ژن مدیران موفق کشف شد

1.3/5 - (3 امتیاز)

1736551

 

نوروسافاری| مطالعات محققان امریکایی نشان می دهد، ژن ها تاثیر و نقش به سزایی را در موفقیت و همینطور پیشرفت یک مدیر ایفا می کنند.

به گزارش نوروسافاری به نقل از وبسایت دانشگاه کانزاس، مهر نوشت برخی از روزها برای مدیران سخت و دشوار است اما برخی از روزها سرشار از موفقیت و کامیابی است. مطالعات اخیر محققان نشان می دهد، تاثیر ژن ها بر میزان موفقیت یا کامیابی مدیران بی تاثیر نیست.

مطالعات محققان دانشگاه علوم روانشناسی ایالت کانزاس نشان می دهد،ژن “ناقل دوپامین” DAT1 می تواند تاثیرات مثبت و منفی بر کنترل و مدیریت در محیط کاری داشته باشد.

این مطالعه منجر به شناسایی عملکرد خاص ژنتیکی مرتبط با تصدی موقعیت مدیریت شد. محققان دریافتند تبدیل به یک مدیر خوب و موفق شدن، ممکن است مساله ای ذاتی و ژنتیکی هم باشد.

در این تحقیقات آمده است : «موفقیت یک مدیر می تواند با مسائل  DNA و ژنتیک همراه باشد تا یک شرکت و کمپانی تبدیل به کمپانی موفق شود زیرا  DAT1 می تواند مهارت های یک مدیر یا تبدیل شدن به انسانی با انگیزه و موفق را ترغیب کند.»

Wendong Li،  سرپرست این پروژه می گوید :« این ژن می تواند تاثیرات مثبت و منفی بر مدیریت داشته باشد البته این موضوع مستلزم ارتباط با فاکتورهای محیطی برای تعیین متغییرهای مختلفی است که در نهایت به نتایج مثبت یا منفی ختم می شود.»

محققان دریافتند، افرادی که  ۱۰ مورد آلل تکراری در ناقل دوپامین دارند با رفتارهای نسبتا نابه هنجار در دوران نوجوانی خود روبرو هستند، این ناهنجاری ها با شانس بالاتر تبدیل به یک مدیر خوب شدن در آینده در ارتباط هستند اما از سوی دیگر افرادی که از ژن ناقل دوپامین برخوردارند، کمتر دارای شخصیت کنشگرایانه هستند که داشتن این ویژگی شخصیتی می تواند منجر به تغییرات مثبت شده و در مدیریت از اهمیت زیادی برخوردار است.

بیشتر بدانید:  کشف ژن مقاوم علیه یک بیماری مهلک عصبی

اما در پایان این تحقیقات آمده است، برای اینکه مدیر خوبی از نظر کاری و اخلاقی باشید، ژن ها، محیط و فاکتورهای مختلفی دخیل هستند.

 

لینک مقاله این تحقیق در ژورنال The Leadership Quarterly:

 

A mixed blessing? Dual mediating mechanisms in the relationship between dopamine transporter gene DAT1 and leadership role occupancy

همچنین ببینید

دوره مبانی علوم اعصاب کاربردی ۲۷th/تربیت پژوهشگر میان رشته ای علوم اعصاب

  نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز (نوروسافاری) بر اساس تجربه چند ساله خود در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *