چرا برخی شنیدن صدای خود را دوست ندارند؟

52442_article_full

 

نوروسافاری| بسیاری از افراد از شنیدن صدایشان اجتناب کرده و خواهان شنیدن صدای ضبط شده خود نیستند. بر اساس یافته‌های علمی، علت این موضوع ارتعاشات درونی صدا در بدن است.

 

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، محققان در توضیح این موضوع اظهار کردند: زمانی که ما صدای صحبت افراد دیگر را می‌شنویم پرده صماخ گوش ما، ارتعاش درونی صدای دریافت شده از موج‌های صدای خارج از گوش را به مغز انتقال داده و ارتعاشات به صدا تبدیل می‌شوند. به طور مشابه ما صدای خود را نیز به همین ترتیب می‌شنویم، اما در مورد صدای خود، موج‌های بیرونی و ارتعاشات درونی بدن نیز به آن افزوده می‌شود.

 

در این شرایط هدایت استخوانی – انتقال صوت از طریق استخوان – با انتقال هوا در صدای شما رخ می‌دهد. صدای هدایت استخوانی زمانی ایجاد می‌شود که تارهای صوتی فعال شده و ارتعاشات صوتی از میان جمجمه ارسال و در نهایت به گوش میانی می‌رسند. آکوستیک درون جمجمه، فرکانس این ارتعاشات را در طول مسیر پایین آورده و صدای بم به آن افزوده می‌شود.

 

در نتیجه، صدایی که درون سر می‌شنویم، به دلیل این صداهای تشدید شده اضافی، زیرتر، غنی‌تر و ملیح‌تر هستند و شنیدن آن از محیط خارج بدن، ناآشنا و بیگانه خواهد بود.

 

این مسأله در زمان مشاهده بدن در آینه نیز رخ می‌دهد زیرا اغلب به تصاویر آینه‌ای از خود نگاه می‌کنیم. اگر اتفاقی یک تصویر یا فیلم از ظاهر واقعی خود ببینیم، به نظر بیگانه می‌آید؛ زیرا از چپ به راست دیده می‌شویم. انسان بطور طبیعی مایل به مشاهده نسخه‌های آینه‌ای خود است که آشنایی بیشتری از آن‌ها دارد و برعکس شدن تاحدی ناراحت‌کننده خواهد بود.

 

منابع:

Mirror, Mirror on the Wall: Enhancement in Self-Recognition

Why you hate the sound of your own voice

Why Do Our Voices Sound Different to Us Than to Other People?

Why you probably hate the sound of your own voice

Why Selfies Sometimes Look Weird to Their Subjects

With Some Selfies, the Uglier the Better

فیلمی را در این زمینه ببینید:

بیشتر بدانید:  ۱۹ حقیقت باور نکردنی درباره رابطه جنسی و عشق/نقش عملکردهای مغزی

همچنین ببینید

دوره آموزشی مبانی علوم اعصاب کاربردی (دوره پانزدهم)

5 / 5 ( 9 امتیاز ) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان نوع یک آینده مغز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *