کدام ارتباطات مغزی در کما مختل می شوند؟

4.9/5 - (51 امتیاز)

 نوروسافاری | میلیون ها نفر در سراسر جهان هر ساله از آسیب صدمه مغزی رنج می برند و در برخی موارد شدید، افراد آسیب دیده در حالت کما به بیمارستان می رسند. تحقیقات جدید توسط محققان در بیمارستان عمومی ماساچوست (MGH) روشن می کند که ارتباط بین چه مناطق مغزی در چنین مواردی قطع می شود. این یافته ها در شماره ۴ سپتامبر ۲۰۱۹، شماره Neurology، مجله پزشکی آکادمی عصب شناسی آمریکایی منتشر شده است.

ساموئل اسنایدر، نویسنده اصلی،  پزشک، عضو بالینی در مراقبت های عصبی در MGH گفت:

ما یک تکنیک پیشرفته MRI را در یک اسکنر MRI بالینی به منظور تصویر برداری از ارتباطات در اعماق مغز بین مناطقی که تصور می شود در هوشیاری نقش دارند، پیاده سازی کردیم و شواهدی از اختلال در بیماران دچار کما پیدا کردیم.

به گزارش نوروسافاری از MGH، به طور خاص، آزمایش های تصویربرداری انجام شده بر روی ۱۶ بیمار مبتلا به آسیب ترومای مغزی دچار کما و ۱۶ کنترل سالم ارائه شد که نمای سه بعدی بی سابقه ای از مغز را ارائه می داد که نشان دهنده اختلال در مسیرهای عصبی خاص اتصال دهنده ساقه مغز به تالاموس و هیپوتالاموس در بیماران مبتلا به کما بود. دهه هاست که شناخته شده است که این مسیرها برای آگاهی در حیوانات و انسانها حائز اهمیت است، اما هیچ مطالعه ای در بازه زمانی فوری پس از آسیب مغزی انجام نشده است تا بررسی شود که آیا اختلال در این مسیرها با کما همراه است یا خیر.

بیشتر بدانید:  امید جدید برای بازگشت بیماران از کما به زندگی/استفاده از امواج فراصوت

چالش بزرگ در بخش مراقبت های ویژه

این یافته ها مفید خواهد بود زیرا پیش بینی اینکه کدام بیماران هوشیاریشان را باز می یابند، و کدام بیهوش یا به شدت ناتوان خواهند ماند، یک چالش بزرگ در بخش مراقبت های ویژه است.  نویسنده ارشد برایان ادلو، پزشک، مدیر آزمایشگاه تصیربرداری عصبی  کما و هوشیاری و معاون دانشیار مرکز فناوری عصبی و بازیابی عصبی در MGH گفت:

پزشکان در حال حاضر فاقد ابزار مناسب برای شناسایی اتصالات شبکه عصبی هستند که در حین آسیب به مغز صدمه ندیده اند و می توانند در بهبودی کمک کنند. با نقشه برداری از این ارتباطات با MRI با وضوح بالا در حالی که بیماران در بخش مراقبت های ویژه قرار دارند، هدف ما این است که تصویری واضحتری از شانس عزیزانشان برای بازیابی هوشیاری به خانواده هایشان ارائه دهیم.

محققان خاطرنشان کردند که سرانجام همه بیماران در کما دراین مطالعه، مجدداً هوشیاریشان را به دست آوردند و نشان می دهند که آنها یا در این شبکه ها آسیب نسبتاً جزئی داشتند یا عملکرد شبکه را با وجود اتصالات ساختاری باقیمانده دوباره احیا کردند.  اسنایدر گفت:

کشف ترتیب وقایع در این مکانیسم های بهبودی، مورد توجه آزمایشگاه ما است، هم برای ارائه راهنمایی پیش آگهی برای خانواده ها و هم اهداف درمانی برای بیماران.

محققان همچنین امیدوارند از تکنیک خود برای ارائه بینش های اضافی در مورد زیست شناسی مغز استفاده کنند. ادلو گفت:

روش های تصویربرداری که ما در این مطالعه پیاده سازی کردیم فرصتی برای پیشبرد مطالعه در مورد کما و هوشیاری در انسان را فراهم میکند.

بیشتر بدانید:  تعیین سطح هوشیاری با تصاویر رنگین‌کمانی/امضاء طیفی هوشیاری

ترجمه: رویا ورمزیار – وبسایت نوروسافاری

لینک خبر:

New insights on brain connections that are disrupted in patients with coma

لینک مقاله:

Disruption of the ascending arousal network in acute traumatic disorders of consciousness

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون برای علوم اعصاب (دوره چهاردهم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز برگزار می کند: دوره آموزشی استفاده از پایتون …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *