چرا ۹۵ درصد “مسن‌ترین‌های جهان” زن هستند؟

Rate this post

cef64928e7cc0c0142e74299572955203e416b5f

 

نوروسافاری| بررسی‌ها نشان می‌دهد بسیاری از افرادی که حداقل ۱۱۰ سال عمر کرده‌اند یک ویژگی مشترک دارند که زن بودن آنهاست.

به گفته کارشناسان دانشگاه استنفورد، ۹۵ درصد افراد مسن در جهان زن هستند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ایسنا، در حال حاضر مسن‌ترین فرد در جهان «جرالیئن تالی» اهل «دترویت» آمریکاست که ۱۱۵ سال سن دارد. او در ماه آوریل این عنوان را از «گرترود ویور» ۱۱۶ ساله گرفت و از آن خود کرد. اما تاکنون هیچ فردی بیش از «کالمنت» از فرانسه که در سال ۱۹۹۷ در سن ۱۲۲ سالگی فوت کرد، عمر نکرده است.

کارشناسان دانشگاه استنفورد در این خصوص به بررسی‌های پیشین که هورمون استروژن در زنان را فاکتور موثر می‌دانستند، اشاره کردند. در نتایج یک مطالعه آمده‌ است که استروژن تعداد سلول‌های بنیادی در موش‌های ماده را افزایش می‌دهد و در نهایت به بالا رفتن ظرفیت بازتولید سلول‌های بنیادی در مغز منجر می‌شود در حالی که در یک مطالعه دیگر مشاهده شد موش‌های نر با کمک مکمل‌های استروژن عمر طولانی‌تری دارند.

در مطالعه دیگری که توسط متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه بوستون انجام گرفت، مشخص شد زنانی که پس از سن ۳۳ سالگی صاحب فرزند می‌شوند در مقایسه با زنانی که آخرین فرزند خود را پیش از ۳۰ سالگی به دنیا می‌آورند احتمال دارد عمر بیشتری داشته باشند.

در عین حال مطالعه انجام شده توسط متخصصان دانشکده پزشکی دانشگاه دوک در سال ۲۰۱۴ آشکار ساخت که استرس برای قلب زنان اثرات مخرب‌تری دارد به گونه‌ای که در مواقع استرس‌زا جریان خون به قلب زنان ۵۷ درصد کاهش می‌یابد در حالی که این نسبت در مردان ۴۱ درصد برآورد شده است.

بیشتر بدانید:  دارندگان گروه خونی O کمتر به آلزایمر دچار می‌شوند

«توماس پرلز» از مرکز پزشکی بوستون گفت: عادت ماهانه به کمبود آهن منجر شده اما زمانی که با کم‌خونی توام نشود ممکن است برای بدن مفید باشد. آهن در توانایی سلول‌های بدن برای تولید رادیکال‌های آزاد اکسیژن نقش مهمی دارد که اگرچه در مقابله با عفونت حائز اهمیت است اما در پیشبرد روند پیری نیز تاثیر دارد. این مولکول‌های واکنشی می‌توانند موجب آسیب دیدن DNA و ساختارهای دیگری شوند که در بالا رفتن سن نقش دارند. بنابراین با وجود آهن کمتر، بدن زنان رادیکال‌های آزاد اکسیژن پایین‌تری تولید کرده که می‌تواند با کاهش سرعت پیری و خطر بیماری‌های مرتبط با افزایش سن مرتبط باشد.

در عین حال برخی کارشناسان نیز بر این باورند که توجه بیشتر زنان به وضعیت جسمی و حتی وضعیت ظاهری‌شان می‌تواند در این زمینه موثر باشد.

یکی از اساتید دانشگاه استنفورد معتقد است که طبیعت، نقش محوری در طول عمر زنان دارد و می‌گوید: طبیعت برای گونه‌های ماده ارزش بیشتری قائل می‌شود زیرا آن‌ها برای مراقبت از فرزندان باید شانس بقای بیشتری داشته باشند در حالی که وجود گونه‌های نر فقط در لحظه مورد نیاز است.

 

لینک مقالات اخیر در ویژه نامه ژورنال Cell Stem Cell در این زمینه:

Programming and Reprogramming Cellular Age in the Era of Induced Pluripotency

Can Metabolic Mechanisms of Stem Cell Maintenance Explain Aging and the Immortal Germline?

Stem Cell Aging and Sex: Are We Missing Something?

 

گزارش یاهوهلث در این باره:

Why Are the Oldest People Alive Usually Women?

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.