نشانگر مغزی که مصرف اجباری الکل را پیش بینی می کند

5/5 - (3 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان مدار مغزی را در موش کشف کردند که نوشیدن اجباری الکل را کنترل می کند. اگرچه استفاده از الکل در جوامع غربی رایج است، اما تنها بخشی از افراد به اختلالات مربوطه یا اعتیاد به الکل مبتلا می شوند. با این حال، دانشمندان درک نکرده اند که چرا برخی از افراد مستعد ابتلا به نوشیدن مشروبات الکلی هستند، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند. اکنون محققان مدار مغزی را کشف کرده اند که رفتار مصرف الکل در موش ها را کنترل می کند و می تواند بعنوان یک نشانگر  برای پیش بینی توسعه اجبار ذهنی به نوشیدن الکل در آینده, مورد استفاده قرار گیرد.

به گزارش نوروسافاری از موسسه سالک، یافته های این موسسه در نوامبر ۲۰۱۹ در مجله معتبر Science منتشر شد و به طور بالقوه می تواند برای فهم علت مصرف افراطی الکل زیاد و اعتیاد به الکل در آینده کاربرد داشته باشد.

کی تای، استاد عصب شناسی سیستم های آزمایشگاه و دارنده کرسی ویلی وال می گوید:

من امید دارم که این یک مطالعه برجسته خواهد شد، نظر به اینکه ما برای اولین بار یک مدار مغزی پیدا کرده ایم که می تواند هفته ها قبل از شروع رفتار نوشیدن اجباری مشروبات الکلی, دقیقاً آنرا در موش پیش بینی کند.

این تحقیق شکاف بین تجزیه و تحلیل مدارهای مغزی و تحقیقات اعتیاد به الکل را بهم متصل میکند، و نگاه اجمالی اولیه ای در مورد چگونگی بازنمایی اجبارذهنی نوشیدن مشروبات الکلی در طول زمان در مغز را ارائه می دهد.

بیشتر بدانید:  ترک اعتیاد به مواد مخدر و الکل با مصرف داروی فشار خون

به دنبال کشف مدارهای مغزی

انستیتوی ملی سلامت، اختلال مصرف الکل را یک بیماری مزمن مغزی تعریف می کند که در آن فرد با یک اجبار ذهنی الکل مینوشد، و غالباً همراه  با احساسات منفی است.

 تحقیقات قبلی به بررسی مغز پس از ایجاد اختلال نوشیدن الکل, متمرکز شده بود. درحالیکه تیم تای در درجه اول به دنبال کشف مدارهای مغزی است که مسئول زمینه سازی برای اجبار ذهنی در تمایل به نوشیدن الکل میباشد؛ و این پژوهش قبلا” انجام نشده بود.

کودی سیسیلیانو، نویسنده اول و استادیار گروه داروسازی دانشگاه وندربیلت، می گوید:

ما در ابتدا به دنبال درک این بودیم و میخواستیم که بدانیم مغز چگونه در مصرف افراطی مشروبات الکلی تغییر می یابد بطوریکه مصرف الکل برای مغز به شکل یک رفتار اجباری در می آید.

در این فرایند، بطور اتفاقی ما به یک یافته جالب رسیدیم  و آن این است که در توانستیم  براساس فعالیت عصبی حیوان در طی اولین باری که الکل می نوشید، توسعه اجبارذهنی به مصرف الکل را در آن حیوان پیش بینی کنیم.

بیشتر بدانید:  آیا پرخوری یک نوع اعتیاد است؟/ارتباط چاقی و آزادسازی مخدرهای طبیعی در مغز

طراحی آزمون مصرف الکل

در این مطالعه، محققان آزمونی را  به نام آزمون اجبار ذهنی به سبب شرابخواری (BICT ) ایجاد کردند تا بررسی کنند که چطور مستعد بودن برای مصرف الکل با تجربه منجر به بوجود آمدن نوشیدن اجباری تعامل دارد. BICT به محققان این اجازه را می دهد تا میزان مصرف الکل را بررسی کنند و همچنین زمانیکه مصرف الکل همراه با پیامد منفی است مانند زمانیکه طعم تلخی به الکل اضافه شده است میزان مصرف الکل را بررسی کنند.

 دانشمندان از طریق یک سری آزمایشات مشاهده کردند که موش ها را می توان به سه گروه تقسیم کرد: اونهاییکه کم الکل مینوشند، اونهاییکه مصرف الکل بالایی دارند و گروه سوم آنهاییکه اجبار ذهنی برای نوشیدن مشروبات الکلی دارند. برخلاف دو گروه اول، گروه نوشندگان اجباری مشروبات الکلی نسبت به پیامدهای منفی حساسیت نشان ندادند.

بیشتر بدانید:  ویروس رفتارهای اعتیادآور در بدن ۵ تا ۱۰ درصد جمعیت جهان وجود دارد

تکنیکهای مورد استفاده

محققان سپس از یک روش تصویربرداری به نام “تصویربرداری میکرواندوسکوپی کلسیمی با رزولوشن تک سلولی” برای ترسیم مکان و فعالیت سلول ها و مناطق مغزی مورد نظرشان قبل از نوشیدن، هنگام نوشیدن و بعد از نوشیدن الکل استفاده کردند. به طور خاص، آنها فعالیت نورون را در دو ناحیه درگیر در کنترل رفتاری و پاسخ به وقایع نامساعد مشاهده کردند: به ترتیب قشر پیش پیشانی میانی و ماده خاکستری اطراف قنات. آنها دریافتند که توسعه نوشیدن اجباری مشروبات الکلی به الگوهای ارتباطات عصبی بین این دو ناحیه مغزی مربوط می شود و یک نشانگر برای پیش بینی نوشیدن اجباری در آینده است.

علاوه بر این، محققان از روش اپتوژنتیک برای کنترل فعالیت مسیر عصبی با استفاده از نور استفاده کردند. دانشمندان با روشن یا خاموش کردن مدار مغزی، قادر به افزایش یا کاهش نوشیدن اجباری الکل بودند.

تای می گوید:

اکنون، ما می توانیم به مغز نگاه کنیم و الگوهای فعالیتی را پیدا کنیم که پیش بینی می کند که آیا موش ها در آینده به نوشندگان اجباری الکل تبدیل می شوند یا خیر، قبل از اینکه این رفتار اجباری در موش توسعه پیدا کند.

ما نمی دانیم که آیا این مدار مغزی مختص الکل است یا اینکه همین مدار است که درگیر در رفتارهای اجباری مختلف مانند موارد مرتبط با مصرف, مثل سو مصرف مواد یا پاداش های طبیعی می باشد، بنابراین این چیزی است که ما باید بررسی کنیم.

در مرحله بعدی، دانشمندان قصد دارند این سلولهای عصبی قشری-ساقه مغز را از نظر سکانس بیان ژنی بررسی کنند تا شاید هدفهایی برای استفاده برای درمان بیایند.

این کار توسط کمکهای مالی مؤسسات ملی بهداشت (F32 MH111216 ، K99 DA045103 ، R01-MH102441 ، DP2-DK102256 و DP1-AT009925)، بنیاد تحقیقاتی مغز و رفتار، بنیاد  Stem Cell نیویورک و بنیاد JPB تأمین هزینه شده است.

ترجمه: الهام مه آبادی پور – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

A cortical-brainstem circuit predicts and governs compulsive alcohol drinking

لینک خبر:

Brain biomarker predicts compulsive drinking

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *