد تحقیقات مرتبط با افسردگی نمایان سازد. در واقع مجموعه مقیاس های مورد استفاده توسط محققان ممکن است باعث تعیین نتیجه ی مشخصی برای تحقیق شود (که احتمالا ناقص یا اشتباه است- مترجم). برای مثال تصور کنید شما یک محقق هستید و قصد مطالعه ی ساختار مغزی مبتلایان به افسردگی را دارید. فرآیند اینگونه تحقیقات معمولا بدین صورت است که یک مورد خاص از مجموعه مقیاس های علائم افسردگی در قالب پرسشنامه، به عده ای زیادی از افراد داده می­شود و آن عده که تعداد معینی از علائم را دارند، به عنوان افسرده وارد جریان مطالعه و تحقیق می­شوند. بر اساس یافته های دکتر فراید، نوع این مقیاس ها ممکن است باعث دیکته شدن نوع افراد شرکت کننده در تحقیق شود. به طور مثال اگر از روش همیلتون که تمرکز آن روی علائم فیزیکی است، استفاده شود، نوع افراد شرکت کننده در مطالعه ی ساختار مغزی کاملا با افرادی که با روش لیست بِک انتخاب می­شوند متفاوت خواهد بود زیرا که روش بِک روی علائم عاطفی-شناختی تمرکز دارد و احتمالا این دو گروه از افراد از نظر ساختار مغزی با هم تفاوت دارند. همانطور که نتایج این مطالعه و برخی مطالعات پیشین نشان می­دهد، مشکلات و علائم مبتلایان به افسردگی به طور قابل توجهی با هم متفاوت هستند و این می­تواند توضیحی برای نتایج متفاوت و گاها متناقض مطالعات مرتبط با افسردگی باشد.

بیشتر بدانید:  فعالیت مشابه مغز انسانها به هنگام تماشای فیلم

ترجمه: سید محمد رضا گواهی – وبسایت نوروسافاری

لینک گزارش پژوهشی در Journal of Affective Disorders:

The 52 symptoms of major depression: lack of content overlap among seven common depression scales

لینک خبر در وبسایت آلفا گالیله:

The heterogeneous nature of depression

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *