نفس عمیق ذهن شما را تغییر می دهد

4.8/5 - (77 امتیاز)

نوروسافاری | تنفس به طور سنتی به عنوان فرایندی خودکار که توسط ساقه مغز هدایت میشود تصور شده است – ساقه مغز بخشی از مغز است که عملکردهای مربوط به حفظ زندگی مانند ضربان قلب و الگوهای خواب را کنترل می کند. اما تحقیقات جدید و بی نظیر، با ثبت مستقیم از درون مغز انسان حین عمل جراحی مغز، نشان می دهد که تنفس می تواند مغز شما را هم تغییر دهد.

به زبان ساده، تغییر در تنفس – به عنوان مثال، تنفس با سرعت های مختلف یا توجه دقیق به نفس ها – نشان داده شده که قسمت های مختلف مغز را درگیر می کند.

به گزارش نوروسافاری از کیوزد، توانایی انسان در کنترل و تنظیم مغزش بی نظیر است: به عنوان مثال، کنترل هیجانات، تصمیم به بیدار ماندن با وجود خسته بودن، یا سرکوب افکار. این توانایی ها بی اهمیت نیستند و همچنین انسان در آنها با بسیاری از حیوانات تفاوت دارد. تنفس مشابه است ولی حیوانات سرعت تنفس خود را بطور ارادی تغییر نمی دهند. تنفس آنها معمولاً فقط در واکنش به دویدن، استراحت و غیره تغییر می کند. سؤالاتی که دانشمندان را در این زمینه دچار مشکل کرده اند عبارتند از: چرا انسانها قادرند تنفس خود را بطور ارادی تنظیم کنند، و چگونه می توانیم به بخش هایی از مغز خود که به طور معمول تحت کنترل آگاهانه ما نیستند، دسترسی پیدا کنیم. علاوه بر این، آیا توانایی ما در دسترسی و کنترل قسمت هایی از مغزمان که به طور معمول غیرقابل دسترسی هستند، فایده ای دارد؟ با توجه به اینکه بسیاری از روشهای درمانی مانند درمان شناخت-رفتاری ، تروما درمانی یا انواع مختلف تمرینات معنوی، حاوی تمرکز و تنظیم تنفس هستند، آیا کنترل دم و بازدم تأثیر عمیقی بر رفتار دارد؟

بیشتر بدانید:  بررسی اثر اختلالات تنفسی در خواب بر کاهش حافظه

تمرکز و آرامش بیشتر و کنترل هیجان بهتر

مطالعه اخیر در نهایت به این سؤالات پاسخ می دهد که نشان می دهد کنترل ارادی تنفسی ما حتی با تمرکز بر تنفس شخص، امکان دسترسی اضافی و همگام سازی بین مناطق مغز را فراهم می کند. این درک ممکن است منجر به کنترل، تمرکز و آرامش بیشتر و کنترل هیجان بهتر شود.

این مطالعه که توسط محقق فوق دکترای، دکتر خوزه هررو، با همکاری دکتر آشش مهتا، جراح مغز و اعصاب مشهور در بیمارستان دانشگاه NorthShore در لانگ آیلند انجام شده است، با مشاهده فعالیت مغزی هنگامی که بیماران به طور طبیعی تنفس می کردند، شروع شد. در مرحله بعد، به بیماران تمرین ساده ای داده شد که بتوانند حواسشان را پرت کنند: وقتی حلقه ها روی صفحه کامپیوتر ظاهر می شوند، روی یک دکمه کلیک کنند. این امر به دکتر هررو اجازه می داد آنچه را که به هنگام تنفس طبیعی افراد، زمانی که روی نفس خود تمرکز نمی کنند، اتفاق می افتد را مشاهده کند. پس از این، به بیماران گفته شد که آگاهانه سرعت تنفس را افزایش داده و نفس خود را بشمارند. هنگام تمرین، تنفس تغییر کرد، مغز نیز همزمان تغییر کرد. اساساً، دستکاری تنفس قسمتهای مختلف مغز را فعال می کند ولی فعالیت برخی از محل های درگیر در تنفس خودکار و ارادی با هم همپوشانی دارد.

این یافته ها شواهد عصبشناختی را برای توصیه ای هزار ساله به افراد برای کشیدن نفس عمیق، فراهم کرده است: در زمان استرس یا نیاز به افزایش تمرکز، تمرکز روی تنفس یا انجام تمرینات تنفسی در واقع می تواند مغز را تغییر دهد. این یافته کاربرد بالقوه برای افرادی دارد که در حرفه های مختلفی نیاز به تمرکز و چابکی شدید دارند. به عنوان مثال، قهرمانان ورزشکاری از مدتها قبل آگاه بودند که از تنفس برای بهبود عملکرد خود استفاده کنند. اکنون، این تحقیق، پشتوانه علمی را برای این عمل فراهم کرده است.

بیشتر بدانید:  پنجره ای به سوی مغز/مشاهده فعالیت شبکه های عصبی در حین تماشای فیلم

مشاهده فعالیت درون مغز انسان هشیار

فراتر از مطالعه توانایی انسانها برای کنترل و تنظیم فعالیت عصبی بطور ارادی، این مطالعه همچنین از آن جهت که از روشی نادر در تحقیقات عصبی استفاده می کند، منحصر به فرد بوده است: مستقیماً درون مغز انسان های بیدار و هشیار را مشاهده میکند. مطالعات علوم اعصاب معمول روی انسانها از تکنیک های تصویربرداری (یعنی fMRI یا EEG) برای استنباط فعالیت عصبی در مغز افراد از ثبت خارج جمجمه ای استفاده می کنند. اما مطالعات مربوط به ثبت با الکترودهای کاشته شده در مغز انسان بسیار نادر است. توانایی مشاهده درون مغز انسان به ما امکان می دهد در باره ی تفکر، تصمیم گیری و حتی تصور و رویا دیدن مطالعه کنیم. افراد مورد مطالعه در کار ما بیمارانی بودند که الکترود کاشته شده در مغز خود را به عنوان بخشی از یک درمان بالینی برای صرع، به همراه داشتند. این بیماران تشنج هایی را تجربه می کردند که با استفاده از دارو کنترل نمیشد و به همین دلیل نیاز به مداخلات جراحی برای تشخیص کانون تشنج برای بریدن و حذف آن نواحی در آینده داشتند.

با توجه به این که تشخیص، نیاز به تشنج خود به خودی بیمار به منظور شناسایی محل دقیق شروع تشنج دارد، که میتواند روزها طول بکشد، بیماران با الکترودهایی که به طور مداوم بر فعالیت مغز آنها نظارت دارند، در بیمارستان نگهداری می شوند.

یافته های تحقیق نشان می دهد که توصیه به “کشیدن نفس عمیق” ممکن است فقط یک کلیشه نباشد. به نظر می رسد تمرینات مربوط به تنفس ارادی باعث تغییر در ارتباط بین قسمت هایی از مغز شده و دسترسی به محل های داخلی از مغز را که به طور معمول برای ما غیرقابل دسترسی هستند فراهم می کند. اکنون تحقیقات بیشتر به تدریج نظارت خواهد کرد که چنین دسترسی به بخش هایی از ذهن ما که به طور عادی پنهان هستند، چه چیزی را می تواند آشکار کند.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Neuroscientists have identified how exactly a deep breath changes your mind

لینک مقاله:

Breathing above the brain stem: volitional control and attentional modulation in humans

 

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

۲ comments

  1. حوری نیاکیان

    با درود.با این نظر موافق هستم و عملا روی انواع تنفس تمرین وبه نتایج قابل لمس دست یافتم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *