چرا از دست دادن یک حیوان خانگی تجربه ای تا این حد دردناک است؟

4.4/5 - (37 امتیاز)

a70vj2l7hk7nbwxjykq

نوروسافاری| تا زمانی که شخصی یک حیوانی را دوست بدارد، بخشی از روح او خفته باقی خواهد ماند. آناتول فرانس

بزرگترین ترس شخصی که صاحب یک حیوان خانگی است این است که این همدم محبوب را از دست بدهد. برای کسانی که این فقدان را تجربه کرده اند، معمولاً این داستان جانکاهی است که درباره درگذشت یک سگ یا گربه بیان میشود. بعد از این فقدان درد و احساس تهی بودن شدیدی را در صاحبان این حیوانات احساس میکنیم. همانطور که هر شخصی تجربه منحصر به فردی را با یک حیوان خانگی دارد لذا راه “درست” و یکسانی هم برای غصه دار شدن و گذر از این پروسه وجود ندارد.

یک حیوان خانگی ممکن است نماد یک بچه، بهترین دوست یا یک همدم قدیمی باشد. سگها و گربه ها بطور میانگین ۱۳ سال عمر میکنند (زمانی کافی برای اینکه به راستی در قلب شما جا باز کنند). آنها عضوی از خانواده و بخشی از زندگی روزانه شما میشوند. برنامه صبحگاهی شما بدون بازی کردن یا به گردش رفتن با سگتان یا بدون درآغوش گرفتن گربه تان کامل نمیشود.

به گزارش نوروسافاری به نقل از سایکولوژی تودی، مرگ یک حیوان خانگی واقعا میتواند تجربه آسیب زایی باشد و فضای خالی در قلبمان و زندگی مان ایجاد کند (قابل مقایسه با از دست دادن یک عضو خانواده یا دوست نزدیک). به عنوان انسان، ما افکار، هیجانات و ایده هایمان را به حیوانات موردعلاقه مان برون فکنی میکنیم: به عبارتی ما خودمان را در حیواناتمان میبینیم. این اعتقاد رایج که صاحبان حیوانات شبیه حیواناتشان به نظر می آیند واقعاً درست نیست بلکه در عوض نوعی از اظهار مجازی است که نشان دهنده این است که مردم حیواناتشان را به صورت انعکاسی از خودشان میبینند.

اعضای چهارپای خانواده من

من هفت سگ داشته ام، بنابراین وقتی آنها را “عشق همیشگی” مینامم ممکن است با سوگیری عمل کنم. خیلی از مردم سگهایشان را طولانی تر از همسرشان یا کودکانشان میشناسند، بنابراین خیلی باعث تعجب نیست که از دست دادن آنها میتواند ویران کننده باشد حتی اگر ناگهانی نبوده باشد. من این را درک نمیکردم که این حیوانات بدون اینکه صاحبانشان بفهمند آنان را عاشق خود میکنند تا اینکه یکی از سگهای من که یک جرمن شپرد به اسم سنیتزل بود برای سه روز دردناک گم شد.

بیشتر بدانید:  کنترل دارویی و نوری سلول های مغزی با گوشی هوشمند

زمانی یک راننده کامیون خشن اظهارات برانگیزاننده جنسی به همسرم گفت، اسنیتزل جلو پرید و بدون اینکه کلمه ای گفته باشیم خرخر کرد و یک موضع تدافعی برای دفاع از او گرفت و آن مرد هم صحبتهایش را قطع کرد و رفت. و تعداد بیشماری مثال از سگهایی وجود دارد که انسانها را نجات داده اند، صفاتی که در اعضای تفنگدار نیروی دریایی نیز دیده میشود و در سرودها و ذکرهای آنها نیز دیده میشود مثل “Semper Fidelis” به معنای همیشه وفادار یا همیشه پابند. البته باعث شگفتی نیست که یک پژوهش درسال ۱۹۸۸ که در مجله Mental Health Counseling دریافت که افرادی که سگ دارند، سگشان را به اندازه نزدیک ترین عضو خانواده شان و در ۳۸ درصد موارد به عنوان نزدیک ترین فرد به خودشان رتبه بندی کردند. جو یونان این را در The Washington Post گزارش کرده است.

برای فهمیدن خویشاوندی سگها و انسانها، میتوانیم به کیفیاتی توجه کنیم که انسانها انتظار دارند دوستانشان داشته باشند. لورا آرگینتار در ADVICE بیان میکند که این ویژگیها شامل: عدم قضاوت، صداقت، قابل اعتماد بودن، پذیرش، احترام، گذشت، حمایت، قابل اتکا بودن، بافکر بودن، شنونده خوبی بودن، شوخ طبعی و عشق است. آیا این درباره آدمهایی که میشناسیم صدق میکند؟ نیازی هست که بیشتر بگویم؟!

شدت سوگ از دست دادن حیوان خانگی

یک حیوان خانگی به راستی هدیه ای است که میتواند زندگی شما را تغیر دهد و برایتان شادی و حق شناسی بی پایان بیاورد. حیوانات خانگی به شما مسئولیت پذیری، شکیبایی، مهربانی، نظم، بازیگوشی و از همه مهمتر عشق بی قیدوشرط را می آموزند. حتی اگر سگتان مبلتان را گاز بگیرد، در خانه تان را خط بیاندازد و جورابتان را بخورد، شما باز هم راهی خواهید یافت تا خانه و نیز قلبتان را با این همدم شریک شوید.

مرگ یک حیوان خانگی میتواند به اندازه فقدان یک خویشاوند نزدیک یا دوست به شما آسیب بزند. اینکه یک نفر با اعضای خانواده درباره مذهب، سیاست و غیره تعارض داشته باشد چیز معمولی است. تعارض هایی که ممکن است بین آنها ایجاد فاصله عاطفی کند. انسانها و حیوانات خانگی این نوع تعارضات را با هم ندارند. حیوانات خانگی صد درصد به دوست انسانشان وابسته اند. بله، شما ممکن است به خاطر جویدن بند کفشتان یا خرابکاری کردن از دست سگتان عصبانی شوید اما این احساسات درماندگی و عصبانیت به زودی ناپدید میشود وقتی میبینید که حیوان خانگی تان با گوشهای بامزه و چشمهای کاملاً باز به دنبال شما میگردد.

بیشتر بدانید:  دوره مبانی نوروسایکولوژی | عصب-روانشناسی (دوره پنجم)

برطبق مقاله ای که چندین مطالعه را مرور کرده و در سال ۲۰۰۲ در مجله Society & Animals چاپ شده بود، از دست دادن یک همراه حیوان میتواند به اندازه از دست دادن یک انسان مهم ویران کننده باشد.

مراحل سوگ

کسانی که تابحال یک حیوان خانگی نداشته اند ممکن است که این فقدان را درک نکنند و احساسات شما را درحالی که وارد پروسه سوگواری میشوید بی اعتبار بدانند، اما به آنها اجازه ندهید که احساسات را به شما تحمیل کنند. اینکه شما بعد از از دست دادن یک حیوان خانگی احساس نابودی کنید طبیعی است. نیز اینکه اعتقاد داشته باشید که سگ یا گربه تان هنوز همین دور و بر است تا موقع رسیدن به خانه دم در به شما خوشامد بگوید طبیعی است. خیلی از مردم وقتی تصمیم میگیرند که حیوان دیگری بیاورند احساس بی وفایی پیدا میکنند.

الیزابت کوبلر راس در کتابش به عنوان مرگ و مردن (death & dying)، پنج مرحله سوگواری را مشخص میکند: انکار، خشم، چانه زدن، افسردگی و پذیرش.

انکار قسمت طبیعی فرآیند سوگواری است. فقط مطمئن شوید که سوگتان را انکار نکنید. به خودتان اجازه دهید که احساساتتان را به هرطریقی که برایتان مناسب است ابراز کنید. ابراز احساساتتان واقعا میتواند تصفیه کننده باشد.

خشم نیز مرحله طبیعی سوگواری است و برای صاحبان سگ طبیعی است که درباره اینکه چرا و چطور سگشان مرده عصبانی شوند. آیا آن یک تصادف بد بوده؟ آن یک بیماری غیرقابل درمان بوده؟

عصبانی شدن به خاطر دلیل مرگ سگتان ممکن است درنهایت به مرحله چانه زدن بیانجامد. شما ممکن است چیزهایی شبیه این به خودتان بگویید: “ایکاش فقط سه روز دیگه با فیدو می موندم”. “چی میشد اگر” ها و “ایکاش” ها میتوانند به شدت استرس زا و نگران کننده باشند.

بیشتر بدانید:  مفهوم معنای زندگی از نظر علمی چیست ؟

افسردگی یا غمگینی مرحله چهارم سوگواری در مدل کوبلر راس است و برای خیلی از افراد طولانی ترین مرحله است. برخی از مردم همیشه مقدار کمی غمگینی را در قلبشان برای حیوان محبوبشان احساس خواهند کرد.

پذیرش مرحله آخر است اما پذیرفتن یک فقدان به معنای فراموشی خاطرات نیست. در این مرحله شما ممکن است احساس کنید که زندگی تان دوباره درحال طبیعی شدن است و حتی ممکن است به فکر گرفتن حیوان دیگری بیافتید.

هرکسی به طور متفاوت سوگواری میکند

غم بازه زمانی و حد و مرز ندارد. هرکسی به طور متفاوت و با طول زمانی متفاوت عزاداری میکند. سطح غمگینی شما ممکن است  به سن و شخصیتتان، سن و شخصیت حیوانتان و شرایط مرگ حیوانتان و همچنین رابطه بین شما و حیوانتان بستگی داشته باشد. اغلب افرادی که تنها زندگی میکنند زمان بیشتری را به سوگواری میگذرانند زیرا همدم آنها نقش بسیار مهمی را در زندگی آنها بازی میکرده است. همینطور است برای افراد ناتوانی که یک سگ مراقب کننده را از دست میدهند زیرا آن حیوان تنها یک همدم نبوده بلکه همچنین یک کمک حیاتی برای امور هرروزه شان بوده است.

اگر شما یا فرد موردعلاقه تان به تازگی حیوانی را از دست داده اید، سعی کنید که با زنده نگه داشتن این عشق از همدمتان یاد کنید. شاید با یک قطعه عکس از سگتان، کاشتن یک درخت به یادبود او، ساختن یک سنگ قبر نمادین یا اینکه سگتان را بسوزانید و خاکسترش را در جای خاصی نگهداری کنید. زنده نگه داشتن خاطرات همدم محبوبتان میتواند سالم ترین راه برای گذر از این غم و سوگ باشد.

ترجمه و تلخیص: ژاله علیپور – وبسایت نوروسافاری

لینک منابع:

Why Losing a Pet Hurts So Much | Psychology Today
The death of pet can hurt as much as the loss of a relative – The Washington Post
۱۲ Qualities The Person You Call Your Best Friend Should Have
Society & Animals | Brill
On Death and Dying – Elisabeth Kübler-Ross Foundation
Stage of Grief Models: Kubler-Ross – Grief & Bereavement Issues

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲۳ comments

 1. کاش به جاش من رفته بودم. همه ى خاطرات و وسایلش تو خنه ست هنوز. اسباب بازیهاى مورد علاقش. کلى سوغاتى که ندیده بودشون هنوز. بچه من. عمر من. زندگى من فقط ۵ سالش بود. فقط پنج سال… کاش بخوابم و دیگه بیدار نشم. ازین دنیا هیچى نمیخواست جز محبت و یه جایى که سرپناهش باشه. واسش فرقى نمیکرد من ارایش دارم. ندارم. زشتم زیبام. تو حسابم پول هست یا اخر ماهه و بی پولم. فرقى نداشت واسش موهام رو سشوار کردم یا ژولیده ام. حموم رفتم یا نرفتم. فقط دوستمون داشت و ما عاشقش بودیم. کاش تموم بشه این کابوس.

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   بله واقعا سخته ایشالا بتونین با انجام کارهای مفید لذت بخش تالم رو کم کنین.

 2. منم وقتی ماهی کوچولوم ازدست دادم اتیش گرفتم سه سال مداوم درکنارش بودم اینقد گریه کردم که دیگه نمی دیدم،چون خودم عامل مرگش دونستم من حماقت کردم رفتم ی اکواریوم واسش خریدم ک جاش راحت باشه که چون خوب صدعفونی نبود ماعیم مریض شد وباوجود درمانها طاقت نیاورد ورفت افسرده شدم

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   سلام ممنون خانم عاطفه بسیار عاطفی برای کامنت قشنگتون.

 3. مرغ مینای منم دوسال با من بود عین آدم حرف میزد پابپای من میآمد حتی سبزی رو به نوک میگرفت و مینداخت داخله قابلمه. ناغافل در باز شد از بازیگوشی پرواز کرد رفت صدای جیغاشو از چند تا خونه اونورتر شنیدم رفتم پشت بام هرچی صدا زدم برنگشت الان دوروزه نیست خونه سوت و کوره افسردگی گرفتم دو روزه آب هم از گلوم پایین نرفته کاش برگرده

 4. سلام. ممنون از مطلبتون. آیا در ایران جایی هست برای سوزاندن جسد حیوان خانگی که بتونیم همیشه داشته باشیمش. ما جایی برای دفن حیوان نداریم که مال خودمون باشه. مثلا باغچه و ای کاش اینجا میشد جایی جسد رو داد که بسوزونن و خاکسترش رو بدن بهمون. برای روزی که سگم رفت که حالا حالا ها نیاد اون روز. از الان بهش فکر می کنم می میرم و زنده می شم. برام کابوسه. اگه میشه راهنمایی بفرمایید. متشکرم

 5. خرگوشم امروز مرد اینقدر حالم بده و خودمو عامل مرگش میدونم احساس وحستناک بدی دارم به کل زندگیم

 6. از دست دادنشون درست شبیه جدا شدن تکه از از قلب آدماست،فقط زمان میتونه درستش کنه،همین!

  • دکتر میر شهرام صفری | Dr. Mir Shahram Safari

   درود بر شما. بله همین تصور رو دارند بیشتر

 7. من عروس هلندیم که ۴ سال داشتمش الان ۱۰ ماه میشه از دست دادم ولی نمیدونم هنوز اعصابم خورد میشه آخرم فقط به گریه ختم میشه چیکار کنم ؟

 8. حالم خیلی بده طوطی ۳ سالم امروز از پیشمون رفت رد پاش همه جای خونه هست دارم خفه میشم نمیدونم باید چیکار کنم خیلی سخته

 9. سگم رو از دست دادم سیزده سال و هشت ماهش بود،،، الان پنج روزه ، وقتی بیرون میرم ، دوست ندارم خونه بییام ، هر کاری میکنم چشمهاش جلوی چشممه ، قلبم داره آتیش میگیره, همیشه آرزو میکردم تو یک شرایط زمانی خوب از پیشم بره ، اما در بدترین زمان ، قرنطینه رفت ، که جایی ندارم برم که دلم آروم بشه ،،، اینهم از خدای مخربانی

 10. ما عاشق حیوانات هستیم دوتا طوطی داریم با اصرا بچه ها یه سگ هم اوردیم وواقعا میخواستیم خوشحالش کنیم اما لیاقت نداشتیم فقط دوساعت نتونستنیم نگهش داریم چون خونمون خیلی کوچیک بود وطوطی هامون میترسیدن ازسگ وسگ خیلی شیطون بود ماتجربه نگهداری ازسگو نداشتیم شب وقت خواب سگ نمیخوابیدوپارس میکرد وپسرم مجبورشد ببره بدش به صاحب قبلیش الان بشدت احساس گناه وبیرحمی میکنیم داریم عذاب میکشیم چرا ماکه امکانات نداشتیم چنین کاری کردیم فقط خوشحالم سگ به ماوابسته نشد ولی ماتودوساعت عاشقش شدیم انیدوارم یه صاحب خوب پیداکنه تنها ارزومون اینه

 11. من دوتا جوجه اردکامو از دست دادم واقعا حس میکنم یک چیزی کمه😭

 12. گنجشکم اسمش جیک جیک بود رفیق تنهاییم بود زرنگ و بامزه بود لنگه اش بخدانیست ۳هفته اس رفته روز تولدم رفت!تنهام گذاشت باورم نمیشه حیفش ۲سالش بود فقطططط 😭😭😭دوست دارم ببینمش بغلش کنم خیلی دلتنگشم خیلی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *