مصرف زیاد فولات در زنان باردار “خطر ابتلا به اتیسم را افزایش می دهد”

2.7/5 - (3 امتیاز)

۱۶۰۵۱۱۱۰۵۳۵۲_۱_۹۰۰x600

 

نوروسافاری| محققان می گویند؛ در حالیکه کمبود فولات (اسید فولیک) برای رشد جنین مناسب نمی باشد، مقادیر زیادی آن میتواند مضر باشد.

به زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند گفته میشود که به جهت اطمینان از رشد عصبی مناسب کودکانشان نیاز به مصرف مواد مغذی دارای فولات دارند. در حالیکه تحقیقات جدید انجام شده در دانشکده بهداشت جان هاپکینز بلومبرگ نشان می دهد که افزایش بیش از حد مصرف اینگونه مواد مغذی می تواند خطر بسیار جدی را در پی داشته باشد .

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه جان هاپکینز، دانشمندان دریافته اند؛ اگر زنی که به تازگی باردار شده سطح بالایی از میزان فولات را بعد از بارداری در خون خود داشته باشد – ۴ برابر میزان مجاز –خطر ابتلا به اختلال اتیسم را در فرزندش به میران دو برابر افزایش خواهد داد. همچنین میزان بسیار بالای سطح ویتامین B12 نیز در مادران جدید بصورت بالقوه مضر می باشد  به این معنا که این مهم خطر ابتلا به اختلال طیف اتیسم را در فرزندان آنها سه برابر خواهد کرد. اگر مقادیر هر دو ویتامین مذکور فولات و B12  به صورت قابل توجهی بالا باشد، احتمال اینکه کودک دچار اختلال طیف اتیسم شود ۱۷٫۶ درصد افزایش می یابد. فولات، یک ویتامین B، به شکل طبیعی در میوها و سبزیجات یافت می شود. این در حالیست که نسخه ترکیبی فولیک اسید در ایالات متحده برای غنی کردن غلات، دانه ها و همچنین در ویتامین های مکمل مورد استفاده قرار می گیرد .

نتایج اولیه یافته های حاصله در ۱۳ می ۲۰۱۶ در یک همایش جهانی برای تحقیقات اتیسم در بالتیمور ارائه خواهد شد. 

دکتر “ام. دنل فالین”، یکی از نویسندگان ارشد این مقاله، مدیر مرکز اختلال اتیسم و محدودیتهای رشدی کلگ وندی دانشگاه بلومبرگ می گوید : “مصرف به اندازه مکملها ایمن می باشد: اما هنوز داستانی در خصوص فولیک اسید وجود دارد. مدتهای مدیدی است که برای ما روشن است که کمبود فولات برای مادران باردار در طی رشد فرزندانشان مضر است، اما این تحقیقات به ما نشان می دهد که زیاده روی در مصرف فولات می تواند موجب آسیب گردد. ما باید تمامی تلاش خود را بکار گیریم تا به میزان بهینهء مصرف این مواد غذایی مهم دست یابیم.”

بیشتر بدانید:  دوره آموزشی اپتوژنتیک و تصویربرداری شبکه عصبی (دوره پنجم)

فولات در رشد سلولها حائز اهمیت بوده و میزان توسعه رشد عصبی را افزایش می دهد. کمبود فولات در اوایل بارداری به نقایص هنگام تولد و افزایش خطر توسعه اختلال اتیسم ارتباط دارد و این موضوع زنان را به این نکته سوق می دهد که از کافی بودن مصرف فولات در رژیم غذایی خود اطمینان حاصل نمایند. این در حالیست که برخی از زنان هنوز به مقدار کافی فولات مصرف نمی کنند و یا بدن آنان قادر به جذب مقدار کافی از فولات نمی باشد، که این مسئله منجر به ایجاد نقصان می گردد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها در امریکا اعلام می دارد که از هر چهار زن یک زن در ایالات متحده دچار نقص میزان فولات می باشد . البته مقادیر به شکل منظم در طی بارداری پایش نمی شود.

اختلال طیف اتیسم حالتی از رشد عصبی می باشد که با مشخصه هایی از قبیل اختلال در تعاملات اجتماعی، ارتباطات غیر عادی و رفتارهای غیر معمولی و تکراری متمایز می شود. ۱ کودک از هر ۶۸ کودک در ایالات متحده به این اختلال دچار می باشد، احتمال ابتلای پسران ۵ برابر بیشتر از دختران است. دلایل این اختلال هنوز مشخص نیست اما تحقیقات نشان می دهد ترکیب فاکتورهایی از قبیل ژن و عوامل محیطی در این قضیه دخیل هستند. برای انجام این تحقیق، محققان اطلاعات مربوط به ۱۳۹۱ جفت مادر-کودک را، که عمدتاً از جمعیت اقلیت کم درآمد بودند، در مرکز تولد بوستون کوهورت مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند.

در تحقیق مذکور مادرانی انتخاب شدند که زمان تولد کودکانشان بین ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۳ بود و برای چندین سال متمادی مورد مطالعه و پیگیری قرار گرفتند. در وهله نخست میزان فولات خون مادران ۳ روز پس از زایمان مورد آزمایش قرار گرفت. محققان متوجه این نکته شدند که ۱ زن از هر ۱۰ زن مقدار زیادی از اسید فولیک در خون خود داشتند (بیشتر از ۵۹ نانومول در هر لیتر) و ۶ درصد آنها مقدار زیادی B12 در خونشان مشاهده شد (بیش از ۶۰۰ پیکومول در هر لیتر).

بیشتر بدانید:  نورون شدن یا نشدن، مساله این است!

مطابق اعلام سازمان بهداشت جهانی، میزان مناسب فولات برای زنان در سه ماهه اول بارداری بین ۱۳٫۵ تا ۴۵٫۳  نانومول در هر لیتر می باشد. بر خلاف فولات آستانه قابل قبولی برای مقدار مناسب B12 تعریف نشده است.

در طی فرآیند مطالعه تعداد زیادی از مادران اذعان داشتد که  در طی دوره بارداری مولتی ویتامین مصرف می کرده اند-که این مولتی ویتامینها قاعدتاً فولیک اسید و ویتامین B12 را در خود داشتند. با این وجود محققان میگویند دلیل اینکه چرا برخی از خانمها مقادیر زیادی از فولات را در خونشان وجود داشته است، برایشان شناحته شده نیست. دو احتمال وجود دارد؛ یا برخی از خانمها مصرف بیش از حد مواد غذایی غنی شده با فولیک اسید و یا مکمل ها را در این دوران در رژیم تعذیه ای خود داشته اند و یا اینکه برخی بصورت ژنتیکی مستعد جذب مقادیر زیادتری از فولات بوده اند و یا آن را کندتر متابولیزه می کنند. که این موارد افزایش مقادیر فولات را منجر خواهد شد. البته احتمال اینکه ترکیبی از این دو مبحث هم درگیر موضوع باشد دور از ذهن نمی باشد.

دانشمندان می گویند؛” برای تعیین اینکه  چه مقدار فولیک اسید در طی دوره بارداری میبایست مورد مصرف یک زن باردار قرار گیرد تا سطح بهینه میزان فولات موجود در خونش جهت اطمینان از سلامتی نوزاد را تامین نماید، تحقیقات بیشتری مورد نیاز می باشد.”

وجود انبوه مکملهای ویتامین، نشاندهنده این موضوع می باشد که نظر عموم همواره بر آن بوده است که مصرف زیاده از حد مکملها مضر نخواهد بود و بدن انسان بصورت اتوماتیک مقادیر اضافی را دفع می نماید. که لااقل این موضوع در مورد فولیک اسید و B12 صادق نمی باشد.

“رمپکریوا ریکوون” نویسنده اول این مطالعه، کارشناس ارشد بهداشت عمومی، کارشناس ارشد علوم، کاندیدای دکتری بهداشت عمومی در دپارتمان جمعیت، خانواده و سلامت بارداری در دانشکده بلومبرگ می گوید: “تحقیقات حکایت از آن دارد که این موضوع میتواند موردی از مصرف زیاده از حد چیزهای خوب باشد. ما به خانمها می گوییم که از دریافت فولات در اوایل دوره باردای اطمینان داشته باشند. چیزی که در حال حاضر نیاز به دانستن آن داریم این است که؛ آیا ضروری نیست توصیه های اضافه ای  برای دریافت میزان بهینه فولات در طی دوران باردای وجود داشته باشد.”

بیشتر بدانید:  چاقی بر درک طعم و مزه‌ها تأثیر منفی می‌گذارد

سایر محققانی که در این تحقیق مشارکت داشتند عبارتند از؛ ان رایلی(Anne Riley)، هدر وک (Heather Volk )، دیانا کریسو (Deanna Caruso )، کاری هایرونیکا (Kari Hironaka )، لورا سایسز (Laura Sices )، زیومی هونگ (Xiumei Hong) ، گواینگ ونگ (Guoying Wang) ، بولان اجا (Bolanle Ajao )، جینگ جانگ (Jing Zhang )، یوالونگ جای (Yuelong Ji)، منینگ لی (Mengying Li )، هوآن هی (Huan He )، آنستیژا وال (Anastacia Wahl)، تام استیورز (Tom Stivers )، الیزابت استوارت (Elizabeth Stuart )، ربکا لاندا (Rebecca Landa) و زوبین ونگ (Xiaobin Wang).

این تحقیق بخشی از یک تحقیق هم‌گروهی (cohort study) آینده نگر در تعیین زودهنگام اتیسم در گروه تولد بوستون (the Boston Birth Cohort ) و با راهنمایی و راهبری مشترک فالین و ونگ، دکتری داروشناسی، کارشناس ارشد سلامت عمومی، دکتری علوم، استاد دانشکده زنول گریگر،  و به مرکزیت “منشاء بیماریهای اوایل تولد در دانشکده بلومبرگ” می باشد. و همچنین بوسیله اداره سلامت مادر- فرزند حمایت میشود (R40MC27443). “راگاوان” با کمک هزینه تحقیقات دانشجویی از مرکز “اوتیسم و اختلالات رشد وندی کلگ؛ دانشکده بلومبرگ و فلوشیپ جان و آلیس چنووث-سر” حمایت میشود.

 

ترجمه و تلخیص: ندا میهمی – نوروسافاری

لینک خبر اصلی در وبسایت دانشگاه جان هاپکینز:

Too Much Folate in Pregnant Women Increases Risk for Autism, Study Suggests

Media contacts for the Johns Hopkins School of Public Health: Stephanie Desmon at 410-955-7619 or [email protected] and Barbara Benham at 410-614-6029 or [email protected].

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲ comments

  1. با عرض سلام و تشکر فراوان از زحمات بی دریغ گروه نوروسافاری. مطلب فوق عالی بود.
    پاینده باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *