مسیرهای مغزی به خاطرآوردن موسیقی آشنا شناسایی شد

4.7/5 - (16 امتیاز)

نوروسافاری | آیا تا بحال شده حتی بعد از این که دیگر نمی توانستید موزیکی را بشنوید، به خواندن همراه با یک آهنگ ادامه دهید؟ محققان اخیراً در چین دریافتند که  هنگامی که شما این کار را انجام می دهید چه اتفاقی در مغز شما اتفاق می افتد.

وقتی به موسیقی گوش می دهید یا سعی میکنید یک ملودی را به خاطر بیاورید، نواحی خاصی از مغز که مربوط به فرآیندهای مربوطه مانند درک موسیقی یا تصور موسیقی هستند، فعال می شوند. تا همین اواخر، دانشمندان دقیقاً نمی دانستند که در چه مقاطعی از زمان, مناطق مختلف مغزی فعال می شوند.

به گزارش نوروسافاری از فوربس، یک روش معمول برای یافتن مناطق مغزی فعال، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی عملکردی یا fMRI است، اما در این روش جزئیات به اندازه ای کافی نیست که بتوانید تغییرات سریع در فعالیت را مشاهده کنید. اکنون، گروهی از محققان دانشگاه Tsinghua، پکن، روش دقیق تری برای اندازه گیری تغییرات فعالیت مغزی با گذشت زمان پیدا کرده اند و متوجه شدند که گوش دادن به موسیقی و به یاد آوردن موسیقی شامل پردازشهای متفاوتی در همان منطقه از مغز است. آنها یافته های خود را این هفته در مجله معتبر Journal of Neuroscience منتشر کرده اند.

بیشتر بدانید:  موسیقی با فریب شنوندگان خود امواج مغزی مشابهی ایجاد می‌کند

 الکتروکورتیکوگرافی در بیماران صرعی

برای انجام این مطالعه، آنها داوطلبان را از میان گروهی از بیماران صرعی که تحت فرایندی به نام الکتروکورتیکوگرافی یا ECoG قرار گرفته بودند، برگزیدند. نه نفر از ده نفر شرکت کننده, بیماران بیمارستان  Tsingua University Yuquan بودند، که در آنجا آماده بودند تا از طریق جراحی با برداشتن ناحیه آسیب دیده در مغزشان، صرع خود را درمان کنند. (بیمار دهم در یک بیمارستان متفاوت تحت معالجه مشابه قرار داشت.) قبل از عمل، همه آنها با ECoG مورد بررسی قرار گرفتند تا منطقه دقیقی را که باعث تشنج آنها شده بود را پیدا کنند. در طی این فرایند آنها یک تا چهار هفته را با الکترودهایی در مغز خود گذراندند. در حالی که این الکترودها در جای خود در مغز قرار داشتند، آنها در آزمونهای گوش دادن به موسیقی شرکت کردند.

ابتدا از همه آنها خواسته شد که به تعدادی از قطعات مختلف موسیقی سازی گوش دهند. همه آنها قطعات مشهوری از موسیقی چینی یا غربی بودند. شرکت کنندگان ابراز می کردند که با کدام موسیقی بیشتر آشنا هستند و این یک یا دو آهنگی که با آن مانوس تر بودند, همان هایی بودند که در آزمایش اصلی مورد استفاده قرار می گرفتند.

یکی از شرکت کنندگان   “Für Elise”از بتهوون را انتخاب کرد، و دو نفر “مارش عروسی” واگنر را برگزیدند، اما قطعاتی که اکثر گروه داوطلبان با آنها بیشتر آشنا بودند یک قطعه مشهور نظامی چینی به نام “مارش خوش آمد” بود که بطور روزانه در ابتدای اخبار سراسری تلویزیون مرکزی چین (CCTV) پخش میشد.

بیشتر بدانید:  مغز چگونه ریتم موسیقی را درک می کند؟

جریان معکوس اطلاعات در دریافت و فراخوانی موسیقی

هنگامی که آنها یک نغمه آشنا را شناسایی می کردند، آزمایش واقعی آغاز می شد. هر یک از شرکت کنندگان به چند ثانیه از موسیقی مورد انتخاب خود، خواه بتهوون یا موسیقی پخش شده هنگام اخبار تلویزیون, گوش دادند. هنگامی که موسیقی متوقف می شد، از آنها خواسته شده بود که ملودی را در ذهن خود برای چند ثانیه دیگر ادامه دهند.

محققان با بررسی مناطق مغزی که در طی بخش های مختلف این آزمایش فعال شده بودند, دریافتند که جریان اطلاعات در فرآیند فراخوانی موسیقی در مغز در خلاف جهتی است که قبل از متوقف شدن موسیقی و به هنگام گوش دادن به صدای نغمه وجود داشت. در حین گوش دادن به موسیقی، اطلاعات از نواحی حسی مغز به ناحیه فرونتال جریان پیدا میکند که وظیفه پردازش های شناختی را بر عهده دارد. در هنگام فراخوان موسیقی، جهت معکوس می شود.

تنها با ده شرکت کننده در مطالعه، این مطالعه البته فقط یک قطعه کوچک از پازل را آشکار می کند، اما محققان برای فهمیدن دقیق آنچه در مغز ما هنگام گوش دادن به موسیقی یا شنیدن یک ملودی در ذهن خود اتفاق می افتد, قدم دیگری را برداشته اند.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Neural Correlates of Music Listening and Recall in the Human Brain

لینک خبر:

Finish That Tune. Scientists Find Brain Pathways Involved In Remembering Familiar Music

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *