چطور گرسنگی ناگهانی شبانه را مهار کنیم؟

5/5 - (1 امتیاز)

photos.demandstudios.com_getty_article_103_57_470217398_XS

 

نوروسافاری| بسیاری از ما این رخداد را تجربه کرده‌اند: شب‌هنگام در خانه ناگهان احساس گرسنگی شدیدی می‌کند. با وجودی که این گرسنگی واقعی نیست- شما همان موقع غذا می‌خواهید. و متأسفانه در هنگام این گرسنگی شبانه بیش‌ازحد لازم غذا می‌خورید.

به گزارش نوروسافاری به نقل از بخش سلامت همشهری آنلاین، پژوهشی جدید در دانشگاه بریگهام یانگ توضیحی علمی برای این پدیده پیداکرده است. پژوهشگران در این بررسی که در ژورنال «تصویربرداری مغز و رفتار» منتشرشده است، دریافتند که برخی از نقاط مغز در شب‌ها به همان اندازه روزها با خوردن غذا به‌اصطلاح «نشئه نمی‌شوند».

دانشمندان برای این بررسی از ام آر آی برای اندازه‌گیری چگونگی پاسخ مغزهای افراد به تصاویر غذاهای پرکالری و کم‌کالری در صبح و شب استفاده کردند. آن‌ها دریافتند که تصاویر غذا به‌خصوص گزینه‌های پرکالری، در طول روز باعث ایجاد جهشی در فعالیت مغزی می‌شود، اما در شب‌ها این پاسخ‌های مغزی شدت کمتری دارند.

پژوهشگران گفتند که این یافته‌ها نشان می‌دهد ما در شب‌ها به‌اندازه روزها با غذا ارضا نمی‌شویم و گرایش به خوردن غذای بیشتر برای رسیدن به احساس رضایت داریم. آن همچنین دریافتند ما در شب‌ها، حتی هنگامی که میزان گرسنگی و سیری ما به همان اندازه میزان آن‌ها در سایر اوقات روز است، با غذاها بیشتر وسوسه می شویم.

کارشناسان می‌گویند این یافته‌ها پیامدهایی برای سلامت ما دارد- و هیچ‌کدام از این پیامدها خوب نیست.

به‌طورمعمول، خوردن در شب به پرخوری با گزینه‌های بد غذایی می‌انجامد، و ناشی از گرسنگی واقعی نیست. افراد در این هنگام معمول به خوردن شیرینی یا چیپس‌های شور روی می‌آورند که ممکن است ذهنشان را آرام کنند، اما به پرخوری می‌انجامند.

بیشتر بدانید:  شناسایی ارتباط پرخوری با ضعف حافظه غذایی

مقابله با این گرسنگی شبانه به این راحتی‌ها هم نیست. او می‌گوید بدن‌های ما درواقع به‌طور فیزیولوژیک برای مصرف غذای بیشتر در عصرها برنامه‌ریزی‌شده است، و این شرایط ولع به غذا را که در طول روز ممکن است آن را نادیده بگیریم، در شب‌ها تشدید می‌کند.

این پدیده می‌تواند با افزایش وزن منجر شود و اضافه‌وزن به شماری از پیامدهای منفی بهداشتی، ازجمله خطر دچار شدن به بیماری قلبی، دیابت نوع ۲ و حتی برخی از اشکال سرطان بینجامد.

خوردن غذا پیش از رفتن به بستر همچنین می‌تواند به بازگشت محتویات اسیدی معده به مری (ریفلاکس اسیدی)‌ بینجامد. ریفلاکس علاوه بر ناراحتی فوری، می‌تواند دندان‌های شما را تخریب کند و به مری شما آسیب برساند.

کارشناسان می‌گویند، باوجوداین میل درونی به خوردن بیشتر در شب، می‌توان این ولع به غذا را مهار کرد.

خوردن بیشتر در طول روز، خوردن میان‌وعده‌های سالم در فاصله وعده‌های غذایی که حاوی پروتئین و چربی‌های سالم باشند، و خوردن یک شام راضی‌کننده، اما نه با اندازه بیش‌ازحد، را توصیه می‌کند. این کار به سیر ماندن شما در شب یاری می‌رساند و وسوسه خوردن شامی سنگین و نیز خوردن میان‌وعده پس‌ از آن را کاهش می‌دهد.

شما همچنین می‌توانید خود را به خوردن کمتر در شب‌ها عادت دهید. او توصیه می‌کند که برای خودتان معلوم کنید که چه عاملی شما را به خوردن بیشتر در عصرها برمی‌انگیزد: آیا این کار را هنگام تماشای تلویزیون انجام می‌دهید؟ آیا در انتهای روز بیشتر تحت استرس قرار دارید؟

سپس فهرستی ذهنی از کارهایی که می‌توانید به‌جای آن کارها انجام دهید، برای مثل صحبت کردن با تلفن، شستن رخت، یا پیاده‌روی را تهیه کنید.

بیشتر بدانید:  گذر از قله های افسردگی

و در نهایت، اگر نمی‌توانید با این ولع خوردن غذا در شب مقابله کنید، فقط گزینه‌های سالم‌تر را در وعده‌های کوچک‌تر انتخاب کنید؛ برای مثال یک میان‌وعده پروتئینی که باعث احساس پری در شما شود، مانند ۱۵ گرم بادام، یک تخم‌مرغ کاملاً جوشیده، یا ماست یونانی کم‌چربی.

تغییرات کوچکی مانند این‌ها می‌توانند تأثیری بزرگ بر دور شکم شما- و سلامت شما- داشته باشند.

 

مقاله تحقیقی در ژورنال Brain Imaging and Behavior :

Neural reactivity to visual food stimuli is reduced in some areas of the brain during evening hours compared to morning hours: an fMRI study in women

گزارشی درباره این تحقیق در یاهوهلث:

Why Your Brain Is Obsessed With Food at Night

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ | بازاریابی عصبی (دوره سوم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در تحقیق، …

۳ comments

  1. استاد اگر از فونت Tahoma استفاده کنید خوانایی بیشتری داره. اگر ممکنه فونت رو کمی بزرگ تر کنید.

    • دکتر میر شهرام صفری/Dr. Mir-Shahram Safari

      سلام
      ممنون از توصیه تون، اصلا افزونه فونت نداشتم!! رفتم نصب کردم. 🙂 الان خوب شد؟ تاهوما 12 خوبه یا کوچکترش کنم؟

  2. خبر مفیدی و جالبی بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *