مصرف “زیاده از حد برنج”، سرطان‌‌زا است

4/5 - (1 امتیاز)

fgdfghdfgf

 

نوروسافاری| بر اساس پژوهش‌های یک نهاد تحقیقاتی آلمان، برنج از آن‌‌جا که حاوی میزان قابل‌توجهی آرسنیک غیرطبیعی است، احتمال ابتلا به سرطان‌ را افزایش می‌دهد. توصیه‌ی این نهاد: در صرف خوراک‌هایی که با برنج درست می‌شود، “افراط” نکنید.
به گزارش نوروسافاری به نقل از دویچه وله، “انستیتوی مرکزی ارزیابی خطرات مواد غذایی ـ BfR” آلمان روز جمعه (۱۲ ژوئن) درباره‌ی مصرف برنج حاوی آرسنیک غیرطبیعی هشدار داد و از شهروندان خود خواست از خوردن “زیاده از حد” شیربرنج، ویفر و دانه‌های کوبیده شده‌ی برنج خودداری کنند.

 

آرسنیک، ماده‌ای شبه‌فلزی و سرطان‌زا است. بر اساس نتایج پژوهش‌های “نهاد بین‌المللی سلامتی”، آرسنیک غیرطبیعی موجود در انواع برنج‌های صادره از آسیا و آمریکای جنوبی، باعث ابتلا به سرطان ریه شده است. کارشناسان تا کنون نتوانسته‌اند میزان مصرف بی‌خطر این ماده را تعیین کنند.

 

ذرت به‌جای برنج
ماده سمی آرسنیک در برنج از راه خاک آغشته به این عنصر وارد ساقه‌های گیاه می‎شود و از آن‌جا که کشت برنج به صورت غوطه‎ور در آب صورت می‌گیرد، آرسنیک محلول در شالیزارها وارد غله شده و در آن رسوب می‎کند.

بنا بر تحقیقات BfR، برنج قهوه‎ای با وجود سالم و مفید بودنش به این دلیل که پوسته‌ی شلتوک از آن جدا نشده، مقدار بیشتری از سم سرطان‌زای آرسنیک را در خود ذخیره دارد. میزان آرسنیک در ویفر برنج و دانه‌های کوبیده شده‌ی آن، به دلایل نامعلومی، بیش از سایر انواع برنج است.

 

در گزارش BfR به کسانی که به خاطر داشتن حساسیت به گلوتن ناگزیر از مصرف برنج هستند، توصیه شده که به جای آن برای پخت غذا از بلال، ارزن و انواع گندم‌های سیاه استفاده کنند.

بیشتر بدانید:  "عوامل محیطی‌" هم در ابتلا به اوتیسم نقش دارند

سخنگوی BfR در این رابطه می‌گوید: «با این حال از مصرف برنج که حاوی آلبومین، ویتامین و مواد معدنی بسیاری است، نباید به‌کلی چشم پوشید.»

 

میزان مجاز؟
“اتحادیه‌ی تولید غلات و مواد نشاسته‌ای آلمان” در این رابطه اعلام کرده است که «هیچ جای نگرانی برای مصرف‌کنندگان برنج نیست.» سخنگوی این اتحادیه می‌گوید که نتایج تحقیق نهاد اروپایی “تهیه و آرد‌کردن برنج” در سال ۲۰۱۱ نشان می‌دهد که میزان آرسنیک غیرطبیعی موجود در برنج، کمتر از حد پیشنهادی کارشناسان سازمان ملل است.

اتحادیه‌ی اروپا، قرار است در سال ۲۰۱۶ میزان مجاز آرسینک غیرطبیعی موجود در برنج را اعلام کند.

 

لینک گزارش اصلی BfR:

Rice and rice products contain high levels of inorganic arsenic

همچنین ببینید

دوره عصب-شناسی ترومای روانی-هیجانی و راه های غلبه بر آن (دوره سوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *