واکنش مغز نوزادان به درد/ آستانه درد نوزادان کمتر است

Rate this post

Babies and pain comparison figure

نوروسافاری | نتایج یک بررسی که در دانشگاه آکسفورد صورت گرفت نشان داد که مغز نوزادان نیز همچون بزرگسالان درد را احساس می کند.

در این بررسی ۱۰ نوزاد بین یک تا ۶ روزه و ۱۰ جوان بین ۲۳ تا ۳۶ ساله مورد تحقیق قرار گرفتند. طی آزمایش این نوزاد ها که والدینشان آنها را همراهی می کردند زیر دستگاه تصویربرداری تشدید مغناطیسی (ام آر آی) قرار گرفتند. سپس با استفاده از یک جسم تیز همچون مداد به کف پای آنها که همگی خواب بودند فشار وارد شد. البته این فشار تا جایی کم بود که آنها را حتی از خواب بیدار نکرد. محققان سپس اسکن های مغزی این کودکان را با اسکن های مغز بزرگسالانی که تحت شرایط برابر قرار گرفتند، مقایسه کردند.

محققان با مقایسه این اسکن ها پی بردند که از ۲۰ منطقه فعال در مغز بزرگسالان به هنگام درد، ۱۸ منطقه در نوزادان نیز در شرایط یکسان فعال می شود. البته یکی دیگر از نتایج این آزمایش این بود که نه تنها نوزادان به اندازه بزرگ سال ها درد را حس می کنند بلکه آستانه درد آنها نیز کمتر است. نتایج این بررسی در نشریه eLife به چاپ رسیده است.

 

Babies and pain baby demo

 

دکتر ربکا اسلاتر که مدیر تیم تحقیقاتی روی این موضوع است در این باره گفت: یکی از مشکلاتی که تصور می شد در این راه وجود داشته باشد این بود که چگونه نوزادان تحت آزمایش را برای قرار دادن زیر ام آر آی خواب کنیم. پاسخ به این سوال ساده است زیرا والدین آنها توانستند به راحتی آنها را خواب کنند تا آزمایش بر روی آنها صورت بگیرد.

اسلاتر ادامه داد: این آزمایش نشان داد که تصور های پیشین مبنی بر پیشرفته نبودن مغز نوزاد و عدم احساس درد شدید در آنها غلط بوده است.

این در حالی است که تا دهه ۸۰ میلادی به هنگام عمل جراحی بر روی نوزادان به آنها دارو های مسکن تزریق نمی شد و تنها از مسدود کننده عصبی عضلانی استفاده می شد. اسلاتر ابراز امیدواری کرد که با توسعه سیستم های مشابه ام آر آی می توان درد را در مغز کودک ها شناسایی کرد. به این ترتیب می توان داروهای مسکن را برای درد های مختلف تست کرده و به نوزادانی که نمی توانند با ما صحبت کنند کمک کنیم (جی پلاس).

 

بیشتر بدانید:  کودکانی که با نادر ترین بیماری های دنیا زندگی می کنند

Sezgi Goksan, Caroline Hartley, Faith Emery, Naomi Cockrill, Ravi Poorun, Fiona Moultrie, Richard Rogers, Jon Campbell, Michael Sanders, Eleri Adams, Stuart Clare, Mark Jenkinson, Irene Tracey, Rebeccah Slater. fMRI reveals neural activity overlap between adult and infant pain. eLife, 2015; 4 DOI: 10.7554/eLife.06356

 

 Anand KJ, and Hickey PR. Pain and its effects in the human neonate and fetus. The New England journal of medicine. 1987;317(21):1321-9.

 Roofthooft DW, Simons SH, Anand KJ, Tibboel D, and van Dijk M. Eight years later, are we still hurting newborn infants? Neonatology. 2014;105(3):218-26.

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره بیستم)

5/5 - (1 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *