مولکول رابط بین افسردگی و درد مزمن شناسایی شد

4.9/5 - (18 امتیاز)

 

نوروسافاری | استرس درد مزمن سالهاست که همراه بودنش با افسردگی شناسایی شده است و دانشمندان در حال مطالعه اساس این ارتباط بوده اند. اخیرا محققان دانشگاه هوکایدو از پیوند مولکولی پرده برداشتند که در مجله معتبر علوم اعصاب گزارش شده است. این کار اکنون می تواند به پیشرفت درمانهایی کمک کند که می توانند این شرایط را درمان کنند.

پروفسور ماسابومی مینامی، از دانشگاه هوکایدو، اظهار داشت:

پزشکان مدت طولانی است که می دانند که درد مزمن اغلب منجر به افسردگی می شود. اگرچه مکانیزمهای مغزی دخیل روشن نبود.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه هوکایدو، در این مطالعه، محققان از یک مدل حیوانی برای ارزیابی نحوه تاثیر درد مزمن بر مسیرهای عصبی استفاده کردند. جوندگان هنوز هم یکی از بهترین راه ها برای مطالعه برخی از جنبه های فیزیولوژی انسان به حساب می آیند؛ با وجود این که واضح هست تفاوت های زیادی وجود دارد. دانشمندان توانستند از روشهای الکتروفیزیولوژی برای اندازه گیری چگونگی تأثیرگذاری چهار هفته درد مزمن بر خصوصیات الکتریکی نورونها استفاده کنند.

بیشتر بدانید:  درک درد بدون حس ناخوشایند با دستکاری مغز

تغییرات در فعالیت نورونهای دوپامینی

دانشمندان مشخص کردند که درد باعث ایجاد تغییراتی در ناحیه ای از مغز به نام هسته بستری استریا ترمینالیس (BNST) می شود که به ناحیه تگمنتوم شکمی مغز (VTA) فیبر عصبی می فرستد. پیام رسانی عصبی یک میانجی عصبی نوروپپتیدی موسوم به فاکتور آزاد کننده کورتیکوتروپین (CRF) که در ترس و اضطراب نقش دارد، در حیواناتی که دچار درد مزمن هستند در BNST، افزایش می یابد. افزایش پیام رسانی با CRF, موجب می شود فرستادن سیگنال در ناحیه ای از مغز که توسط پاداش تحریک می شود و باعث ایجاد احساس انگیزه و لذت می شود, سرکوب شود. تصور می شود این سرکوب عاملی برای افسردگی باشد.

ماسابومی مینامی گفت:

با روشن شدن مکانیزمی که موجب میشود سیستم پاداش مغزی به طور مستمر سرکوب شود، ما رابطه گمشده بین درد مزمن و افسردگی را پیدا کردیم.

هنگامی که محققان موش ها را در معرض دارویی قرار دادند که موجب توقف پیام رسانی بیش از حد CRF شد، فعالیت نورون هایی که دوپامین آزاد می کنند، یعنی همان انتقال دهنده عصبی که در سیستم پاداش مغزی نقش دارد, افزایش یافت.

بیشتر بدانید:  ۷ روش ساده برای کاهش درد

ماسابومی مینامی اضافه کرد:

این یافته ها نه تنها می تواند منجر به بهبود درمان جنبه هیجانی دردهای مزمن شود بلکه به درمان های جدیدی برای اختلالات افسردگی نیز منجر میشود.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.