چیزی که نکشد قوی ترت میکند/شکست مقدمه پیروزی

4.5/5 - (13 امتیاز)

نوروسافاری | گویا حق با نیچه بوده: «چیزی که تو را نمی کشد قوی ترت میکند.» این مساله را تحقیقی اخیر تصدیق می کند. این تحقیق نشان داده است شکستهای اولیه زندگی می توانند منجر به موفقیت در آینده شوند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از مهندسی جالب، محققانی از مدرسه ی مدیریت کلاگ واقع در دانشگاه نورث وسترن، بین شکست و موفقیت در آینده ارتباطی پیدا کرده اند. یافته ها در مجله ی معتبر نیچر کامیونیکیشن در مقاله ای تحت عنوان «عقب نشینی شغلی در ابتدا و تاثیر شغلی در انتها» چاپ شده که به طور مشترک توسط یانگ ونگ، بنجامین اف. جونز و داشون ونگ به رشته ی تحریر درآمده است.

از یک طرف مطالعه به موازات این حقیقت پیش می رود که چرا ما داستان های خوب موفقیت را تا به این حد دوست داریم، بخصوص قسمت هایی که قهرمان داستان جایی در بین مسیر از اوج به زیر می آید، اما درسی می آموزد، از مرحله­ ی پالایش احساسات و مراحلی مشابه آن عبور می کند و سرانجام برای رسیدن به انتهای سفرش به پا می خیزد. از طرف دیگر یافته ها استدلالی در تقابل با اثر “متیو” معرفی شده که روبرت کی. مرتون ارایه می کند: “ثروتمندان ثروتمندتر و فقیران فقیرتر می شوند.”

داشون ونگ، یکی از سه مؤلف مقاله و استادیار مدیریت و سازماندهی در کلوگ، به این نکته اشاره می کند که:

ما در شناسایی دقیق مزایای موفقیت نسبتا موفق بوده ایم و در فهم اثرات شکست، شکست خورده ایم!

بیشتر بدانید:  خویشتن‌داری 'به اندازه هوش' در موفقیت تحصیلی کودک نقش دارد

تحلیل درخواستهای کمک مالی از NIH

ونگ و همکارانش درخواست های کمک مالی (فاند) نوع R01 از سازمان ملی سلامت (NIH)، بین سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۵ را تحلیل کردند. این محققان دو گروه را برای مقایسه انتخاب کردند. یکی از این دوگروه با عنوان “تقریبا شکست خورده ها” و دیگری  با عنوان “موفق ها” برچسب زده شد. از آنجا که موفقیت اولیه منبع انگیزه است و بازخورد مثبت اعتماد به نفس را بالا می برد، انتظار می رفت گروه دوم بیشتر موفق باشند. بنابراین احتمال بیشتری می رفت که گروه  موفق ها طبق اثر متیو در حرفه های آینده ی خود هم به موفقیت دست یابند. اما نتایج این مطالعه چیز دیگری می گوید؛ این که شکست های اولیه در شغل، این قابلیت را دارند که از آنها درس های با ارزشی آموخته شود که از مسیری جز شکست میسر نمی شوند.

بیشتر بدانید:  شناسایی راز موفقیت "شخصیت‌های کاریزماتیک"

عدم تفاوت در تعداد مقالات شکست خوردگان با افراد موفق

این محققان دو مورد را ارزیابی کردند: یکی تعداد مقالاتی که توسط هرکدام از گروه ها منتشر شده است و اینکه چه تعداد از آن ها موثر بوده اند. میزان عمومیت تاثیر توسط تعداد ارجاعاتی که مقالات داشتند مشخص شد. بنجامین جونز، یکی از سه مؤلف  و استاد کارآفرینیِ مؤسسه ی کلاگ از خاندان گوردون و لیورا گاند، اظهار می کند:

این حقیقت که گروه تقریبا شکست خورده ها نسبت به گروه موفق ها بیشتر مقاله های پربازدید و موثر منتشر کرده اند وقتی خیلی تعجب آور می شود که به یاد بیاوریم گروه موفق ها برای پیشبرد کارشان کمک مالی دریافت کردند در حالی که گروه تقریبا بازنده چنین مزیتی نداشتند.

افرادی که در تامین بودجه ناموفق بودند در مقایسه با دانشمندانی که از سازمان ملی سلامت کمک مالی دریافت کرده بودند ۶٫۱ درصد بیشتر احتمال داشت که در طی ده سال آینده مقاله ای پربازدید منتشر کنند.

بیشتر بدانید:  IQ عامل موفقیت است یا EQ؟ پنج ویژگی هوش عاطفی برای برقراری ارتباطات سازنده و پایدار اجتماعی

علت برای محققین هنوز روشن نیست

چگونه این امر ممکن است هنوز برای محققین خیلی روشن نیست. این محققان در این مورد  هنوز مردد هستند که آیا تحقیقشان به نوعی مربوط به پدیده ی «پالایش»  است یا خیر. [پالایش از افرادی که به اندازه ی کافی پشتکار ندارند با عبور آنها از صافیِ شکست.] توجیه احتمالی این هست که تعدادی از مصمم ترین دانشمندان در مسیر باقی مانده اند در حالی که بقیه از همان اول جا زدند، اما برای توضیح موفقیتِ بعدیِ افرادِ “تقریبا بازنده” تحقیقات بیشتری نیاز است. داشون ونگ تصدیق می کند که در شکست ارزشی بزرگ وجود دارد و اضافه می کند: 

ما به تازگی گسترش این پژوهش را به دامنه ی وسیع تری آغاز کرده ایم و شاهد علایم نوید بخشی از تاثیرات مشابه در سایر زمینه ها هستیم.

ترجمه: فاطمه جواهری – وبسایت نوروسافاری

لینک مقاله:

Early-career setback and future career impact

لینک خبر:

Nietzsche Was Right: What Doesn’t Kill You Makes You Stronger, Study Approves

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

۲ comments

  1. سلام.
    بسیار عالی بود. منتظر ادامه ایم مبحث هستم.
    سپاسگزارم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *