میگرن و ۷ روش اثبات شده برای جلوگیری از آن

migraine-pic

 

نوروسافاری| آیا میگرن زندگی روزانه شما را مختل کرده است؟ همه راه ها را امتحان کرده اید ولی از سردرد های مداوم و حالت تهوع خلاص نمی شوید؟ شاید شما به روش های اثبات شده زیر نیاز داشته باشید!

میگرن و ۷ روش اثبات شده برای جلوگیری از آن

۱- از یک رژیم غذایی کم چرب پیروی کنید

بنا بر تحقیقات مرکز سردرد آتلانتا٬ حمله های میگرنی با عوامل زیر تحریک می شوند:

استرس (۸۵٪)
هورمون ها (۶۵٪)
بو (۴۴٪)
نور (۳۸٪)
دود (۳۶٪)
گرما (۳۰٪)
غذا (۲۷٪)
سایر عوامل

در یک تحقیق دیگر٬ شرکت کنندگان برای ۱۲ هفته از یک رژیم غذایی بسیار کم چرب پیروی کردند که کمتر از ۱۰-۱۵٪ کالری روزانه از چربی تشکیل شده بود. و در نهایت تقریبا تمام شرکت کنندگان گفتند که حملات میگرنی در آنها حداقل ۴۰٪ کاهش یافته است و هنگامی که دچار حملات میگرنی شده اند میزان درد در آنها ۶۶٪ کمتر بوده و مدت زمان درد حدود ۷۰٪ کوتاه تر بوده است.

۲- ویتامین ب ۲ و ملاتونین مصرف کنید

یک تحقیق بلژیکی نشان داده است که حملات میگرنی در ۶۰٪ کسانی که روزانه ۴۰۰ میلی گرم ویتامین ب۲ مصرف می کنند تقریبا نصف شده است.

همچنین دو سوم کسانی که به مدت سه ماه قبل از خواب ملاتونین مصرف کرده بودند نیز اظهار داشتند که حملات میگرنی در آنها به نصف میزان قبل کاهش یافته است.

۳- برای میگرن های خفیف از مسکن هایی عادی استفاده کنید

اگر حملات میگرنی شما در حدی نیست که زندگی روزانه شما را مختل کند و شما در ازای هر ۵ حمله فقط یک بار یا کمتر حالت تهوع دارید از مسکن های عادی که در همه داروخانه ها موجودند مانند آسپرین٬ ایبوبروفن٬ استامینوفن و ناپروکسین استفاده کنید.

مسکن هایی که حاوی ترکیبات آسپرین٬ استامینوفن و کافئین هستند سردرد شما را ۲۰ دقیقه زودتر از ایبوبروفن خوب می کنند.

۴- در حملات قوی تر از داروهایی که توسط پزشک تجویز می شوند استفاده کنید

اگر مسکن های معمولی روی شما تاثیری ندارند از پزشک خود بخواهید که برایتان نسخه طلایی تریپتان (triptan) را تجویز کند. این دارو اگر در لحظات اول شروع حمله مصرف شود مانع شروع میگرن شده و اگر پس از شروع حمله مصرف شود در ۴۰٪ مواقع کمتر از یک ساعت درد را کاهش داده و در کمتر از دو ساعت آن را کاملا متوقف می کند.

۵- اگر مرتبا دچار حملات میگرنی می شوید از داروهای پیشگیری کننده استفاده کنید

اگر بیشتر از دو یا سه بار در ماه دچار حملات میگرنی می شوید٬ می توانید از داروهای پیشگیری از میگرن استفاده کنید و پس از چهار هفته استفاده حملات میگرنی را به نصف میزان قبل برسانید.

تحقیقات نشان داده است که ۹۰٪ کسانی که از پروپرانولول (ایندرال) (beta-blockers propranolol) و تیمولول (بلوکادرن) (timolol) استفاده می کنند از این داروها ابراز رضایت کرده اند.

۶- مصرف مسکن ها را کاهش دهید

در مصرف مسکن ها زیاده روی نکنید زیرا ممکن است اثر معکوس ببینید. یک تحقیق آلمانی نشان می دهد که مصرف بیش از حد مسکن ها و داروهای ضد میگرن می تواند اثر عکس داشته باشد. در صورتی که در هفته بیش از دو بار مجبور به استفاده از دارو می شوید، بدن شما نسبت به مسکن ها مقاوم می شود و این به معنی افزایش درد در زمان حملات میگرنی است.

همچنین توجه داشته باشید که مصرف بیش از حد داروهای خانواده تریپتامین، در صورتی که از ۱۷ عدد در ماه تجاوز کند، می تواند بر میگرن شما اثر عکس داشته باشد.

۷- طب سوزنی را امتحان کنید

با وجود اینکه خیلی زود است بتوانیم بر یک تحقیق انگلیسی که روی ۱۳ نفر از کسانی که میگرن داشته اند انجام شده استناد کنیم، ولی ۱۲ نفر از کسانی که در این تحقیق شرکت داشته اند اظهار کرده اند که پس از ۳ ماه که تحت درمان توسط طب سوزنی بوده اند تا ۱۵٪ از میزان حملات میگرنی آنها کاسته شده است.

منبع: تیم مدلایف

برگرفته از:    Reader’s Digest

۱۰ Proven Migraine Remedies (Plus the One that Doesn’t Work)

بیشتر بدانید:  رمزگشایی از مغز با کاوشگرهای عصبی

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی نوروآناتومی (دوره پنجم)

5 / 5 ( 1 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *