موسیقی با فریب شنوندگان خود امواج مغزی مشابهی ایجاد می‌کند

نوروسافاری | موسیقی توانایی این رادارد که ما را فریب دهد ؛ وقتی افراد با موسیقی درگیر می شوند و همزمان با آن به راحتی می خوانند در واقع آنها در حال برقرای ارتباط به شیوه ای موثر با چیزی هستند که می شنوند.

اما موسیقی چگونه شنوندگان را با خود همراه می سازد؟

محققان در کالجی در شهر نیویورک و در دانشگاه آرکانزاس مطالعه ای انجام داده اند که در آن به بررسی نقشه جدیدی در زمینه درک پاسخ های عصبی به موسیقی پرداخته شده است.

بیشتر بدانید:  چرا موسیقی خاصی را دوست داریم؟!

میزان انطباق امواج مغزی

برخلاف اهمیت این موضوع، مطالعه میزان تعامل با موسیقی به سبب محدودیت هایی که در گزارش های شخصی افراد وجود دارد با دشواری رو به رو است. همین موضوع نیز موجب شد تا دو تن از پژوهشگران دانشکده مهندسی گرو «CCNY’s Grove » به نام های جنز مدسن «Jens Madsen» و لوکاس پرا «Lucas Parra» میزان انطباق امواج مغزی در شنوندگان موسیقی را اندازه گیری کنند. وقتی یک شنونده موسیقی در تعامل با موسیقی قرار می گیرد پاسخ های عصبی او نیز مشابه با دیگران شنوندگان است. بنابراین همبستگی بین فردی امواج مغزی مقیاسی برای اندازه گیری درگیری شنوندگان با موسیقی است.

به گزارش نوروسافاری از سیتی کالج نیویورک، بر طبق یافته های آنها که در آخرین شماره نشریه  SCIENTEFIC REPORTS به چاپ رسید مشخص شد که اگرچه میزان انطباق امواج مغزی شنوندگان با تکرار موسیقی که معمول و شناخته شده است پایین می آید اما این نیز مختص قطعات موسیقی است که فرد با آنها آشنایی دارد و همچنان سبک های موسیقی ناشناخته و نا مانوس می توانند علاقه و دلبستگی شنوندگان بخصوص افرادی که برخی آموزش های موسیقیایی را دیده اند را نسبت به خود جلب کنند.

پرا و همکارش در گزارش های علمی یاد آور شدند که در سراسر مواجهه مکرر با موسیقی بی کلام « instrumental music» همبستگی میان فردی در موسیقی هایی که در سبکی آشنا سروده شده اند کاهش یافت. علاوه بر این مشارکت کنندگان آموزش موسیقایی رسمی میزان همبستگی میان فردی بیشتری را نشان دادند و در مواجهه با موسیقی در سبکی غیر معمول قرار گرفتند. این یافته ها موسیقی را از دیگر حوزه ها که میزان علاقه به آنها با تکرار کاهش می یابد متمایز می سازد.

مدسن می گوید:

آنچه که در خصوص این موضوع جالب است این است که با اندازه گیری امواج مغزی ما می توانیم نحوه احساس در خصوص موسیقی و آنچه که آن را خیلی خاص می سازد را مطالعه کنیم .

برای گوش دادن به قطعات موسیقی استفاده شده برای شرکت کنندگان و مشاهده نمودارهای اندازه گیری شده اینجا را کلیک کنید.

ترجمه: سارا فتح آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  مغز چگونه ریتم موسیقی را درک می کند؟

لینک خبر:

Music captivates listeners and synchronizes their brainwaves

لینک مقاله:

Music synchronizes brainwaves across listeners with strong effects of repetition, familiarity and training

بیشتر بدانید:  موسیقی در پیشگیری از حملات صرع موثر است

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره هجدهم)

3.5 / 5 ( 6 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *