موش هایی که با دریافت سلول های مغزی انسان باهوش تر شده اند

Mice

موش هایی که با دریافت سلول های مغزی انسان باهوش تر شده اند

ترجمه و تلخیص: جعفر دوست محمدپور

 

در گذشته تصور بر این بود که آستروسیت ها – نوعی از سلول های گلیال– بیشتر نقش محافظ و رفتگر (Housekeeper) نورونها را در سیستم اعصاب مرکزی دارند اما مطالعات جدید نشان می دهد که این نوع سلول ها در کارکرد های شناختی نیز نقش بارزی را ایفا می کنند.

این سلول های ستاره ای شکل، به وفور در مغز و نخاع یافت شده و در تشکیل سد خونی مغزی، حمایت های بیوشیمیایی از سلول های عصبی، رساندن مواد مغذی و تنظیم فعالیت های الکتریکی در مغز نقش دارند. آستروسیت ها در انسان نسبت به گونه های دیگر، بزرگتر، فراوان تر و دارای تنوع بیشتری هستند.

نتایج بدست آمده از تحقیقات در مرکز پزشکی روچستر (Rochester medical Center) که توسط پزشک نورولوژیست Steven Goldman رهبری می شود نشان می دهد که آستروسیت ها نه تنها در انتقال پیام های عصبی ضروری بوده بلکه در فعالیت های شناختی انسان نیز نقش دارند.

در یک مطالعه که در این مرکز در سال ۲۱۰۳ انجام شد آستروسیت های بالغ انسانی جداسازی شده و به نوزاد موش (Mice) پیوند زده شد. نتایج نشان داد که اولا پیام های الکتریکی در نورون های این حیوانات با سرعت بیشتر منتقل شده و همچنین مسافت طولانی تری را طی می کنند. ثانیا میزان تقویت طولانی مدت (Long Term Potentiation) -که سازوکار تشکیل حافظه های جدید و یادگیری است- با سرعت بیشتری اتفاق افتاده و نیز پایدارتر است. این یافته ها پیشنهاد می کند که توانایی یادگیری در این حیوانات نسبت به گروه طبیعی بیشتر است.

به علت محدودیت های که در تلقیح آستروسیت ها به گونه های دیگر وجود دارد، یک پژوهش تکمیلی در سال ۲۰۱۴ در مرکز فوق انجام شد که به جای آستروسیت های بالغ، سلول های زاینده (Progenitor) از آستروسیت های جنینی انسان استخراج و به موش ها تزریق گردید. این سلول ها با سرعت و تعداد بیشتری در بدن میزبان تکثیر پیدا کرده طوری که هر موش حدود ۳۰۰۰۰۰ سلول انسانی دریافت می کرد که این مقدار به ۱۲ میلیون پس از یک سال می رسید. نتایج تحقیق اخیر مشخص کرد که نوزادان این گروه به طور قابل ملاحظه ای باهوش تر از گروه دیگر بوده و میزان حافظه آنها در تست های یادگیری نیز ۴ برابر طولانی تر است.

نتایج این تحقیقات در ژورنالهای Journal of Neuroscience و Cell Stem Cell به چاپ رسیده است.

علاقمندان می توانند جهت اطلاعات بیشتر به لینک های ذیل مراجعه نمایند.

A Competitive Advantage by Neonatally Engrafted Human Glial Progenitors Yields Mice Whose Brains Are Chimeric for Human Glia

Forebrain Engraftment by Human Glial Progenitor Cells Enhances Synaptic Plasticity and Learning in Adult Mice

لینک خبر:

Mice implanted with human brain cells become smarter

بیشتر بدانید:  دکمه کنترل اشتهای مغز شناسایی شد

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره نهم)

5 / 5 ( 2 امتیاز )   نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز …

One comment

  1. ممنون از مطلالب خوب وبسایت شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *