نورون شدن یا نشدن، مساله این است!

4.8/5 - (24 امتیاز)

نوروسافاری | دانشمندان فاکتوری را کشف کرده اند که سلول های بنیادی عصبی را غیر پاسخ ده یا به اصطلاح کر میکند.
محققان مکانیسم جدیدی را برای کنترل سویچ بین رشد و تمایز سلول های بنیادین عصبی در طول رشد مغز کشف کرده اند. آنها عامل خاصی را کشف کردند که باعث میشود سلول های بنیادی به سیگنال های تکثیر “ناشنوا”  شوند، که به نوبه خود باعث میشود که آنها به نورون متمایز شوند و پیچیدگی حیرت آور مغز ما را تشکیل دهند.
به گزارش نوروسافاری از موسسه ویب، یافته های منتشر شده در این هفته در ژورنال نورون، نور جدیدی را بر درک ما از فرآیندهای رشد و توسعه مغز افکند و کاربردهای مهمی برای زیست شناسی سلول های بنیادی دارد.

بیشتر بدانید:  جایگزینی سلول‌های معیوب مغز در مبتلایان ام‌اس با تحریک دارویی سلول‌های بنیادی خود مغز

رازهای رشد قشر مغز

مغز یک اندام فوق العاده پیچیده شامل میلیاردها سلول با طیف گسترده ای از عملکردها است. مکانیسم های هدایت کننده و سازمان دهنده برای شکل گیری این شبکه پیچیده در طول رشد و نمو، دانشمندان علوم اعصاب را برای دهه هاست که شبها بیدار نگه داشته است.
از جمله عصب شناسان پروفسور پیر وندراهژن (VIB-KU Leuven) است که تیمی را هدایت می کند که بر روی رشد قشر مغز، لایه بیرونی بافت عصبی را مطالعه و بررسی میکنند که به شیوه ای اساسی به درک اینکه ما به عنوان یک گونه و به صورت انفرادی چه کسی هستیم، کمک میکند.
واندراهژن توضیح میدهد:

در طول رشد و نمو عصبی، کوکتل پیچیده ای از سیگنال ها، سرنوشت سلولهای پیشگام عصبی را تعیین میکند.

این سلول های بنیادی سیگنالهای تکثیر متفاوت زیادی را دریافت می کنند که آنها را وادار به تقسیم میکند و سلول های بیشتر و بیشتری برای رشد مغز تولید می شوند، اما در بعضی مواقع آنها باید این کار را متوقف کرده و از یکدیگر متمایز شوند. به عبارت دیگر آنها برای تبدیل به نوع خاصی از سلول مغزی نیاز به تخصصی شدن دارند.

بیشتر بدانید:  تحول در درمان ام‌اس با پیوند سلول‌های بنیادی خونساز

کر شدن در زمان مناسب برای بالغ شدن و تبدیل شدن به یک سلول عصبی

تیم وندراهژن تصمیم به درک چگونگی تنظیم سویچ بین رشد و تمایز گرفتند و عاملی مولکولی به نام Bcl6 را شناسایی کردند که در اصل سلول های پیشساز را برای سیگنال های تکثیر که به آنها دستور می دهد به تقسیم ادامه دهند، کر میکنند، از این رو اطمینان حاصل میشود که تمایز به طور موثر رخ دهد.
بنفونت، پژوهشگر فوق دکترا در آزمایشگاه وندراهژن توضیح میدهد:

ما از مجموعه گسترده ای از ابزار های ژنومی و سلولی استفاده کردیم و دریافتیم پروتئینی به نام Bcl6 به عنوان یک سرکوبگر عمومی از میان لیست اجزای سیگنالینگ و مسیرهایی که برای پیشبرد خودتجدیدی شناخته میشوند، عمل میکند . از آنجا که Bcl6 تنها در زیر مجموعه های خاص از پیشسازها و نورون ها در طول رشد مغز بیان میشود، تنظیم دقیق فرآیند های تکوین مغز را امکان پذیر میکند.

بیشتر بدانید:  درمان پارکینسون با برنامه ریزی مجدد سلولهای بنیادی

تغییر سرنوشت، سلول های بنیادی و سرطانی

وندراهژن بسیار علاقه مند به این یافته ها است:

این نتایج بینش مهمی در مورد منطق مولکولی از به اصطلاح تبدیل نورونزایی ارائه میدهد. با استفاده از فواید این تعویض مبتکرانه، تمایز با وجود وقوع و تکرار زیاد نشانه های بیرونی حتی گاهی اوقات متناقض، میتواند به شکلی قوی اتفاق بیوفتد.
او ادامه میدهد:

ما این کشف را با تمرکز بر سلول های بنیادی عصبی انجام دادیم، اما پیش بینی میکنم که عوامل مشابه در بسیاری از سلول های بنیادی در جنین و حتی در بزرگسالان برای اطمینان از تمایزی مناسب، عمل میکنند.
این یافته ممکن است در زمینه زیست شناسی سرطان نیز مهم باشد، زیرا سلول های بنیادی و سلول های سرطانی معمولا به همان نشانه های تکثیر پاسخ میدهند که دقیقا توسط Bcl6 مهار میشوند.

کارهای آینده باید تعیین کند که سرکوبگر های دیگر در سایر قسمت های مختلف سیستم عصبی و بدن چگونه میتوانند پاسخگویی به نشانه های بیرونی را به روشی مشابه تعدیل کنند. این مساله به ما در مورد تمایز بیشتر می آموزد، نه تنها در طول تکوین، بلکه فراتر از آن در مورد مغز بزرگسالان و سلول های سرطانی.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری
لینک خبر:

لینک مقاله:

Cortical Neurogenesis Requires Bcl6-Mediated Transcriptional Repression of Multiple Self-Renewal-Promoting Extrinsic Pathways

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *