مغزتان را در جوانی سیم کشی مجدد کنید

4.8/5 - (25 امتیاز)

نوروسافاری | توانایی تغییر اتصالات عصبی یکی از ویژگی های اصلی مغز انسان است. به عنوان بخشی از سری “از مغز بپرس” ما، هالی اولسون، دانشجوی فارغ التحصیل آزمایشگاه های جان گابریلی و ربکا ساکس، پاسخ خود را به این سؤال نوشته است:

آیا می توانم مغز خود را سیم کشی مجدد کنم؟

بله، تاحدی، گاهی اوقات- بستگی به این دارد که منظور شما از “سیم کشی مجدد” مغز چیست.

اگر می پرسید که آیا می توانید تمام خاطرات سابق خود را از روی سر خود حذف کنید، خیر. (در بهترین حالت ممکن است – فقط “درخشش ابدی یک ذهن پاک” را تماشا کنید) اما اگر می پرسید که آیا می توانید ترفندهای جدیدی را به سگ بیاموزید- که نیاز به پیاده سازی فیزیکی آموزش در مغز دارد- پاسخ بله است.

برای درک شباهتی  که “سیم کشی مجدد” به آن اشاره دارد، بیایید تصور کنیم شما در یک خانه قدیمی با محل های خروجی آنتن در محل های نامطلوب اطاقها زندگی می کنید. شما می خواهید تلویزیون برند جدید شما در قسمت دوری از اتاق نشیمن وصل شود، اما هیچ خروجی آنتنی پیدا نمیشود. بنابراین با برقکار تماس می گیرید، او سری میزند، و برخی از سیم ها را در دیوار اتاق نشیمن جابجا می کند تا بتواند یک خروجی جدید به شما بدهد. بدون مشقت!

بیشتر بدانید:  کشف نوع جدیدی از پلاستیسیته عصبی

سیمکشی بعد از شلیک

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ام آی تی، تغییرات موضعی در اتصالات عصبی در طول عمر اتفاق می افتد. با بیش از ۱۰۰ میلیارد نورون و ۱۰۰ تریلیون اتصال- یا سیناپس ها- بین این نورون ها در مغز انسان بالغ، جای تعجب نیست که برخی مسیرها از اهمیت بیشتری برخوردار میشوند. وقتی چیز جدیدی یاد می گیریم، اتصالات بین سلولهای عصبی مرتبط با یکدیگر تقویت می شود. بر اساس نظریه دونالد هب، یکی از تأثیرگذارترین روانشناسان قرن بیستم، “سلولهای عصبی که به هم شلیک میکنند، به هم سیم کشی می کنند”- با تشکیل سیناپسهای جدید یا ارتباط موثرتر آنهایی که قبلاً وجود داشتند. این توانایی برای تنظیم مجدد اتصالات عصبی در سطح موضعی یک ویژگی اصلی مغز است و ما را قادر می سازد زیرساخت های عصبی را متناسب با نیازهای خود تنظیم کنیم.

بیشتر بدانید:  "نوشتن هرروزه دستاوردهای اندک" مغز ما را تغییر می دهد

پلاستیسیتی در مغز ما به ما امکان یادگیری، تعدیل و کامیابی را می دهد

همچنین می توانیم این پلاستیسیتی را در مقیاس بزرگتر در مغز مشاهده کنیم. مثال محبوب من از “سیم کشی مجدد” در مغز زمانی است که کودکان یاد می گیرند که بخوانند. مغز ما تکامل پیدا نکرده است تا ما را قادر به خواندن کند- هیچ “منطقه خواندنی” به صورت پیش فرض در مغز وجود ندارد که وقتی کودک وارد مدرسه میشود، به طرز جادویی آن منطقه آنلاین شود. با این حال، اگر یک خواننده ماهر را در یک اسکنر MRI بگذارید، ناحیه ای را در شیار پس سری گیجگاهی جانبی چپ (یعنی قسمت خلفی پایین سمت چپ قشر شما) مشاهده خواهید کرد که به ویژه هنگام خواندن متن نوشتاری فعال است. قبل از اینکه کودکان یاد بگیرند که بخوانند، این منطقه- معروف به منطقه بصری شکل کلمه- این گونه نیست که به طور استثنائی به کلمات علاقه مند باشد، اما وقتی کودکان با زبان نوشتاری آشنا می شوند و شروع به مرتبط کردن حروف با صداها می کنند، این منطقه برای زبان نوشتاری آشنا منطقه ای انتخابی می شود- نوع فونت، حروف بزرگ و کوچک یا اندازه فونت هم مهم نیست که چه باشد.

اکنون، بیایید بگوییم که شما  با میل به جابجایی اجاق گاز خود نیمه شب بیدار میشوید و اجاق گاز خود را از آشپزخانه به اتاق نشیمن جدید شیک و باشکوه با تلویزیون خود منتقل میکنید. شما با برقکار خود تماس می گیرید- او به شما می گوید که این غیرممکن است و تماس با او در نیمه شب متوقف میشود.

به طور مشابه، مغز شما دارای  یک زیرساخت خاص است- یک کفپوش، بگذارید آن را همینگونه صدا کنیم- که وقتی بزرگسال هستید به راحتی قابل تغییر نیست. ضایعات بزرگ معولا به عواقب بزرگی ختم می شوند. به عنوان مثال، یک فرد بالغ که دچار سکته مغزی جدی در نیمکره چپ خود شده، احتمالاً مشکل زبانی پیدا خواهد کرد، وضعیتی که آفازی نامیده میشود. از طرف دیگر مغز کودکان می تواند گاهی اوقات به روشهایی جالب عمیقا سیم کشی مجدد شود. نیمی از مغز ممکن است در سنین پایین آسیب ببیند ولی عواقب عملکردی حداقلی داشته باشد. بنابراین اگر قصد تغییرشکل مغزتان را دارید؟ این کار را در سنین واقعا پایین تر انجام دهید.

پلاستیسیتی در مغز به ما امکان یادگیری، تنظیم و پیشرفت در محیط کار و زندگیمان را می دهد. همچنین به دانشمندان علوم اعصاب مانند من چیزی را برای مطالعه می دهد- از آنجا که به وضوح من به عنوان یک برقکار شکست میخورم!

هالی اولسون لیسانس خود را در زمینه زیست شناسی اعصاب از دانشکده هاروارد در سال ۲۰۱۷ گرفت. او هم اکنون دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد در گروه مغز و علوم شناختی MIT است که با جان گابریلی و ربکا ساکس کار می کند. او مطالعه می کند که چگونه تجربیات و محیط اولیه زندگی بر تکوین مغز به ویژه در زمینه خواندن و زبان تأثیر می گذارد، و برای نتایج تحصیلی کودکان چه معنایی دارد.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

ویرایش علمی: دکتر میر شهرام صفری

لینک خبر:

Can I rewire my brain?

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *