چگونه استرس بی اشتهایی عصبی ایجاد می کند؟

4.9/5 - (22 امتیاز)

نوروسافاری | مطالعه ای نشان می دهد که چگونه استرس در مدل حیوانی می تواند  از میل  به خوردن جلوگیری کند. محققان حوزه ی اختلال خوردن در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس واقع در هوستون مدار عصبی جدیدی در موش ها کشف کرده اند که با فعال شدن، سطح استرس را در آن ها افزایش داده در حالی که میل به خوردن را کاهش می دهد. یافته ها در مجله ی نیچر کامیونیکیشن به  چاپ رسیده است.

به گزارش نوروسافاری از دانشگاه تگزاس، این دانشمندان معتقدند تحقیق شان می تواند به تلاش ها در جهت ایجاد روش های درمانیِ برای اختلال بی اشتهایی عصبی (آنورکسیا) کمک کند. این اختلال طبق اعلام سازمان ملی سلامت روان بیشترین میزان مرگ و میر را در میان بیماری های روانی دارد. افراد مبتلا به این بیماری از غذا پرهیز کرده یا شدیداً آن را محدود می کنند یا تنها مقدار خیلی کمی از غذاهای معینی را می خورند. آن ها حتی زمانی که به طرز خطرناکی لاغر هستند ممکن است خودشان را چاق بپندارند.

دکتر کینگچان تانگ، نویسنده ی ارشد و پروفسور مربوطه در مرکز بیماری های متابولیکی و انحطاطی واقع در مدرسه ی پزشکی  ام سی  گاورنِ دانشگاه تگزاس، گفت:

ما در مدل حیوانی، قسمتی از مغز را شناسایی کردیم که اثر هیجانات را بر خوردن کنترل می کند.

به علت این که موش و انسان سیستم عصبی مشابهی دارند، تانگ، صاحب کرسی استادی کولن در طب مولکولی معتقد است یافته ها می توانند اسرار آن بخش از مغز انسان را که تنظیم کننده ی گرسنگی است آشکار سازند.

بیشتر بدانید:  دکمه کنترل اشتهای مغز شناسایی شد

تنظیم همزمان استرس و گرسنگی

محققان معتقدند در اثبات نقش این مدار عصبی در تنظیم استرس و گرسنگی، آنها جزء اولین ها هستند. در حالی که تحقیقات قبلی اثبات کرده است که استرس می تواند میل شخص را به خوردن در شرایط متفاوت هم بکاهد و هم افزایش دهد، اما سازوکار عصبی که در پاسخ های مرتبط با استرس بر تنظیم خوردن اثر می کند تا درجه ی زیادی به شکل یک معما باقی مانده است.

تیم تانگ، بر روی مدار عصبی رابط بین دو بخش  مغز موش تمرکز کردند: یکی هسته ی پاراونتریکولارِ هیپوتالاموس-ناحیه ی مرتبط با غذا خوردن- و دیگری سپتوم شکمی جانبی-ناحیه ی هیجانی مغز. مدار عصبی مذکور شبیه کلید روشن و خاموش عمل می کند. زمانی که محققان مدار عصبی را فعال کردند، سطح اضطراب افزایش و در اشتهایش کاهش بوجود آمد. در مقابل زمانی که محققان مدار عصبی را مهار می کردند، سطح اضطراب کاهش و گرسنگی افزایش می یافت.

دانشمندان از تکنیک پژوهشی به نام اپتوژنتیک برای روشن و خاموش کردن نورون های مورد بحث استفاده کردند. دکتر یوآن زونگ سو، نویسنده ی مسئول مطالعه و استاد مدرسه ی پزشکی ام سی گاورن گفت برای تأیید یافته های شان، آزمون های پیش بالینی اضافی مورد نیاز است.

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

بیشتر بدانید:  شناسایی سلول های کنترل کننده اشتها در مغز

لینک خبر:

Study reveals how stress can curb the desire to eat in an animal model

لینک مقاله:

Identification of a neurocircuit underlying regulation of feeding by stress-related emotional responses

همچنین ببینید

دوره آموزشی نورومارکتینگ|بازاریابی عصبی (دوره دوم)

5/5 - (3 امتیاز) نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.