ورزشهای موثر و بی اثر در کاهش وزن در افراد دارای ژن چاقی

5/5 - (24 امتیاز)

نوروسافاری | بر اساس یافته ای جدید برای افرادی که ژن هایی به ارث برده اند که احتمال چاق شدن آنها را افزایش میدهد، امید به کاهش وزن وجود دارد. مطالعه ای توسط وان بولین از دانشگاه ملی تایوان و همکارانش، اول اوت در PLOS Genetics منتشر شد، انواع ورزش هایی را شناسایی کرده است که به ویژه در مبارزه با خصوصیات ژنتیکی موثر در چاقی مفید هستند.

در سراسر جهان چاقی یک وضعیت چالش برانگیز است زیرا ناشی از تعامل بین ژنتیک و سبک زندگی فرد است. پزشکان غالبا ورزش را توصیه میکنند، اما مشخص نیست که کدام نوع ورزش برای مهار افزایش وزن در افرادی که ژنتیک باعث چاق شدن آنها میشود، موثرتر است.

بیشتر بدانید:  ۱۳ فایده ذهنی ورزش کردن

بهترین نوع ورزش برای مدیریت چاقی

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه ملی تایوان، یک مطالعه جدید از ۱۸۴۲۴ بزرگسال چینی هان، در سنین ۳۰ تا ۷۰ سال، تعامل بین ژنتیک افراد و نوع تمرینهای ورزشی گزارش شده ی خودشان را مورد بررسی قرار داده است. محققان به طور خاص ۵ معیار چاقی را بررسی کرده اند، از جمله شاخص توده بدنی (BMI)، درصد چربی بدن و نسبت دور کمر به لگن. آنها با توجه به ۵ معیار، دریافتند که دویدن آرام و منظم بهترین نوع ورزش برای مدیریت چاقی است. علاوه بر این، کوهنوردی، پیاده روی، پیاده روی استقامتی، انواع خاصی از رقصیدن و تمرین های طولانی یوگا نیز BMI را در افراد مستعد چاقی کاهش میدهد. به طور جالبی دوچرخه سواری، ورزش های کششی، شنا کردن و حرکات رقص DDR تاثیری بر افراد تحت اثرات ژنتیک روی چاقی نداشته است.

به طور کلی این مطالعه اظهار میکند که وقتی صحبت از چاقی میشود، ژنتیک تعیین کننده سرنوشت چاقی یا لاغری فرد نیست و با چندین نوع ورزش منظم میتوان اثرات آن را کاهش داد. تحقیقات قبلی نشان داده است که فعالیت بدنی مکرر اثرات ژنتیکی بر چاقی را کند میکند، اما این مطالعات فقط بر روی BMI متمرکز شده اند. این مطالعه جدید همچنین چهار معیار دیگر از چاقی را در نظر گرفته است که ارتباط نزدیکتری با مشکلات متابولیکی دارند. از آنجا که چاقی همچنان یک چالش جدی در بهداشت عمومی است، در مورد مزایای هر ورزشی نباید بزرگنمایی کرد.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Jogging and five other exercises ward off weight gain despite ‘obesity genes’

لینک مقاله:

Performing different kinds of physical exercise differentially attenuates the genetic effects on obesity measures: Evidence from 18,424 Taiwan Biobank participants

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *