چاقی چه تاثیری در پیشگیری از زوال عقلی دارد؟

_71585693_brain

 

پزشکان در بررسی‌های خود دریافتند افرادی که در دوره میانسالی اضافه وزن دارند یا به چاقی مبتلا هستند نسبت به افرادی با میزان وزن معمولی یا پایین، کمتر در معرض ابتلا به زوال عقلی قرار دارند.

پزشکان اسپانیایی در مطالعه انجام گرفته روی حدود دو میلیون نفر مشاهده کردند: در یک دوره ۱۵ ساله افراد چاق یا مبتلا به اضافه وزن در مقایسه با افرادی با وزن معمول ۳۰ درصد کمتر احتمال دارد به زوال عقلی مبتلا شوند. همچنین افرادی با میزان وزن پایین در مقایسه با افرادی با وزن معمولی، ۳۴ درصد بیشتر با خطر ابتلا به این بیماری روبرو بودند.

پزشکان اسپانیایی پس از بدست آوردن نتایج این تحقیق اظهار داشتند: در این مطالعه تنها رابطه بین چاقی و کاهش خطر ابتلا به زوال عقلی مشخص شد و ارتباط علت معلولی آن تایید نشده‌ است.

همچنین این محققان تاکید کردند: افراد نباید نتایج اولیه بدست آمده را قطعی فرض کنند و آن را مجوزی برای اضافه وزن و جلوگیری از ابتلا به زوال عقلی به حساب آورند؛ چرا که چاقی و اضافه وزن خود افزایش دهنده خطر مرگ زودهنگام در فرد می‌باشد.

محققان اسپانیایی با بیان اینکه نتایج بدست آمده می‌تواند در ارائه روش درمانی جدید یا راه‌های پیشگیری از ابتلا به آلزایمر و دیگر انواع بیماری‌های زوال عقلی کمک کننده باشد، اظهار داشتند: لازم است بررسی‌های بیشتری انجام شود چرا که در مطالعه خود برای تایید این ارتباط توضیح و توجیه زیست شناختی مشاهده نکردیم.

 

BMI and risk of dementia in two million people over two decades: a retrospective cohort study

بیشتر بدانید:  چرا یک آهنگ را دوست دارید؟: تاثیر ساختار یک آهنگ بر محبوبیت آن

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

اولین دوره پیشرفته پایتون در علوم اعصاب با رویکرد پردازش سیگنال مغزی

Rate this post نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: اولین دوره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *