نقشه اتصالات مغزی مانند اثرانگشت منحصر بفرد است

اتصالات عصبی

نوروسافاری | تحقیقی جالب بیان‌گر این است که الگوی اتصالات بین میلیاردها سلول عصبی که در مغز انسان وجود دارد به طور کامل منحصر به هر شخص است. با بوجود آمدن یک تکنیک جدید برای به تصویر کشیدن این اتصالات مغزی با جزئیات بیشتر از قبل، دانشمندان برای شناسایی افراد با صحت صد در صد  فقط بر اساس بررسی اثر انگشت عصبی آن‌ها برنامه‌ریزی کرده‌اند.

این ایده که هر شخص یک سری اتصالات مغزی منحصر به فرد – یا کانکتوم – دارد موضوع جدیدی نیست. علاوه بر این‌که، هیچ دو نفری شخصیت یا الگوهای فکری یکسانی ندارند، به نظر منطقی می‌رسد که مغزهای ما به طور منحصر به فردی سیم‌کشی شده‌ باشند

اما به خاطر پیچیدگی غیرقابل تصور مغز انسان، ایجاد یک نقشه از کانکتوم شخص قابل دسترسی دانشمندان نیست. تاکنون بهترین تلاش‌های ما به منظور مشخص‌کردن ارتباطات بین نواحی مختلف مغز بدون نشان‌دادن اتصالات بین سلول‌های عصبی منفرد، انجام شده‌ است.

به گزارش نوروسافاری به نقل از دانشگاه کارنگی ملون، گروهی از دانشمندان تصمیم گرفتند که از یک تکنیک تصویربرداری به نام ام آر آی انتشاری برای تولید نقشه‌ای از کانکتوم‌های موضعی در ۶۹۹ مغز انسانی استفاده کنند. این بدان معنا است که علاوه بر نگاه کردن به کل مغز و سعی در مشخص کردن این‌که چگونه نواحی مختلف مغز سیم‌کشی شده‌اند، آن‌ها بر روی بخش‌های کوچک ماده سفید تمرکز کرده‌اند و از بیرون نقشه اتصالات انفرادی بین عصب‌های ساکن در این بخش‌ها را نقشه‌برداری کرده‌اند.

با تشریح کار آن‌ها در مجله پلاس کامپیوتیشنال بیولوژی، محققان توضیح می‌دهند که چگونه این راه به آن‌ها اجازه داد تا کانکتوم موضعی بسیار منحصر بفرد هر مغز را آشکار نمایند. برای آزمایش درستی یافته‌هایشان، آنها ۱۷۳۹۸ تست تایید انجام دادند که طی آن توانستند تشخیص بدهند که هر بار کدام کانکتوم متعلق به کدام مغز است.

کانکتوم مغز

یکی از همکاران این تحقیق به نام تیموتی ورستینن در جمله‌ای گفت:

“این آنچه را که ما همیشه در علوم اعصاب تصور کرده‌ایم را ثابت می‌کند که الگوهای اتصال در مغز شما منحصر به خودتان هستند.”

در حالی‌که کانکتوم یک شخص تا حدی از طریق ژنتیک تعیین می‌شود، این حقیقت که در دو قلوهای همسان فقط ۱۲ درصد الگوهای اتصالشان یکسان است، بیانگر این مطلب است که قسمت زیادی از اثرانگشت عصبی از طریق تجارب زندگی و آموزش تشکیل می‌شود.

در حقیقت محققین یافتند که کانکتوم موضعی هر شخص به طور پیوسته با تغییر متوسط هر سه ماه ۱۳ درصد در جریان است.

ورستینن نتیجه می‌گیرد که:

“این نکته به این معنی است که بسیاری از تجارب زندگی شما در نحوه‌ی اتصالات مغزی شما منعکس می‌شود. بنابراین ما می‌توانیم ببینیم که چطور تجارب مشترکی مثل فقر یا افراد با ضایعات مغزی یکسان، منجر به تغییرات یکسانی در نقشه‌ی ارتباطات عصبی می‌شود و منجر به گشایش درهایی جدید برای یافتن شاخص‌های بالقوه‌ی زیستی برای مشکلات متعدد سلامتی خواهد شد.”

ترجمه: سید محمد حسین سبزپوشان – وبسایت نوروسافاری

منبع:

Researchers Develop Way To “Fingerprint” the Brain

مقاله پژوهشی:

Quantifying Differences and Similarities in Whole-Brain White Matter Architecture Using Local Connectome Fingerprints

بیشتر بدانید:  الگوی فعالیتی مغز می تواند نشانه اولیه اسکیزوفرنی باشد

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره هجدهم)

3.5 / 5 ( 6 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *