پرورش مغز مینیاتوری انسان در سر حیوان آزمایشگاهی!/آغاز عصری جدید

Rate this post

نوروسافاری | دانش و تکنولوژی سلول های بنیادی به نقطه‌ای از پیشرفت رسیده است که دانشمندان توانایی پرورش نسخه‌های مینیاتوری از مغز انسان را در آزمایشگاه پیدا کرده‌اند. این نسخه‌های مینیاتوری از مغز انسان اورگانوید (organoids) یا مغز کوچک نامیده می‌شوند. اما اعضای کمیته‌های اخلاق پزشکی به دلیل پیشرفت‌های اخیر در زمینه‌ی پرورش این مغزهای کوچک به وسیله‌ی کاشت آنها در بدن حیوانات ابراز نگرانی کرده‌اند. این نگرانی‌ها پس از برگزاری نشست سالیانه‌ی انجمن علوم اعصاب (SFN) در تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۱۷ در شهر واشنگتن، شدت گرفت. در این نشست دو تیم تحقیقاتی تصمیم گرفتند که نتایج تحقیقات منتشر نشده‌ی خود را ارائه داده و در مورد تعاملات غیر منتظره‌ی بین مغزهای کوچک کاشته شده با (بدن و سیستم عصبی) موش‌های میزبان صحبت کنند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایت خبری inverse، بر اساس گزارش خبرگزاری STATnews، در مقالات جدید، دانشمندان در مورد اورگانویدهایی که برای مدت زمان بیشتری زنده مانده‌اند (در یک مورد دو ماه) گزارش خواهند داد. اورگانویدهایی که حتی به سیستم عصبی و خون رسانی حیوان متصل شده‌اند و جابه‌جایی خون و سیگنال‌های عصبی بین سلول‌های انسانی کاشته شده و بدن حیوان میزبان اتفاق‌افتاده است. این رخداد، به عنوان پیشرفتی کاملا بدیع در حوزه‌ی مطالعات مغزهای کوچک مطرح شده است.

کریستوف کخ، رئیس موسسه تحقیقات مغز آلن در شهر سیاتل، اینگونه بیان می‌کند: ” ما در حال ورود به حیطه‌ی جدیدی هستیم، علم با سرعت زیادی در حال پیشرفت است، به طوری که پروتکل‌های اخلاقی توانایی همراه شدن با این سرعت را ندارند.

DMT receptors
گیرنده‌های DMT در اورگانویدها

فرصتها و چالش‌ها

همین که این مغزهای کوچک را می‌توان حتی در محیط آزمایشگاهی کشت داد، به خودی خود پیشرفت عظیمی محسوب می‌شود؛ زیرا آن‌ها ویژگی‌های مغز انسان را در مراحل اولیه‌ی رشد از خود نشان می‌دهند. با این حال نمی‌توان آن‌ها را آنچنان که من و شما زنده هستیم “زنده” در نظر گرفت؛ با این اوصاف آن‌ها مانند مغز هر انسانی، رشد کرده و در لایه‌های مختلف قرار می‌گیرند. آن‌ها حتی به محرک‌هایی مانند داروهای روانگردان، به طور مشابهی واکنش نشان می‌دهند. اورگانویدها به طور قطع قدمی به سوی تحول مطالعه بر روی مغز انسان هستند زیرا به دانشمندان این امکان را می‌دهند که آزمایش‌هایی را انجام دهند که انجامشان روی انسان زنده غیر اخلاقی است.

دانشمند در مورد هوشیار بودن یا نبودن این مغزهای کوچک بحث کرده‌اند، اما این موضوع که آن‌ها قابل کاشته شدن در بدن حیوانات آزمایشگاهی هستند، نگرانی‌های اخلاقی جدیدی را برای محققان این زمینه به وجود آورده است. یکی از نگرانی‌های مهم این است که ممکن است اورگانویدها بیش از پیش به رشد خود در بدن حیوان ادامه دهند و لذا بحث هوشیاری این بافت‌های عصبی، به طور جدی‌تری مطرح خواهد بود.

human-pig chimera
آزمایشات موسسه‌ی Salk، سلول های بنیادین انسان در حال کاشته شدن در جنین خوک

کاشت ساختارهای مغزی انسان در بدن موجودات غیر انسانی، پیچیدگی‌های اخلاقی جدیدی را ایجاد می‌کند به طوری که ترس و نگرانی‌های افراد را در مورد ورود سریع و غیر معقول تحقیقات پزشکی به حیطه‌های نامعلوم، افزایش می‌دهد. در ژانویه‌ی سال جاری محققان موسسه‌ی سالک، موفق به ایجاد یک کیمرای (موجودی ترکیبی متشکل از بافت‌هایی با ژنتیک متفاوت) انسان-خوک شدند. این موضوع باعث شده است که احتمال به وجود آمدن خوک‌هایی با هوشیاری انسانی به وجود بیاید.

خبرگزاری STATnews همچنین خبر از آزمایشگاه سومی داده است (علاوه بر دو مورد ارائه شده در sfn) که موفق به اتصال اورگانویدهای مغز انسانی به عروق خونی حیوانی شده است. این تلاش تحقیقاتی به دلیل ایجاد فضای اخلاقی چالش برانگیز، به سرعت متوقف شد.

 

بیشتر بدانید:  عوامل پیش بینی کننده میگرن مزمن

ترجمه: سید محمدرضا گواهی_ وبسایت نوروسافاری

منبع، سایت خبری Inverse:

Human Mini-Brains Growing Inside Rat Bodies Are Starting to Integrate

همچنین ببینید

دوره مبانی عصب-روانشناسی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *