مغز فکر می کند مرگ فقط برای دیگران است

2.5/5 - (64 امتیاز)

نوروسافاری | مغز ما مرگ را به عنوان پدیده ای که فقط برای دیگران اتفاق می افتد طبقه بندی می کند.

هشدار! این روایتی است در باب مرگ. بهتر است اکنون با کلیکِ موس از آن دور شوید.

محققان می گویند، مغز ما بهترین تلاش خود را می کند تا ما را از توجه بیش از معمول به مرگِ اجتناب ناپذیرمان دور نگه دارد. مطالعه ای دریافته است مغز ما به وسیله­ ی طبقه بندی مرگ به عنوان واقعه ای ناگوار که تنها برای سایرین پیش می آید، ما را از این ترس زیستی محافظت می کند.

یایر دور زیدرمن، از دانشگاه برایلان می گوید:

مغز نمی پذیرد که مرگ به طریقی به ما مربوط می شود. ما  این ساز و کار غریزی را داریم، بدین معنی که وقتی مغز اطلاعاتی به دست می آورد که “خویشتن” را به مرگ پیوند می دهند، چیزی [از درون] به ما می گوید این اطلاعات معتبر نیستند، پس ما نباید آن را باور کنیم.

برای آن که در حال زندگی کنیم محفوظ ماندن از اندیشه­ ی مرگِ آینده مان می تواند ضروری باشد. این حفاظت ممکن است در عنفوان کودکی هم زمان که ذهن ما رشد می کند و ما در می یابیم حقیقتی به نام مرگ سراغ همه ی ما می آید، راه اندازی شود.

دور زیدرمن می گوید:

آن زمان که شما این قابلیت را دارید که به آینده ی خودتان نگاهی بیندازید، متوجه می شوید در نقطه ای خواهید مرد و کاری نیست تا شما بتوانید در مورد آن انجام دهید. این [بینش] با کلیت زیست شناختی مان که به ما کمک می کند زنده بمانیم در تقابل است.

بیشتر بدانید:  آگاهی پس از مرگ از بین نمی رود؟/عصب شناسان چه می گویند؟

مغز از تداعی “خویشتن” با “مرگ” اجتناب می کند

به گزارش نوروسافاری به نقل از روزنامه ی گاردین، دور زیدرمن و همکارانش برای پی بردن به این که مغز چگونه افکار مربوط به مرگ را مدیریت می کند آزمونی را طراحی کردند که با تولید سیگنال های تعجب در مغز سر و کار داشت. آن ها از داوطلبان خواستند در حالی که فعالیت مغزی شان زیر نظر بود به چهره هایی که به صورت ناگهانی بر روی صفحه نمایش ظاهر می شد نگاه کنند. چندین مرتبه چهره ی خود شخص یا چهره ی یک فرد غریبه روی صفحه ظاهر می شد که در پی آن ها چهره های متفاوتی نیز می آمد. با مشاهده ی چهره ی نهایی، مغز بر اثر تعجب چشمک می زد. چرا که تصویر با آنچه در ذهن آزمودنی پیش بینی شده بود ناهمساز بود.

بالای چهره های ظاهر شده بر صفحه ی نمایش کلمات متفاوتی نمایان می شد. نیمی از موارد کلمات مرتبط با مرگ بودند مثل “مجلس ترحیم” و “به خاک سپاری”. دانشمندان دریافتند اگر چهره ی خود شخص در مجاورت کلمات  مرتبط با مرگ ظاهر می شد مغز آنها سیستم پیش بینی اش را خاموش می کرد و از پیوند دادن “خویشتن” با مرگ سر باز می زد و هیچ سیگنال تعجبی ضبط نمی شد.

آوی گلدشتاین، نویسنده ی ارشد مقاله می گوید:

ما خودمان را از تهدیدات وجودی به دو شکل محافظت میکنیم: با خاموش کردن سیستم پیش بینی در مورد “خود” به صورت سپری در برابر فکر کردن هشیارانه درباره مرگ و دوم طبقه بندی اطلاعات به گونه ای که مرگ در مورد دیگران است تا اینکه درباره ی ما باشد.

دور زیدرمن می افزاید:

ما نمی توانیم از منظر عقلی انکار کنیم که [بالاخره] خواهیم مرد، اما  بیشتر آن را چیزی می انگاریم که برای دیگران اتفاق می افتد.

این مطالعه اخیرا در مجله ی نورو ایمِیج منتشر شده است. دور زیدرمن متذکر می شود:

در گذشته ای نه چندان دور حالت دفاعی مغزمان علیه افکار مرگ توسط واقعیت ملموسِ مرگ در اطرافمان تنظیم شده بود. اما به باور او امروزه با بیمارانی که در بیمارستان ها بستری شده و سالخوردگانی که در خانه­ ها تحت مراقبت اند، جامعه بیش از پیش فوبیای مرگ دارد. در نتیجه افراد بسیار کمتر در مورد پایان زندگی آگاه می شوند و احتمالا بیشتر پیش می آید که از آن بترسند.

آرنولد ویزمن، روانشناس دانشگاه کنت می گوید:

افراد دفاع روانی متعددی را انجام می دهند تا برای مدتی افکار مرگ را دفع کنند. مخصوصا جوانها بیشتر ممکن است این پدیده را به عنوان مشکلی برای دیگران در نظر بگیرد.

وی از طریق کارش پی برده است که در جوامع مدرن مردم چیزی را در آغوش می کشند که او “تردمیل گریز” می نامد؛ آنجا که کار شدید، دورهمی های عمومی، چک کردن گوشی های موبایل و خریدن اجناس بیشتر بدین معنی است که افراد به واقع مشغول تر از آنند که در مورد مرگ نگران باشند.

هرچند اینها راه حلی برای خود مسئله نیستند، بنابراین ما نیاز داریم که به فرار ادامه دهیم.

بیشتر بدانید:  تعمق در مرگ باعث تغییر طرز تفکر می شود

ترجمه: فاطمه جواهری- وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Doubting death: how our brains shield us from mortal truth

لینک مقاله:            

Prediction-based neural mechanisms for shielding the self from existential threat

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.