نحوه ی یادآوری در مغز به چگونگی آموختن وابسته است

3.8/5 - (13 امتیاز)

 نوروسافاری | محققان از بخش روانشناسی تجربی، مرکز تصویر برداری عصبی یکپارچه وِلکام (WIN) و بخش علوم اعصاب بالینی نوفیلد (وابسته به دانشگاه آکسفورد)، برای رصد تغییرات اتفاق افتاده در مناطق مغزی مرتبط با یادگیری و تجارب آموخته شده از پیمایشگر MRI استفاده کردند در حالی که داوطلبان مشغول تکمیل تکالیفی بودند که پاداشی در پی داشت. همچنین داوطلبان پیش از اسکن، به منظور مقایسه ی تداعی های شخصی شان بین توالی های محرک و پاداش، در دو جلسه ی مقدماتی حضور یافتند.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه آکسفورد، این محققان فهمیدند بسته به این که هر یک از افراد مهارت جدید را از چه طریقی آموخته بودند، تغییرات مشاهده شده در مسیر های عصبی مرتبط با یادگیریِ شرکت کنندگان متفاوت بود.

بیشتر بدانید:  تفکر تداعى گرا

سازوکارهای چندگانه ی یادگیری در مغز

میریام کلین-فلوگ از بخش روانشناسی تجربی بیان می کند:

ما می دانیم که انسان ها می توانند از طرق مختلفی یاد بگیرند. گاهی ما به سادگی از راه مشاهده ی روابط در دنیا یاد می گیریم، همچون یادگیری نقشه ی یک شهر جدید، یا روابط بین افراد. اما روش دیگر یادگیری به واسطه ی چینش اهداف مخصوص صورت می گیرد، شبیه کودکان که به کارگیری اسباب بازی ها را با آزمون و خطا می آموزند.

این تحقیق نشان می دهد ما شبکه های چندگانه ای در مغز داریم که به ما کمک می کنند دانش آموخته شده یا تداعی ها را ذخیره کنیم، بدین معنی که آسیب به یکی از قسمت های مغز همچنان سازوکار های جایگزینی را برای یادگیری در دسترس باقی خواهد گذاشت.

ما گذشته از این دریافتیم که قدری از این دانش آموخته شده بسیار دیرپاست و حتی زمانی که [این اطلاعات] بی ارتباط [با موقعیت اکنون و بی استفاده] باشند نیز مغز آن را فراموش نمی کند، [این] در حالی[است که] دانش کسب شده از راه سایر سازوکار های یادگیری، منعطف تر بوده و می تواند به راحتی با دانشی دیگر جایگزین شود.

بیشتر بدانید:  ورزش قبل از درس خواندن به یادگیری کمک می‌کند

زدودن اطلاعاتِ آموخته شده از برخی روش ها راحت تر است

در کنار آشکار سازی این [نکته] که مغز می تواند به روش های مختلفی یاد بگیرد و این [حقیقت که] سازوکارهای چندگانه [اش] برای یادگیری بر تلاش هماهنگ شبکه های مغزی متعدد و متفاوتی متکی هستند، این مطالعه همچنین نشان داد که زدودن تداعی ها زمانی که از طریق مشاهده کسب شده باشند می تواند در مقایسه با آموختن از طریق یک رفتارِ معطوف به هدف، راحت تر باشد .

میریام کلین-فلوگ می افزاید:

پر واضح است که ادامه ی یادگیری موارد جدید در سراسر زندگی برای مغز ما سودمند است. به همین جهت است که فهمیدن راه های مختلفی که از مجرای آن ها می توانیم دانش را آموخته و ذخیره کنیم می تواند مفید باشد و هرکدام از ما را برای یافتن روشِ یادگیری که به بهترین وجه  مناسب مان باشد کمک کند.

مترجم: فاطمه جواهری- وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

How our brains remember things depends upon how we learn them

لینک مقاله:

Multiple associative structures created by reinforcement and incidental statistical learning mechanisms

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *