چرا والدین نوزاد را بیشتر روی بازوی چپ نگه می دارند؟

5/5 - (85 امتیاز)

نوروسافاری | بیش از دو سوم از مردم ترجیح میدهند نوزاد را در بازوی چپ خود حمل کنند. این رقم به اندازه سه چهارم برای زنان است. و همین امر برای افراد راست دست نیز صادق است. این بررسی نتیجه یک تحلیل بزرگ از ۴۰ مطالعه طی ۶۰ سال گذشته است.
کارشناسان معتقدند که یکی از دلایل این ترجیح این است که احساسات عمدتا در نیمکره راست مغز، که با سمت چپ بدن ارتباط دارد پردازش میشوند. این تیم به رهبری جولیان پکایسر، نویسنده اصلی، در نشریه علوم اعصاب و بیوفیزیولوژیک در تاریخ ۲۶ ژوئن ۲۰۱۹ گزارش خود را منتشر کرده است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه بوخوم، محققان بین المللی از سال ۱۹۶۰ تحقیق کرده اند چرا و چگونه است که مردم در هنگام آغوش گرفتن نوزاد یک طرف را ترجیح میدهند. بعضی مطالعات تمایلی را نشان داده اند و برخی دیگر نه.
جولیان پکایسر میگوید: 

به منظور بررسی اثر، ما تمامی مطالعاتی که میتوانستیم بر روی این موضوع پیدا کنیم، دنبال کردیم.

محققان بوخوم ۴۰ مطالعه را در تجزیه و تحلیلها استفاده کردند. آنها در نهایت متوجه شدند که بین ۶۶ تا ۷۲ درصد افراد نوزاد را با بازوی چپ خود نگه میدارند. برای افراد راست دست این رقم حتی بالاتر از ۷۴ درصد بوده در حالیکه در افراد چپ دست ۶۱ درصد است. این نسبت برای مردان و زنان مشابه است: ۶۴ درصد مردان و ۷۳ درصد زنان نوزاد را با بازوی چپ خود نگه میدارند.

پکایسر توضیح میدهد:

البته ممکن است ارتباطی بین جنسیت و استفاده از دست غالب وجود داشته باشد. در کل مردان نسبت به زنان ۲۳ درصد احتمال بیشتری دارد که چپدست باشند. متاسفانه این ارتباط در هیچ مطالعه ای مورد توجه قرار نگرفته است.

بیشتر بدانید:  مغز چپ دستها متفاوت است؟

تاثیر نیمکره راست؟

احساسات میتواند بسیار مهم باشد. گمانه زنی های زیادی در مورد دلایل ترجیح یک سمت وجود دارد. شاید افراد راست دست فقط کودک را در دست چپ نگه میدارند طوری که دست چیره آنها برایشان آزاد باشد. با این حال از آنجا که احساسات عمدتا در نیم کره ی راست مغز پردازش میشوند، ممکن است افراد تمایل داشته باشند که نوزاد خود را در میدان دید چپ خود قرار دهند، میدانی که به نیم کره ی راست مغز مرتبط است. این امر به خصوص برای مادرانی میتواند صادق باشد که در طول بارداری یک پیوند احساسی قوی با فرزند خود ایجاد کرده اند. در مورد مردان محققان بوخوم نتایج تجزیه و تحلیل را با مطالعه خودشان روی در آغوش گرفتن مقایسه کردند. در طول این مطالعه آنها کشف کردند مردانی که از در آغوش گرفته شدن توسط مردی دیگر بدشان می آید، آنها را از سمت چپ در آغوش می گیرند.
جولیان پکایسر میگوید:

مطالعات بیشتری در مورد زمینه های احساسی نگه داشتن نوزاد باید انجام شود.

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

Why two out of three babies are cradled on the left

لینک مقاله:

Handedness and sex effects on lateral biases in human cradling: Three meta-analyses

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *