کشف ۲ ژ‌ن جدید مرتبط با ناتوانی ذهنی

Rate this post

132981_240033056182238_1801488517_o

کشف ۲ ژ‌ن جدید مرتبط با ناتوانی ذهنی‌

حدود ۱ درصد از کودکان سراسر جهان مبتلا به ناتوانی ذهنی‌ غیر سندرومی هستند. این کودکان هیچ علامت بالینی خاص دیگری ندارند ولی‌ در یادگیری و پردازش اطلاعات جدید یا پیچیده مشکل دارند، که منجر به اختلال در عملکردهای شناختی‌ و تطابق اجتماعی می شود. علت اصلی‌ آن عوامل ژنتیکی است ولی عواملی نظیر ضربه فیزیکی‌، عفونت در دوران جنینی‌ می توانند منجر به ایجاد این نوع اختلال گردند.

تا به امروز ۴۲ ژ‌ن مسئول برای این اختلال شناخته شده است که ۲ ژ‌ن اخیرا گزارش شده است که هر دو اوتوزومال مغلوب هستند (اگر هر دوی والدین ناقل ژ‌ن باشند، خودشان سالم بوده ولی‌ ۱ فرزند از هر ۴ فرزند مبتلا خواهد شد).

محققین تخمین می زنند که حدوود ۲۵۰۰ ژ‌ن با این اختلال در ارتباط باشند که بیشتر آنها اوتوزومال مغلوب هستند و به علت کمتر بودن احتمال ابتلا، شناسایی آنها دشوارتر است. یکی‌ از این ژن‌های جدیدا کشف شده FBXO31 نام داشته که در پردازش و ساخت پروتئینها در مراحل نمو بافت عصبی به ویژه در قشر مخچه دخیل است.

ژ‌ن دوم METTL23 در متیلاسیون دخالت دارد که در رشد و نمو بافت مغزی اهمیت بسیاری دارد. این دو ژ‌ن در ژورنال‌های Human Molecular Genetics و Human Genetics گزارش شده‌اند:

Truncation of the E3 ubiquitin ligase component FBXO31 causes non-syndromic autosomal recessive intellectual disability in a Pakistani family

Disruption of the methyltransferase-like 23 gene METTL23 causes mild autosomal recessive intellectual disability

بیشتر بدانید:  در بازی عشق، خودفریبی نقش مهمی را ایفا میکند!

همچنین ببینید

دوره آموزشی پایتون از صفر (دوره ششم)

نوروسافاری | موسسه دانش بنیان آینده مغز، دوره جدید آموزش پایتون مقدماتی برگزار می کند: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *